Založ si blog

Vymyslený prielom frontu cez Dneper a iné skazky

Nechal som tie lži z našich médií trochu odstáť, aby sa postupne zadusili vo vlastnej šťave. Čítať titulky o tom, ako sa banderovcom podarila nebývalá invázia cez Dneper a ako teraz postupujú do hĺbky územia obsadeného Rusmi a tí v panike utekajú – a porovnávať to s vojenskou realitou podanou GŠ RF ale aj GŠ UA bolo tak trochu zábavné. Pro-ukrajinskí propagandisti denne špičkovali svoje fantázie a ja som len čakal, ako sa z nich vykrútia, keď aj ich skutočný stav na fronte dobehne a oni už nebudú mať materiál, aby tento ozajstný stav zamaskovali. Nuž dočkal som sa. Skazka o veľkom vylodení Ukrajincov cez Dneper v týchto chvíľach končí. Končí čoraz väčším tichom, poruchou zvuku i obrazu. Ani nie týždňové dobrodružstvo Zelenského „prielomu“ sa završuje tak ako vždy,-zbytočným krviprelievaním, zbytočným masakrom mladých Ukrajincov, príslušníkov námornej pechoty.

Ruské velenie od začiatku vedelo o čo Kyjevu pri tomto „prielome“ ide. Chcelo ním jednak poskytnúť materiál pre svoju mediálnu propagandu a jednak /naivne/ chcelo, aby Rusi s cieľom vyhnať ukrajinskú pechotu naspäť na ľavý breh presunuli svojich vojakov z iných bojísk /Zaporožie, Arťomovosk, Avdejevka…/ do tejto lokality. Mediálny rozruch Zelenskij dosiahol, no Rusov k oslabeniu iných bojísk nevyprovokoval. -Naopak, Rusi svojím zdanlivo laxným postupom ku zvyškom výsadku lákajú do mäsového mlynčeka na Dnepri nové a nové ukrajinské sily, a potom ich artilériou, solncepjkomi a mínometmi pomaly premieľajú.

Výsadok, aj keď ho v tomto prípade tvorili nie desiatky ale až stovky príslušníkov námornej pechoty kontroloval paľbou zo svojich dávnejšie pripravených obranných pozícií. Ukrajinských mariňákov decimovala artiléria, mínomety, raketomety a letecké bomby a rakety. Ruská paľba sa však sústreďovala nie iba na ukrajinský výsadok na ľavom brehu Dnepra ale cielila hlavne na miesta dislokácie posíl, ženijnej a pancierovej techniky resp. na miesta, kde bola ukrajinská artiléria. Táto ruská paľba /od Antonovského mosta, cez mesto až po jeho okraj/ znemožnila a znemožňuje Ukrajincom postaviť cez Dneper pontónové mosty či prevozy pre pancierovú techniku. Ukrajinský výsadok nemôže rátať s mechanizovanými posilami, tobôž s podporou ťažkých zbraní. Osud vojakov je tým spečatený.

K očakávaným bojom muža proti mužovi prakticky nedošlo, na kontrolu a elimináciu výsadku stačí boj na dištanc. Bez podpory vlastnej ťažkej techniky, bez podpory letectva sa zvyšky výsadku pokúšajú vrátiť k Antonovskému mostu. Malá časí sa uchytila sa na ostrovoch pri jeho pilieroch, – teda na miestach, odkiaľ ukrajinské výsadky na ľavý breh Dnepra pravidelne prenikajú.

Niekoľkým príslušníkom ukrajinskej námornej pechoty sa podarilo zachrániť si život tým, že prebehli do ruského zajatia. Zajatci teraz informujú o smutnom pozadí celého výsadku. Ukrajinskí vojaci vedeli, že idú na samovražednú akciu. Väčšina do nej nešla dobrovoľne. Niektorí sa pokúšali pred útokom ujsť. No len čo tak urobili, narazili na banderovské „zagrad-odrjady“, tvorené z príslušníkov nacionalistických oddielov a zahraničných žoldnierov. Tieto oddiely so „zbabelcami“ urobili krátky proces. Podľa zajatcov zlikvidovali „zagrad-odrjady“ desiatky zradcov a zbabelcov. Väčšina námorných pešiakov sa tak napokon oddala osudu a nastúpila na prepravné člny…

Z vojensko-strategického hľadiska väčší význam než toto smutné vylodenie má boj v okolí mesta Avdejevka. Tu sa Ukrajincom po počiatočnom ústupe podarilo Rusov zavrátiť z pozícií, ktoré hrozili rýchlym obkľúčením mesta. Rusi sa museli stiahnuť z vŕškov hlušiny a odpadu, odkiaľ operačne zvierali Avdejevku v kliešťach. Po asi dvojdňovom zvolnení aktivity však včera Rusi opäť nastúpili a opäť obsadili haldy z hlušiny. Kliešte okolo Avdejevky sa nebezpečne zavreli. Včera večer na najužšom mieste už bola medzi ich ramenami iba 6 až 8 km široká štrbina. – Tento pás však stále umožňuje núdzové zásobovanie cca 12 tis. ukrajinskej posádky. Avdejevka sa stále /povedané slovami Zelenského/ hrdinsky drží.

