Založ si blog

Časov Jar či Charkov ? Čo skôr, či oboje naraz ?

Veľká časť čitateľov blogov na blogovisku Pravdy iste od včera večera sedela pri televízoroch a počítačoch a sledovala prezidentské voľby. V SR sa diali na naše pomery veľké veci – ktoré pre mnohých z nás dobre dopadli. Dianie na Slovensku bolo dôležité, no vývoj okolo nás sa nezastavil. Predovšetkým – nezastavila sa vojna, ktorá sa odohráva na Ukrajine. Pre tých, čo sa zaujímajú aj o dianie na ukrajinskom bojisku aspoň niekoľko telegrafických informácií:

  • V Charkove a Odesse letecké a raketové útoky OS RF akoby resetovali tamojšie vojenské objekty.
  • Obyvateľstvo a úradníci utekajú z Charkova. Život v meste sa zastavil. Funkčnosť inštitúcií je na mŕtvom bode. Ruské letecké a kozmické sily pripravujú operačné obliehanie mesta zo vzduchu. Charkov bol dva dni úplne bez energie. Teraz sa obnovujú dodávky aspoň v núdzovom režime. Kyjev starostlivo skrýva katastrofálne dôsledky mohutných úderov. A naopak, dnes rozširuje „informácie“ o tom, ako sa už veci dostali takmer do normálu.
  • V Časov Jare zahájili OS RF pozemný útok. OS UA zatiaľ úspešne bránia prístup do stredu mesta. Pomáha im pri tom fakt, že na rozdiel od Avdejevky či Arťomovska je Časov Jar na vyvýšenine a navyše prístup do mesta sťažuje aj bývalý vodný kanál, viacero nádrží, rozťahané priemyselné objekty a les. Oproti Avdejevke je ale v Časov Jare slabšia fortifikácia, menej výškových domov, a je tam aj menej početná posádka ukrajinských vojakov. Každopádne, boje o Časov Jar nebudú ľahké a dá sa predpokladať, že pekných pár dní iste potrvajú.
  • Popri bojoch o Časov Jar /a následne o Kramatorsk a Slavjansk/ sa zrejme rozhoria aj boje o Charkov. Prípadne o Odessu. Znovu je tu dilema pre GŠ OS UA, kade bude viesť smer hlavného ruského úderu.

Toto je otázka, akú riešia analytici na UA ale aj na Západe. Nám menej technicky vybaveným pozorovateľom. pracujúcim s informáciami z otvorených verejných zdrojov nezostáva iné, len počkať, ako sa veci viac vyjasnia. Nuž, počkáme.

Prečo nekričíme, prečo tých Nemcov nepošleme do … ?

21.05.2024

Pred dvoma-troma dňami sa v našich médiách objavilo na ministra Blanára nezvyčajne tvrdé stanovisko proti výrokom nemeckého vplyvného politika J.Weingartena, poslanca Bundestagu za vládnu SPD. Weingarten nadviazal na podobné vyjadrenie generála v.v. Bundeswehru Klausa Wittmanna a na takmer totožné návrhy iného poslanca Bundestagu Rodericha Kiesewettera. O tom, že nejde o [...]

Ficova finta

07.05.2024

Čo myslíte, kto sú dominantní akcionári v azerbajdžanských ropných a plynárenských firmách ? Čo myslíte, ako sú prepojené ruské a azerbajdžanské trasy s ropou a plynom ? Čo myslíte, akého pôvodu bude značná časť ropay a plynu. ktorá k nám bude prúdiť z Azerbajdžanu cez Ukrajinu ? /-Najmä v čase, keď je sú ruské energonosiče lacnejšie ako [...]

Finta ako zo Starého zákona

03.05.2024

Po univerzitách v USA sa rozšírili TICHÉ a MIERUMILOVNÉ protesty proti vyvražďovaniu desaťtisícov palestínskych civilov izraleskou armádou a proti spolupráci amerických vysokých škôl s Izraelom. Protesty sa odohrávali v podobe mítingov v kampusoch a niekde aj v podobe výstavy fotografií zo zákrokov izraelskej armády v Gaze resp. v podobe postavenia mierových stanových [...]

francúzsko útok nožom

Štyria ľudia utrpeli zranenie po útoku nožom v metre vo francúzskom Lyone

26.05.2024 18:54

Nikto zo zranených nie je podľa AFP ohrozený na živote, hlásené sú zranenia brucha či ruky.

tornádo

Tornáda zasiahli americké štáty Texas, Arkansas a Oklahoma, deväť ľudí zahynulo

26.05.2024 17:41

Medzi obeťami sú aj traja členovia jednej rodiny.

SR Košice ZŠ príprava nový školský rok KEX

ZMOS: Nedostatok miest v základných školách v Bratislavskom kraji môže skončiť kolapsom

26.05.2024 16:40

Situácia je podľa združenia vážna v mestskej časti Ružinov aj v Senci.

Pellegrini, Čaputová, atentát, vyhlásenie

Čaputová opakovane ponúkla Ficovi návštevu: Je kľúčovým hráčom situácie

26.05.2024 14:20

Ponuka pre strany na stretnutie za okrúhlym stolom stále platí, uviedla prezidentka.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 459
Celková čítanosť: 2038123x
Priemerná čítanosť článkov: 4440x

Autor blogu

Kategórie