Založ si blog

USA priznávajú, že Rusi na Ukrajine dosiahnu „isté“ taktické úspechy

Koordinátor pre strategickú komunikáciu Bieleho domu John Kirby včera vyhlásil, že Rusko môže v najbližších mesiacoch dosiahnuť na ukrajinskom bojisku isté taktické zisky. Nie je to vraj nič prekvapujúce, lebo vojna na Ukrajine je vraj „dynamický konflikt“. Kirby novinárom oznámil, že Rusko v najbližšom čase zintenzívni svoju bojovú aktivitu.

Rusom k aktivácii útočnej činnosti napomáhajú nielen nové prísuny delostreleckej munície a zvýšenie počtu dronov ruskej výroby, resp. úspechy v zostreľovaní ukrajinských lietadiel a západných striel vrátane dvoch striel ATACMS, no aj príroda. Začala sa obávaná rasputica, obdobie rozbahnených ciest a polí. Ťažké tanky zo Západu /Leopardy alebo Abramsy/ sa topia v bahne /na rozdiel od ľahších ruských a sovietskych tankov/ a použiteľné sú nanajvýš ako súčasť delostrelectva. Príroda pomáha Rusom aj inak. Začalo padať lístie a doteraz solídne skrýše v poľných remízkach a lesnom poraste, v ktorých číhala na Rusov ukrajinská pechota, sa stávajú neúčinné.

Rusi pomaly ale iste napredujú na prakticky celom úseku frontu. Pri Avdejevke dosiahli úspechy nielen znovudobytím hald s hlušinou ale aj prienikom pri obci Vodjanoje a blízkych rybníkoch, v smere na Pervomajskoje. Sivá zóna, ktorá tu bola dlhší čas, už prakticky neexistuje. Citeľný postup Rusov priznávajú aj samotní Ukrajinci v smere na Krasnyj Liman, a pod.

Do ruskej armády sa už v plnej miere začlenil aj batalión zložený z bývalých ukrajinských zajatcov, ktorí sa rozhodli bojovať na strane Ruska proti súčasnému kyjevskému režimu. Na front sa dostali prvé rutinné zásielky 152 mm samohybných húfnic „Malva“. Aj vďaka nim utrpeli úderné ukrajinské prápory Kraken a Azov pri Kremennej citeľné straty. Ruské jednotky tu postúpili v smere na Torskoje a Serebrjanku.

Dôsledky ruskej vojenskej aktivity prerokovával tento týždeň gen. Zalužnij s poprednými veliteľmi NATO /generál Cavoli a admirál Radakin/. Na pretras prišlo aj ruské budovanie dvoch alternatívnych ciest z Chersonskej oblasti na Krym a ruské zamínovanie obilných trás v Čiernom mori. D.Medvedev oznámil, že sa po vstupe Fínska do NATO vojensky posilní aj sever Ruska. Na budúci rok sa vytvorí nový armádny zbor, sedem divízií, 19 brigád, 49 plukov a jedna flotila. Plne profesionálna ruská armáda presiahne 1,5 mil. mužov.

Rusi ostražito sledujú a reagujú aj na udalosti v iných častiach sveta. Na hromadenie lodí, lietadiel a pozemných vojsk USA, V.Británie, Francúzska a Nemecka v Stredozemnom mori zareagovalo napr. velenie ruských ozbrojených síl skúškou odvetného jadrového úderu pre prípad priameho útoku NATO na územie Ruska.

Ukrajinská a americká vojenská propaganda sa snaží tieto pohyby maskovať pokusom o otrávenie niekoľkých desiatok absolventov ruskej leteckej armavirskej školy /pokus však zlyhal/ bombastickými informáciami napr. o likvidácii toho či onoho ruského tanku ukrajinským dronom, o úspešných vrtuľníkových operáciách, o výsadkoch špeciálnych ukrajinských kománd na ľavom brehu Dnepra, o atentátoch na ruských policajtoch na „okupovaných“ územiach a pod.

Priam smiešnym je obvinenie ruského velenia z používania tzv. zagrad otrjadov teda trestných jednotiek, ktoré zozadu pod hrozobou zastrelenia tlačia vojakov do útoku na nepriateľské pozície. Obvinenie tohto druhu vyslovil na adresu Rusov dokonca spomenutý predstaviteľ Bieleho domu Kirby. Smiešne je to najmä preto, lebo desiatky zajatých Ukrajincov svedčia o používaní takýchto praktík práve v ozbrojených silách Ukrajiny. Obviňovanie Rusov z toho, z čoho boli predtým obvinení Ukrajinci je obľúbená kyjevská kamufláž. Naše médiá im na to paradoxne vždy skočia.

