Založ si blog

Izrael nezostrelil ani jednu zo 7 iránskych hyperzvukových rakiet „Fattah“

Izraelská Železná kopula nie je spôsobilá likvidovať najnovšie hyperzvukové iránske rakety „Fattah“. Toto je hlavný vojenskostrategický výsledok konfliktu Izrael-Irán, ktorý nezačal dnes v noci /ako to uvádzajú naši nasprostastí opoziční politici a novinári/ ale pred dvoma týždňami. Vtedy Izrael zničil iránsky konzulát v sýrskom Damasku a zavraždil 12 ľudí, vrátane generála IRG.

Útok na Izrael bol -ako je pri iránskych odvetných útokoch zvykom, dosť čudný. Bol akýsi gavaliersky. Irán ho dopredu avizoval dva týždne, dokonca aj formu, 3 dni pred útokom varoval Irán okolité krajiny a v predvečer útoku poskytol Izraelu aj čas na evakuáciu civilov. Irán dal tak úradom Izraela čas, aby pripravili evakuáciu obyvateľov do krytov, aby zastavili život na uliciach a aktivovali svoju protivzdušnú obranu, vrátane systému „Iron Dome“. Irán dal avízo aj námorným a vzdušným silám USA a UK, dislokovaným na základniach a lietadlových lodiach v oblasti od Perzského zálivu po Stredomorie.

Vďaka týmto opatreniam neboli vraj v Izraeli žiadne civilné straty na životoch a aj škody na majetku sú pomerne malé. Iné sú samozrejme vojenské straty, ktoré sa ale na verejnosť tak skoro nedostanú. Analytici sa ale smejú, že proxy údery Iránu smerovali do proxy leteckých základní v púštnych oblastiach Izraela /Ramon: 7 zásahov, Nevatim: 10 zásahov/. Pri útoku Irán postupoval ruskou metódou. Najprv vyslal k Izraelu údajne až 300 samovražedných dronov Šáhid, potom vystrelil na Izrael niečo pre Iron Dome, – podzvukové krídlaté rakety a na koniec udrel svojím hlavným tromfom-spomínanými hyperzvukovými balistickými raketami „Fattah“.

Britskí a americkí vojenskí predstavitelia a izraelské vojenské letectvo /CACHAL/ sa dnes chvália, že tretinu dronov údajne dali dolu za pomoci cca 200 lietadiel ešte na ich /niekoľkohodinovej !!!/ ceste k Izraelu. Izraelský Iron Dome sa postaral o polovicu klasických podzvukových iránskych okrídlených rakiet. No rakety „Fattah“ prešli kopulou PVO ako nôž maslom…Ruskí a iránski stratégovia budú mať čo analyzovať. O izraelských a angloamerických generáloch ani nehovoriac.

Politickí analytici hovoria o tom, že iránska akcia bola vynútená vnútroiránskou atmosférou. Tak ako inokedy vraj však ani teraz nemali Iránci dosť odvahy, aby Izrael a USA/UK počastovali skutočnou ostrou odvetou. Teda utajeným úderom, ktorý by sa podobal ozajstnému vojenskému úderu. Myslím si, že analytici na Západe iránskemu vedeniu dosť krivdia. Irán sa nebojí a nie je ani nerozhodný. Irán zatiaľ jednoducho na viac nemá. Irán má síce solídne zbrane na krátkodobú vojenskú konfrontáciu aj s Izraelom a Západom, no na dlhšiu vojnu s nimi nemá ani zbrane, ani muníciu a ani dostatočné výrobné zbrojárske kapacity. Irán vie zabrechať, možno aj trocha pohrýzť, no na ruvačku na život a na smrť ZATIAĽ nemá silu. Veľa na veci nezmení ani avizovaná výroba vlastnej jadrovej zbrane /do 1-2 mesiacov/.

Izrael a Západ to vedia. Preto z času na čas Irán ponížia a vyprovokujú akciou, ako bola aj tá na damaskom konzuláte. Irán s nevôľou /kvôli náladám vlastného obyvateľstva/ zareaguje. Vojensky, no je to čudná vojenská akcia. Sotva na štvrtinový plyn.

