Založ si blog

Čo nové na ukrajinskom fronte ?

Chvíľu som sa odmlčal, lebo Pravda začala o vývoji na ukrajinskom fronte prinášať celkom čerstvé a tu a tam aj vecné informácie, bez hrubého ideologického banderovského balastu a dezinformácií ukrajinskej tajnej služby /SBU-CIPsO/.

V posledných 2-3 dňoch sa však zase začali množiť staré zlozvyky našich médií /vrátane Pravdy/ : robenie somára z komára, výmysly o tisícových ruských denných stratách, o hrdinských ukrajinských protiofenzívach, o nepolapiteľných námorných dronoch, ničiacich ruské lode a pod. Tak som sa rozhodol mlčanie na chvíľočku prerušiť.

Viem, ruská vojenská stratégia je dnes na Ukrajine krajne nečitateľná, nepredvídateľná. Taká ale vždy bola a dodnes je ruská vojensko-politická doktrína. Konať prekvapivo ! Zelenskij a spol. a generalita NATO nevedia, čo si o Rusoch majú myslieť. Nechápu, prečo Rusi najprv rozbehli ofenzívu na Charkov a potom ju utlmili. Nevedia, prečo Rusi pri Charkove prerazili front s troma prápormi -no potom, keď mohli použiť naplno svoje vopred pripravené divízie a dokončiť akciu v centre Charkova, zrazu zvolnili. Uspokojili sa s tým, že Ukrajinci stiahli ku Charkovu strategické rezervy z iných častí frontu, z Odessy, Nikolajeva, Chersonu, Časov Jaru a i. – a dali ich ruskému delostrelectvu ako na podnose. Ruské delostrelectvo teraz Ukrajincov decimuje v mäsovom mlynčeku po 1800-2000 vojakov denne.

Čert sa má vyznať v tých Rusoch. Pred 5 dňami zasiahli všetky funkčné vojenské letiská na Ukrajine. V Chmelnickom pri tom poškodili prvé F-16 ky ukryté v hangároch. Včera zničili ďalšie bázy pre F-16 a opätovne /po náročnej obnove/ zmenili podzemné mestečko v Javorove na ruiny. O život tam údajne prišlo 120 vojenských špecialistov a dôstojníkov z krajín NATO. Bez toho, aby zasiahli do reálneho boja, boli zneškodnení aj niekoľkí ukrajinskí piloti, vycvičení v USA.

Ukrajinské tajné služby prostredníctvom svetových médií dávajú v týchto dňoch do obehu legendu, podľa ktorej sa v septembri, po dodaní kritického množstva F-16, ATACMS, Patriotov, Storm Shadows, delostreleckej munície a pod. má rozbehnúť nová VEĽKÁ UKRAJINSKÁ PROTIOFENZÍVA. Majú sa do nej zapojiť aj novomobilizovaní ukrajinskí vojaci potom, čo v lete prejdú najzákladnejším bojovým výcvikom. Protiofenzíva by mala pred jesennou rasputicou a zimou vrátiť do ukrajinských rúk nejaké tie nedávno stratené územia a zlepšiť náladu ukrajinského obyvateľstva. Zelenského a jeho západných sponzorov totiž desí rastúci odpor Ukrajincov k vojne a rastúce výzvy na začiatok reálnych mierových rokovaní.

Západní analytici z okolia ISW však popri legende o novej ukrajinskej protiofenzíve púšťajú do obehu aj inú, diametrálne odlišnú /dez/ informáciu. Podľa nej bola celá tá ruská ofenzíva na Charkov a Časov Jar iba humbug. Bol to iba pláštik na zakrytie skutočnej -v tomto roku ťažiskovej-ruskej ofenzívy: totiž vylodenia sa pri Odesse a obsadenia Odesskej oblasti až po Podnestersko. Americké a britské služby údajne majú rukolapné dôkazy o zhromažďovaní desaťtisícových ruských úderných oddielov a rezerv. Tie by mali získať Odessu a pozbaviť Ukrajinu čiernomorského pobrežia. A pozor, mali by to urobiť ešte v lete /júl-august/.

Čertovsky nepredvídateľní Rusi. Lebo možné je aj to, že skutočný smer hlavného úderu OS RF bude predsa len smerovať na Charkov. V tomto prípade je zastieracím manévrom práve zhromažďovanie síl v smere na Odessu.

