Založ si blog

O vylodení v Normandii nás učí už aj akási pani Holubová

Keď už aj postaršia napudrovaná pani Holubová s bujnými do blond prefarbenými vlasmi dnes na ktorejsi z televízií mudrovala o vylodení Angloameričanov v Normandii, povedal som si, prečo by som aj ja neprispel so svojou trochou do studnice vedomostí pre našu najmladšiu generáciu. Vopred sa ospravedlňujem, -na rozdiel od pani Holubovej ja nie som odborník na diplomatický protokol a dvornú etiketu. Preto bude môj prístup menej kvetnatý. Budem sa skôr opierať o cifry, než o zdvorilostné pukerlíky.

O počte vojakov zapojených do vylodenia v Normandii sa údaje rôznia. Najčastejšie sa však hovorí, že sa na vstupnom vylodení zúčastnilo 159 tisíc mužov a žien. Hovorí sa, že ide o najväčšie bojové vylodenie v dejinách. Aby sme boli presní, -hovorí sa, že ide najväčšie uskutočnené vylodenie. Vylodenia Červenej armády na japonskom ostrove Hokkaido sa malo zúčastniť takmer 400 tisíc vojakov. Toto vylodenie sa však napokon nekonalo, lebo Japonci poučení totálnou porážkou v Mandžusku sa stretu s ČA vyhli a radšej pár dní pred vylodením podpísali úplnú a bezpodmienečnú kapituláciu.

Invázia Američanov a Britov /a ich spojencov/ do Normandie bola najväčšou bojovou vyloďovacou operáciou. Nešlo však o najväčší presun vojakov cez more v dejinách. V kanáli La Manche sa v 1940 odohrala oveľa väčšia čiastočne bojová operácia. Pod nemeckou paľbou sa pri nej podarilo z francúzskeho Dunkerque do Británie presunúť 338 tisíc britských a francúzskych vojakov. Teda dvojnásobne vyšší počet vojakov, ako sa potom o 4 roky presúval cez more opačným smerom.

Vylodenie v Normandii bola dôležitá operácia, ktorá urýchlila kapituláciu Nemecka. Dnešní prepisovači histórie však z nej urobili úplne tú najväčšiu a najdôležitejšiu operáciu 2.sv.vojny – čo je samozrejme, nezmysel. Operácia sa odohrala poriadne po termíne splatnosti, -keď mohla rozhodnúť o osude vojny. V lete 1944 síce pomohla, no porážka Nemecka bola vtedy už nezvratná. Veď Červená armáda už bojovala na územiach Nemeckej ríše, vo Východnom Prusku a za pár týždňov bola „na predmestí“ Berlína.

Východný front t.j. front nemecko-sovietsky viazal v 1944-5 spolu 72% nemeckých divízií. Západný front a ostatné fronty /Afrika, Balkán, južné Taliansko, Nórsko…/ viazal 28% nemeckých divízií. Nemecké divízie na Západe boli zložené z prestarnutých vojakov a dobrovoľníkov z rôznych kolaborujúcich krajín. Jediná skutočne kvalitná pešia nemecká divízia bránila pláž neskôr nazvanú Omaha. Nečudo, že práve na tejto pláži sa invázia takmer nepodarila.

Medzi dobrovoľníkmi, bojujúcimi na strane Nemecka z kolaborujúcich krajín boli aj banderovci a príslušníci Waffen SS z Ukrajiny. – Ktovie, koho a prečo bude dnes na slávnosti v Normandii oslavovať ukrajinský prezident Zelenskij. – Budú to jeho krajania – bandrovci v nemeckých uniformách alebo tí, čo ich tam porazili, – Američania a Briti bojujúci vtedy ako spojenci Ruska, resp. ZSSR ?

Sankcie proti Rusku trafili „tesne vedľa“…

21.07.2024

Koncom tohtoročnej jari EU výrazne zvýšila nákupy ruskej ocele a železa. Import dosiahol najvyššiu úroveň od roku 2022. RF obnovila svoj status najväčšieho exportéra do EU pre túto komoditu. Iba v mesiaci máji RF exportovala do EU kovy a výrobky z nich do EU v hodnote 373,1 mil. eur. Medziročný nárast je + 1.2% a medzimesačný nárast dokonca + 29%. Polotovary zo železa a [...]

Ako to bolo s nepísanými dohodami Ruska a USA v časoch Jeľcyna

10.07.2024

Americké ministerstvá zahraničia a obrany postupne uvoľňujú niektoré donedávna ešte tajné dokumenty, týkajúce sa udalostí spred 30 rokov. Americký Národný bezpečnostný archív zverejnil v týchto dňoch časť dokumentov týkajúcich sa vzťahov USA a RF vo vtedajších časoch. Medzi nimi sú to i dokumenty, spojené s plánom rozširovania NATO na Východ. Podľa dokumentov v [...]

Rusi zasiahli riadiace centrum GRU susediace s detskou nemocnicou v Kyjeve

08.07.2024

Dnes ráno tri vlny vzdušných raketovo-dronových útokov zasiahli viaceré miesta na UA, vrátane Kyjeva. V Kyjeve sa ruské rakety trafili do rozhodovacieho centra ukrajinských bezpečnostných síl SBU/GRU, nachádzajúce sa v nenápadnej budove a v podzemných bunkroch bezprostredne susediacich s detskou nemocnicou Ochmatdet. Útok na bezpečnostné centrum sa uskutočnil v pondelok ráno, [...]

Nemecko Frankfurt letisko protest aktivisti klimatickí

Klimatickí aktivisti narušili prevádzku na najväčšom nemeckom letisku

25.07.2024 09:45

Demonštranti so sebou mali transparenty s nápisom, že ropa zabíja.

Atentátnik Thomas Matthew Crooks

Strelec, ktorý sa pokúsil o atentát na Trumpa, si vyhľadával informácie o atentáte na Kennedyho

25.07.2024 09:07

To je vyhľadávanie, ktoré je významné z hľadiska duševného stavu útočníka, skonštatoval riaditeľ FBI.

tanker

Pri pobreží Filipín sa prevrátil a potopil ropný tanker. Na mieste sa vytvorila ropná škvrna dlhá takmer štyri kilometre

25.07.2024 08:46

Podarilo sa zachrániť 16 zo 17 členov posádky, jeden je nezvestný.

Trump

Trump označil Harrisovú za radikálneho ľavicového blázna

25.07.2024 07:40

Republikánsky exprezident USA Donald Trump na predvolebnom podujatí v Severnej Karolíne slovne útočil na viceprezidentku USA Kamalu Harrisovú.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 471
Celková čítanosť: 2100615x
Priemerná čítanosť článkov: 4460x

Autor blogu

Kategórie