Po zlyhaní veľkej ukrajinskej protiofenzívy vidia Ukrajinci perspektívy „oslobodenia“ území v Donbase, Novorusku či na Kryme stále pesimistickejšie. Zvláštne vyjadrenie mal dokonca už kyjevský primátor Kličko. Podľa neho do chystaných parlamentných volieb nemá význam zapájať / hoci formálne/ aj Rusmi obsadené územia. Tieto územia, ktoré sú takmer 10 rokov okupované, už de facto nie sú ukrajinské. Nielen fyzicky ale ani mentálne. Treba byť realistami a z projektu parlamentných volieb ich treba vylúčiť.

Kyjev však má tiež svoje tromfy. USA mu poslali pár ďalších Abramsov a hlavne rakety-taktické balistické strely ATACMS. Ich použitie na nepripravenú ruskú PVO pri Berdjansku bolo úspešné. A zrejme znovu bude, najmä ak OS UA použijú strely na vhodné ciele /sklady, letiská a pod/. ATACMS sú ďalšie z radu zázračných zbraní zo Západu, ktoré chvíľu robili Rusom šarapatu. Ako na všetky zbrane, aj na tieto zbrane však Rusi napokon našli účinnú obranu. Tak to bude bezpochyby aj zo strelami ATACMS.

Biden pri žiadosti o ďalšiu podporu pre Ukrajinu vyhlásil, že nové zbrane a nové peniaze majú ani nie tak dopomôcť k víťazstvu Ukrajine ako skôr viesť k tomu, aby USA znemožnili dosiahnuť na Ukrajine víťazstvo Rusku. Nuž neustále prilievanie oleja do vojnového požiaru je istá dočasná cesta ako zabrániť jednej strane vyhrať. Oveľa lacnejšia a účinnejšia cesta by ale bolo prímerie a mierové rokovanie. Ak by sa viedlo poctivo, na jeho konci by tiež nikto nebol ani víťazom a ani porazeným. Pochopia to napokon zodpovedné hlavy na jednej či na druhej strane Atlantiku ? Nádejám sa, že napokon áno.

-Som naivný ?

Smrť zradcu- smrť zradcom ?

20.02.2024

Nie, nebudem písať o smrti Navaľného. Nechám na mejnstríme, nech sa na ňom odbavuje. Nech za ním ronia krokodílie slzy tí, čo ho školili, platili a využívali až za hrob. Ja mám na mysli iného ruského zradcu. Nespochybniteľného, neideologizovateľného, klasického vojenského zradcu a zbeha Maxima Kuzminova. Maxim Kuzminov bol mladý dôstojník ruských leteckých síl. Mal [...]

Ukrajinci hodnotia porážky na frontoch ako svoje úspechy

19.02.2024

Generálny štáb OS UA hodnotí porážku v boji o Avdejevku ako úspešnú operáciu OS UA. Ukrajincom sa vraj podarilo organizovane opustiť mesto a zachrániť tak tisíce vojakov. Následne sa im vraj podarilo „vyrovnať front“ a zaujať výhodnejšie pozície. Nové pozície OS UA označuje za výhodnejšie aj americký ISW. „Naša“ Pravda o nich tiež píše a [...]

Zelenskij na porážku reaguje vyhrážkami nielen Rusku ale aj USA

18.02.2024

Zúfalstvo banderovcov po porážke pri Avdejevke je nesmierne. Kyjev obvinil USA, že zastavenie finančnej a zbrojnej pomoci Ukrajine je základnou príčinou ústupu OS UA z Avdejevky. Zelenskij sa ústami svojich ľudí dal počuť, že ak Ukrajina definitívne prestane dostávať americkú pomoc, potom Ukrajina preruší strategické spojenectvo s USA. Predstaviteľ delegácie ukrajinského [...]

Ecuador Bananas

Odpor k banánom priniesol Putinovi ovocie: Ukrajina nedostane sľubované zbrane

21.02.2024 14:00

Ekvádor sa odvrátil od Kyjeva a Rusi sa nemusia obávať poloprázdnych pultov s banánmi. Juhoamerický štát sa zjavne zľakol odplaty Moskvy až tak, že úplne zmenil názor na presun svojich zbraní sovietskej výroby.

sanitka,

Na východe Holandska sa zrútil rozostavaný most, zahynuli dvaja ľudia

21.02.2024 13:49

Miestne noviny De Stentor uviedli, že robotníci v čase incidentu zdvíhali mostné oblúky.

Boris Susko

Susko: Je štandardné, že zverejnenie obsiahlych zákonov trvá niekoľko týždňov

21.02.2024 13:26

Šéf rezortu spravodlivosti odmietol, že by zverejnenie zákona bolo otázkou hodín a dní. Označil to za nezmysel.

korán, kniha, islam, moslimka, Afganistan,

Slovenka si za pálenie koránu odsedí tri roky

21.02.2024 12:08, aktualizované: 13:55

Uviedla, že sa cíti nevinná. Napriek tomu vo svojej výpovedi uvádzala, že si za svojím činom a názormi stojí.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 410
Celková čítanosť: 1848095x
Priemerná čítanosť článkov: 4508x

Autor blogu

Kategórie