Založ si blog

Ukrajinci sa hádajú, či je ešte Rabotino ich alebo už ruské

Na ukrajinských frontoch nič nové: ľudia tam umierajú, útoky striedajú protiútoky, posuny striedajú ústupy a naopak. Zmeny v prospech OS RF sú ale nie je to nič pre netrpezlivých.

Hlavným bojiskom je momentálne stále Časov Jar. Rusi tu používajú taktiku čistenia opevnení pomocou kĺzavých bômb a solncepjokov /salvových raketometov/. Po nich nastupujú do šturmu malé úderné jednotky. Postup im ale sťažujú mínové pasce a odvčera už aj pokusy OS UA využiť ako živé štíty cca 700 civilistov, ktorí v meste zostali a ktorým OS UA nedovolia sa evakuovať. V štvrti Kanál bol predvčerom zasiahnutý komplex 8-poschodových budov. Pod hromadami tehál, panelov a železobetónových nosníkov sú údajne až stovky vojakov. Mŕtvych, ranených, živých…Vzhľadom na intenzitu bojov si ani jedna zo strán nedovolí zasypaných vyhrabávať.

OS RF zaznamenali postup v niektorých ďalších oblastiach. Aj OS UA potvrdili, že sa do ruských rúk dostala pomerne veľká dedina Pervomajskoje /cca 2000 obyv./. OS RF okrem toho hlásia aj vstup do Krasnogorovky a upevnenie pozícii v Semenovke. Ukrajinci sa sporia medzi sebou, či sú v Rabotine Rusi alebo nie. Analytici a vojnoví korešpondenti hovoria, že áno, – vojenské vedenie tamojšieho frontu však tvrdí, že sa OS RF do centra Rabotina ešte nedostali.

Prognózy vojenských pozorovateľov napr. z periodika Military Times hovoria o tom, že by sa OS RF do leta mohli zmocniť nielen Časov Jaru, Kramatorska, Slavjanska a Kupjanska ale aj Charkova samotného. A že vraj do konca roka 2024 do ruských rúk padne aj Odessa. Podľa mňa sú to skôr extrémne optimistické vízie niektorých ruských ruských tiež-patriotov. Situáciu v lete môžu zmeniť prvé ukrajinské F-16, zlepšenie v dodávkach delostreleckej munície, nové raketomety a tanky, masovejšia výroba ukrajinských dronov, možno aj dodávka nemeckých Taurusov a pod. Špecialisti z CIPsO rozširujú vo verejnosti správy, že sa situácia môže zmeniť v prospech Kyjeva dokonca do tej miery, že by sa ešte v tomto roku Ukrajina pokúsila o novú protiofenzívu.

Ktovie. Príznačným signálom do budúcnosti však je fotografia prezidenta Zelenského. Na obrázku zo včerajška Zelenskij vykonáva inšpekciu prác na výstavbe zákopov okolo Charkova. Nezdá sa, že by kopanie obranných zákopov predznamenávalo nejakú veľkú budúcu protiofenzívu. Ale môžem sa aj mýliť. Takže, -uzávery sú zase iba na vás.

Prečo nekričíme, prečo tých Nemcov nepošleme do … ?

21.05.2024

Pred dvoma-troma dňami sa v našich médiách objavilo na ministra Blanára nezvyčajne tvrdé stanovisko proti výrokom nemeckého vplyvného politika J.Weingartena, poslanca Bundestagu za vládnu SPD. Weingarten nadviazal na podobné vyjadrenie generála v.v. Bundeswehru Klausa Wittmanna a na takmer totožné návrhy iného poslanca Bundestagu Rodericha Kiesewettera. O tom, že nejde o [...]

Ficova finta

07.05.2024

Čo myslíte, kto sú dominantní akcionári v azerbajdžanských ropných a plynárenských firmách ? Čo myslíte, ako sú prepojené ruské a azerbajdžanské trasy s ropou a plynom ? Čo myslíte, akého pôvodu bude značná časť ropay a plynu. ktorá k nám bude prúdiť z Azerbajdžanu cez Ukrajinu ? /-Najmä v čase, keď je sú ruské energonosiče lacnejšie ako [...]

Finta ako zo Starého zákona

03.05.2024

Po univerzitách v USA sa rozšírili TICHÉ a MIERUMILOVNÉ protesty proti vyvražďovaniu desaťtisícov palestínskych civilov izraleskou armádou a proti spolupráci amerických vysokých škôl s Izraelom. Protesty sa odohrávali v podobe mítingov v kampusoch a niekde aj v podobe výstavy fotografií zo zákrokov izraelskej armády v Gaze resp. v podobe postavenia mierových stanových [...]

EÚ / Európska únia /

Chceme radikálnu demokratickú reformu EÚ. Má v nej ale miesto právo veta jediného člena?

26.05.2024 19:30

Chceme silnejšiu a jednotnejšiu EÚ, ale s rešpektom k suverenite štátov. Kde sú však hranice medzi jednotou a suverenitou? Zapojte sa do pokračovania diskusie a spoločnej tvorby stratégie Slovenska v EÚ!

francúzsko útok nožom

Štyria ľudia utrpeli zranenie po útoku nožom v metre vo francúzskom Lyone

26.05.2024 18:54

Nikto zo zranených nie je podľa AFP ohrozený na živote, hlásené sú zranenia brucha či ruky.

tornádo

Tornáda zasiahli americké štáty Texas, Arkansas a Oklahoma, deväť ľudí zahynulo

26.05.2024 17:41

Medzi obeťami sú aj traja členovia jednej rodiny.

SR Košice ZŠ príprava nový školský rok KEX

ZMOS: Nedostatok miest v základných školách v Bratislavskom kraji môže skončiť kolapsom

26.05.2024 16:40

Situácia je podľa združenia vážna v mestskej časti Ružinov aj v Senci.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 459
Celková čítanosť: 2038149x
Priemerná čítanosť článkov: 4440x

Autor blogu

Kategórie