Založ si blog

Vylodenie cez Dneper „sa nikdy nestalo“-ukrajinské vojenské velenie kritizovalo veľkohubosť amerického ISW

Včera sme tu písali o krachu ukrajinského vylodenia cez Dneper. Neúspech vylodenia dnes oficiálne potvrdil GŠ OS RF ale aj velenie južného okruhu ozbrojených síl Ukrajiny. Tlačová šéfka južného okruhu OS UA Natalija Gumeňuková označila správy ukrajinských a západných médií o existencii akéhosi ukrajinského predmostia na ľavom brehu rieky Dneper za falošné.

Závery kadejakých vojenských analytikov označila za nezodpovedné. Poškodili vraj plnenie bojových úloh členov špeciálneho ukrajinského výsadku. Správy amerického ISW /Inštitútu na výskum vojny/ o obsadení obce Krynky a ďalších obcí neďaleko Novej Kachovky označila za ničím nepodložené a neprofesionálne. Žiadne ukrajinské predmostie na ľavom brehu Dnepra /prinajmenej oficiálne/ neexistovalo.

Ruský GŠ OS RF dnes potvrdil nielen úplnú likvidáciu výsadku ukrajinskej námornej pechoty na ľavom brehu Dnepra ale aj elimináciu ďalších dvoch zoskupení diverzno-výsadkových síl neďaleko železničného mosta, dneperských Aleksejevských ostrovčekov pri Chersone a pri obci Stanislav. Spolu tu bolo eliminovaných asi 60 príslušníkov špeciálnych ukrajinských jednotiek DRG zo zostavy 123.brigády, 4 vyloďovacie člny, tri bojové vozidlá, stanica elektronického boja, húfnica Msta s muníciou a jedno delo D-20.

Ruské jednotky sa v poslednom čase zameriavajú aj na ničenie ukrajinských lietadiel /o.i. nosičov rakiet a striel západnej výroby/. Len dnes 22.októbra zostrelili Rusi 4 ukrajinské vojenské lietadlá: 3 stíhačky Mig-29 /v oblasti Blagodatnoje, Lozovoje a Čugujev / a 1 útočné lietadlo Su-25 /v priestore severozápadne od Donecka/.

O ešte bolestivejších úderoch ako sú tieto na fronte píšu The New York Times. Podľa nich je rivalita a boj medzi Izraelom a Ukrajinou o dodávky bojovej techniky a munície už tvrdou realitou. Ukrajine boli tento týždeň prisľúbené dodávky desiatok tisíc delostreleckých granátov ráže 155 mm. Nedostali však napokon nič. Celá zásielka tejto munície bola presmerovaná do Izraela. Podľa nemeckého Bildu majú s pomocou Ukrajine ťažkosti aj v Nemecku. Sľúbená pomoc cca 5 mld eur už dlhšie mešká. Centrála NATO musela Zelenského chlácholiť, že sa zdroje na pomoc Ukrajine v rozpočte NATO predsa len napokon nájdu.

Nuž, požijeme, uvidíme. Čo iné než čakať zostáva nielen nám tu pod Tatrami ale hlavne bojachtivým chlopom z Bankovej-vládnej štvrte v Kyjeve.

Sankcie proti Rusku trafili „tesne vedľa“…

21.07.2024

Koncom tohtoročnej jari EU výrazne zvýšila nákupy ruskej ocele a železa. Import dosiahol najvyššiu úroveň od roku 2022. RF obnovila svoj status najväčšieho exportéra do EU pre túto komoditu. Iba v mesiaci máji RF exportovala do EU kovy a výrobky z nich do EU v hodnote 373,1 mil. eur. Medziročný nárast je + 1.2% a medzimesačný nárast dokonca + 29%. Polotovary zo železa a [...]

Ako to bolo s nepísanými dohodami Ruska a USA v časoch Jeľcyna

10.07.2024

Americké ministerstvá zahraničia a obrany postupne uvoľňujú niektoré donedávna ešte tajné dokumenty, týkajúce sa udalostí spred 30 rokov. Americký Národný bezpečnostný archív zverejnil v týchto dňoch časť dokumentov týkajúcich sa vzťahov USA a RF vo vtedajších časoch. Medzi nimi sú to i dokumenty, spojené s plánom rozširovania NATO na Východ. Podľa dokumentov v [...]

Rusi zasiahli riadiace centrum GRU susediace s detskou nemocnicou v Kyjeve

08.07.2024

Dnes ráno tri vlny vzdušných raketovo-dronových útokov zasiahli viaceré miesta na UA, vrátane Kyjeva. V Kyjeve sa ruské rakety trafili do rozhodovacieho centra ukrajinských bezpečnostných síl SBU/GRU, nachádzajúce sa v nenápadnej budove a v podzemných bunkroch bezprostredne susediacich s detskou nemocnicou Ochmatdet. Útok na bezpečnostné centrum sa uskutočnil v pondelok ráno, [...]

Atentátnik Thomas Matthew Crooks

Strelec, ktorý sa pokúsil o atentát na Trumpa, si vyhľadával informácie o atentáte na Kennedyho

25.07.2024 09:07

To je vyhľadávanie, ktoré je významné z hľadiska duševného stavu útočníka, skonštatoval riaditeľ FBI.

tanker

Pri pobreží Filipín sa prevrátil a potopil ropný tanker. Na mieste sa vytvorila ropná škvrna dlhá takmer štyri kilometre

25.07.2024 08:46

Podarilo sa zachrániť 16 zo 17 členov posádky, jeden je nezvestný.

Trump

Trump označil Harrisovú za radikálneho ľavicového blázna

25.07.2024 07:40

Republikánsky exprezident USA Donald Trump na predvolebnom podujatí v Severnej Karolíne slovne útočil na viceprezidentku USA Kamalu Harrisovú.

gaza

Izraelská armáda hlási nájdenie tiel piatich rukojemníkov v Pásme Gazy

25.07.2024 06:50, aktualizované: 08:25

Militantné hnutie Hamas ich unieslo počas útoku na Izrael zo 7. októbra 2023.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 471
Celková čítanosť: 2100602x
Priemerná čítanosť článkov: 4460x

Autor blogu

Kategórie