Izraelu a Západu sa ani tentokrát nepodarilo Irán vyprovokovať k väčšej akcii. Aj Rusi sú tomu radi, lebo v prípade ozajstnej vojny Izraela s Iránom by prišli o veľkú časť svojich dronových dodávok. Śáhidy /Gerane/ by totiž potrebovali na svoju obranu Iránci samotní a export do Ruska by poklesol.

Obávam sa, že zatiaľ máme za sebou iba prvú fázu „čudnej vojny“. Irán síce vyhlasuje, že s útokmi skončil -no Izrael a Západ ešte neskončili. Tentokrát hrozia odvetou voči Iránu oni. Rusko pred masívnejším protiúderom na Irán Izraelcov dosť tvrdo varuje. Uvidíme, či protiúder bude podobne „gentlemanský“ a alibistický, ako bol ten iránsky – alebo či to bude niečo naozaj vážne, na čo by musel Irán už naplno odpovedať.

Tak či onak, po dnešnej noci majú v NATO ťažšie sny. Ukázalo sa, že na hypersonické zbrane /Iránu, Indie, Číny, KĽDR…o ruských ani nehovoriac/ nemajú na Západe adekvátnu obranu. Malý test spôsobilosti Západu ku totálnej konfrontácii s Východom dnes v noci dobre nedopadol. Západ bude musieť buď pridať v zbrojení, -alebo v ochote vyjednávať s Iránom, KĽDR, Čínou či Ruskom na nejakom novšom mierovom mode vivendi. – Aspoń voľačo, pre nás, bežných smrteľníkov.

Prečo nekričíme, prečo tých Nemcov nepošleme do … ?

21.05.2024

Pred dvoma-troma dňami sa v našich médiách objavilo na ministra Blanára nezvyčajne tvrdé stanovisko proti výrokom nemeckého vplyvného politika J.Weingartena, poslanca Bundestagu za vládnu SPD. Weingarten nadviazal na podobné vyjadrenie generála v.v. Bundeswehru Klausa Wittmanna a na takmer totožné návrhy iného poslanca Bundestagu Rodericha Kiesewettera. O tom, že nejde o [...]

Ficova finta

07.05.2024

Čo myslíte, kto sú dominantní akcionári v azerbajdžanských ropných a plynárenských firmách ? Čo myslíte, ako sú prepojené ruské a azerbajdžanské trasy s ropou a plynom ? Čo myslíte, akého pôvodu bude značná časť ropay a plynu. ktorá k nám bude prúdiť z Azerbajdžanu cez Ukrajinu ? /-Najmä v čase, keď je sú ruské energonosiče lacnejšie ako [...]

Finta ako zo Starého zákona

03.05.2024

Po univerzitách v USA sa rozšírili TICHÉ a MIERUMILOVNÉ protesty proti vyvražďovaniu desaťtisícov palestínskych civilov izraleskou armádou a proti spolupráci amerických vysokých škôl s Izraelom. Protesty sa odohrávali v podobe mítingov v kampusoch a niekde aj v podobe výstavy fotografií zo zákrokov izraelskej armády v Gaze resp. v podobe postavenia mierových stanových [...]

SR Bratislava vozidlá historické 500 km BAX

Železnice vypravili najdlhší vlak vo svojej histórii, viezol vzácny náklad

26.05.2024 20:01

Mimoriadny vlak dorazil do metropoly východu v nedeľu popoludní po siedmich hodinách cesty.

EÚ / Európska únia /

Chceme radikálnu demokratickú reformu EÚ. Má v nej ale miesto právo veta jediného člena?

26.05.2024 19:30

Chceme silnejšiu a jednotnejšiu EÚ, ale s rešpektom k suverenite štátov. Kde sú však hranice medzi jednotou a suverenitou? Zapojte sa do pokračovania diskusie a spoločnej tvorby stratégie Slovenska v EÚ!

francúzsko útok nožom

Štyria ľudia utrpeli zranenie po útoku nožom v metre vo francúzskom Lyone

26.05.2024 18:54

Nikto zo zranených nie je podľa AFP ohrozený na živote, hlásené sú zranenia brucha či ruky.

tornádo

Tornáda zasiahli americké štáty Texas, Arkansas a Oklahoma, deväť ľudí zahynulo

26.05.2024 17:41

Medzi obeťami sú aj traja členovia jednej rodiny.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 459
Celková čítanosť: 2038188x
Priemerná čítanosť článkov: 4440x

Autor blogu

Kategórie