Čerešničkou na torte je šírenie „informácie“ o zlom zdravotnom stave V.Putina. Putin údajne utrpel zástavu srdca a aj keď sa z toho v poslednej chvíli dostal, prognóza jeho zdravia nie je ružová. So správami tohto druhu máme už skúsenosti. Objavujú sa vždy, keď sa situácia na fronte pre Ukrajincov nevyvíja príliš ružovo. Len čo Ukrajinci začnú niekde výraznejšie ustupovať, v médiách začne Putin umierať… Modus operandi ukrajinské CIPSO/SBU príliš nemení.

Zaujímavá informácia o skutočnej Putinovej kondícii prišla z Kremľa. Putin sa včera stretol s ex-predsedom opozičnej liberálnej strany „Jabloko“, Grigorijom Javlinským. Javlinský je ukrajinského pôvodu. Je známy nielen ako bystrý ekonóm ale aj ako „prozápadný“ politik, ktorý od počiatku konfliktu s Ukrajinou požaduje prímerie a ponúka svoje služby pri jeho sprostredkovaní.

Stretnutie Putin-Javlinskij bolo bezpochyby pozoruhodné a zaujímavé. Uvidíme, aké výsledky pre vývoj na ukrajinskom bojisku prinieslo. Zistíme, či išlo o čosi väčšie s naozaj mierotvorným potenciálom alebo iba sondáž-akýsi politický „prieskum bojom“.

Smrť zradcu- smrť zradcom ?

20.02.2024

Nie, nebudem písať o smrti Navaľného. Nechám na mejnstríme, nech sa na ňom odbavuje. Nech za ním ronia krokodílie slzy tí, čo ho školili, platili a využívali až za hrob. Ja mám na mysli iného ruského zradcu. Nespochybniteľného, neideologizovateľného, klasického vojenského zradcu a zbeha Maxima Kuzminova. Maxim Kuzminov bol mladý dôstojník ruských leteckých síl. Mal [...]

Ukrajinci hodnotia porážky na frontoch ako svoje úspechy

19.02.2024

Generálny štáb OS UA hodnotí porážku v boji o Avdejevku ako úspešnú operáciu OS UA. Ukrajincom sa vraj podarilo organizovane opustiť mesto a zachrániť tak tisíce vojakov. Následne sa im vraj podarilo „vyrovnať front“ a zaujať výhodnejšie pozície. Nové pozície OS UA označuje za výhodnejšie aj americký ISW. „Naša“ Pravda o nich tiež píše a [...]

Zelenskij na porážku reaguje vyhrážkami nielen Rusku ale aj USA

18.02.2024

Zúfalstvo banderovcov po porážke pri Avdejevke je nesmierne. Kyjev obvinil USA, že zastavenie finančnej a zbrojnej pomoci Ukrajine je základnou príčinou ústupu OS UA z Avdejevky. Zelenskij sa ústami svojich ľudí dal počuť, že ak Ukrajina definitívne prestane dostávať americkú pomoc, potom Ukrajina preruší strategické spojenectvo s USA. Predstaviteľ delegácie ukrajinského [...]

Ecuador Bananas

Odpor k banánom priniesol Putinovi ovocie: Ukrajina nedostane sľubované zbrane

21.02.2024 14:00

Ekvádor sa odvrátil od Kyjeva a Rusi sa nemusia obávať poloprázdnych pultov s banánmi. Juhoamerický štát sa zjavne zľakol odplaty Moskvy až tak, že úplne zmenil názor na presun svojich zbraní sovietskej výroby.

sanitka,

Na východe Holandska sa zrútil rozostavaný most, zahynuli dvaja ľudia

21.02.2024 13:49

Miestne noviny De Stentor uviedli, že robotníci v čase incidentu zdvíhali mostné oblúky.

Boris Susko

Susko: Je štandardné, že zverejnenie obsiahlych zákonov trvá niekoľko týždňov

21.02.2024 13:26

Šéf rezortu spravodlivosti odmietol, že by zverejnenie zákona bolo otázkou hodín a dní. Označil to za nezmysel.

korán, kniha, islam, moslimka, Afganistan,

Slovenka si za pálenie koránu odsedí tri roky

21.02.2024 12:08, aktualizované: 13:55

Uviedla, že sa cíti nevinná. Napriek tomu vo svojej výpovedi uvádzala, že si za svojím činom a názormi stojí.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 410
Celková čítanosť: 1848116x
Priemerná čítanosť článkov: 4508x

Autor blogu

Kategórie