Nech je akokoľvek, pravda je taká, že obrovská dĺžka frontu nedovoľuje Ukrajincom použiť nikde nejaké závažné úderné kliny. Ukrajinci síce v týchto dňoch dostávajú viac munície, viac presných a dlhšie letiacich striel, viac ľudí a tiež F-16 a pod. – no napätú, labilnú situáciu na fronte to nevyrieši. Tak ako pri Charkove, tak aj kdekoľvek na frontovej línii stačí Rusom zaútočiť s relatívne maličkým počtom vojakov /2-3 prápory/ a front sa už aj láme. Ukrajinci potom nevedia, kde im hlava stojí, presúvajú rezervy z miesta na miesto, lepia dieru za dierou.

Na ukrajinskom fronte je to momentálne hra ruskej mačky s ukrajinskou myšou. Pre Zelenského a spol. bezútešná, bezperspektívna opotrebovacia hra. Hra, ktorú by zmysluplne ukončilo iba okamžité prímerie a začiatok rokovaní o trvalom mieri na báze súčasnej vojenskej a politickej reality, -na báze súčasného status quo.

Zelenský k prímeriu a rokovaniam ale nechce pristúpiť. Radšej saˇďalej hrá svoju hroznú vojnovú hru. Gembler z Kyjeva nemá dosť vlastných síl, aby veci zastavil a zmenil. Nájde sa na Ukrajine niekto, kto mu pri tom „pomôže“ ?

Sankcie proti Rusku trafili „tesne vedľa“…

21.07.2024

Koncom tohtoročnej jari EU výrazne zvýšila nákupy ruskej ocele a železa. Import dosiahol najvyššiu úroveň od roku 2022. RF obnovila svoj status najväčšieho exportéra do EU pre túto komoditu. Iba v mesiaci máji RF exportovala do EU kovy a výrobky z nich do EU v hodnote 373,1 mil. eur. Medziročný nárast je + 1.2% a medzimesačný nárast dokonca + 29%. Polotovary zo železa a [...]

Ako to bolo s nepísanými dohodami Ruska a USA v časoch Jeľcyna

10.07.2024

Americké ministerstvá zahraničia a obrany postupne uvoľňujú niektoré donedávna ešte tajné dokumenty, týkajúce sa udalostí spred 30 rokov. Americký Národný bezpečnostný archív zverejnil v týchto dňoch časť dokumentov týkajúcich sa vzťahov USA a RF vo vtedajších časoch. Medzi nimi sú to i dokumenty, spojené s plánom rozširovania NATO na Východ. Podľa dokumentov v [...]

Rusi zasiahli riadiace centrum GRU susediace s detskou nemocnicou v Kyjeve

08.07.2024

Dnes ráno tri vlny vzdušných raketovo-dronových útokov zasiahli viaceré miesta na UA, vrátane Kyjeva. V Kyjeve sa ruské rakety trafili do rozhodovacieho centra ukrajinských bezpečnostných síl SBU/GRU, nachádzajúce sa v nenápadnej budove a v podzemných bunkroch bezprostredne susediacich s detskou nemocnicou Ochmatdet. Útok na bezpečnostné centrum sa uskutočnil v pondelok ráno, [...]

Trump

Trump označil Harrisovú za radikálneho ľavicového blázna

25.07.2024 07:40

Republikánsky exprezident USA Donald Trump na predvolebnom podujatí v Severnej Karolíne slovne útočil na viceprezidentku USA Kamalu Harrisovú.

gaza

Izraelská armáda našla v Pásme Gazy telá dvoch rukojemníkov

25.07.2024 06:50

Ich smrť potvrdili úrady v uplynulých mesiacoch.

vojna na Ukrajine, Oleksander Syrskyj, Kyrylo Budanov

ONLINE: Syrskyj: Máme plán, ako opäť získať Krym. Rusi majú ohromujúce straty ľudí

25.07.2024 06:20, aktualizované: 07:14

Je realistické znovu získať Krym, tvrdí hlavný veliteľ ukrajinskej armády Syrskyj. Rusi podľa neho postupujú, lebo majú oveľa lepšie zdroje, viac všetkého.

Mikuláš Černák, výstupný oddiel

Väzni majú šancu na návrat, projektom prešiel aj Černák. Psychiater: Ako by reagovala spoločnosť na jeho prepustenie, je dilema

25.07.2024 06:00

Ak by sa Mikuláš Černák dostal na slobodu, stal by sa prvým na doživotie odsúdeným, ktorého by podmienečne prepustili.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 471
Celková čítanosť: 2100503x
Priemerná čítanosť článkov: 4460x

Autor blogu

Kategórie