Založ si blog

„Mladší brat jadrovej zbrane a diablov synovec“

Takto sa na Západe označujú kĺzavé ruské letecké bomby FAB 3000 M-54. Tieto bomby vážia 3 tony. Pochádzajú síce zo starých sovietskych čias 50-tych rokov, no prešli zaujímavým vývojom. Najskôr boli veľmi populárne, potom boli kvôli ťarbavosti nahradené raketami a teraz sa tešia z veľkej -na frontoch potvrdenej- renesancie. UMPC tejto bomby podľa periodika „News Rambler“ uvádza západných vojenských odborníkov do stavu skutočnej hrôzy.

Niet divu, ničivá sila FAB 3000 sa približuje ničivej sile menšej taktickej jadrovej zbrane /plášťového typu/. Bomba býva umiestnená vo vnútorných priestoroch diaľkových bombardérov Tu-22M3; v súčasnosti sa upravuje tak, aby ju mohol vypúšťať aj frontový nadzvukový stíhací bombardér Su-34M.

Medzi ničivé účinky bomby patrí silná rázová vlna, a to ako vzduchová tak seizmická, ďalej nadmerný silne demolačný tlak plynov a napokon aj veľké úlomky, vyplývajúce z deštrukcie trupu.

FAB 3000 dokáže úplne zničiť kružnicu s priemerom 100 metrov /presnejšie s polomerom 46 metrov/. Ničivé úlomky bomby devastujú okolo s polomerom 260 metrov. Zasiahnuté územie v prípade iba jednej bomby je tak viac ako pol kilometra. Výroba bômb trvala od 1954 do polovice 90-tych rokov, keď sa „zabijak slonov“ nahradil raketami. “ Po obnove výroby sa bomba doplnila o jednotný plánovací a korekčný modul. Bomba dostala UMPC s raketovým motorom. Bomby aplikované dnes na Ukrajine sa preto dajú vypúšťať z bombardovacích lietadiel 60 km od cieľa a teda zväčša aj od miesta účinnej PVO.

Rôzne varianty ruských kĺzavých bômb majú na Západe rôzne prezývky. FAB 500 sa volá „nočná mora pechoty“. FAB 1500 sa prezýva „diabol“ a FAB 3000 sa označuje ako „likvidátor pechoty“. – No a to má popri nich RF v zálohe ešte aj FAB 5000…

Situácia na frontoch je relatívne pokojná. OS RF získavajú pozície v okolí mesta Časov Jar /Kleščevka, Bogdanovka/. Ukrajinské OS presúvajú k strategickému mestu nové a nové zálohy. Začiatok ruskej operácie visí vo vzduchu.

V ostatných častiach frontov Ukrajinci využívajú spomalenie ruského postupu a po vzore Surovikina budujú zákopy, bunkre, mínové polia a protitankové dračie zuby. Na rozdiel od Surovikinovej línie má ukrajinská línia zatiaľ iba jednu, výnimočne dve línie. Na rozdiel od OS UA pri prelamovaní obranných línií budú mať OS RF jeden tromf navyše: spomínané kĺzavé bomby FAB 500, 1500 a 3000. Postupu OS RF by teda línie obrany v miestach plánovaných prielomov frontu nezabránili.

Pri bojoch neďaleko Avdejevky údajne OS UA prišli o ďalší americký tank Abrams. V tejto oblasti sa najviac bojuje v Novokalinove, Keramike, Jasnobrodovke a Umanskom. Pri Semjonovke Rusi prekročili rieku Durnuju a získali oporu na južnom okraji obce.

Analytici ISW, ukrajinskí a ruskí experti v poslednom čase, po masívnych leteckých útokoch na charkovskú infraštruktúru spomínajú Charkov ako najdôležitejší cieľ tohtoročnej ruskej kampane. Odhaduje sa, že by Rusi Charkov mohli obsadiť do 3-4 mesiacov. To je ale iba teória .Bez znalosti reálnych plánov ruskej či ukrajinskej armády sa všetko napokon môže vyvinúť úplne inak.

Prečo nekričíme, prečo tých Nemcov nepošleme do … ?

21.05.2024

Pred dvoma-troma dňami sa v našich médiách objavilo na ministra Blanára nezvyčajne tvrdé stanovisko proti výrokom nemeckého vplyvného politika J.Weingartena, poslanca Bundestagu za vládnu SPD. Weingarten nadviazal na podobné vyjadrenie generála v.v. Bundeswehru Klausa Wittmanna a na takmer totožné návrhy iného poslanca Bundestagu Rodericha Kiesewettera. O tom, že nejde o [...]

Ficova finta

07.05.2024

Čo myslíte, kto sú dominantní akcionári v azerbajdžanských ropných a plynárenských firmách ? Čo myslíte, ako sú prepojené ruské a azerbajdžanské trasy s ropou a plynom ? Čo myslíte, akého pôvodu bude značná časť ropay a plynu. ktorá k nám bude prúdiť z Azerbajdžanu cez Ukrajinu ? /-Najmä v čase, keď je sú ruské energonosiče lacnejšie ako [...]

Finta ako zo Starého zákona

03.05.2024

Po univerzitách v USA sa rozšírili TICHÉ a MIERUMILOVNÉ protesty proti vyvražďovaniu desaťtisícov palestínskych civilov izraleskou armádou a proti spolupráci amerických vysokých škôl s Izraelom. Protesty sa odohrávali v podobe mítingov v kampusoch a niekde aj v podobe výstavy fotografií zo zákrokov izraelskej armády v Gaze resp. v podobe postavenia mierových stanových [...]

SR Bratislava vozidlá historické 500 km BAX

Železnice vypravili najdlhší vlak vo svojej histórii, viezol vzácny náklad

26.05.2024 20:01

Mimoriadny vlak dorazil do metropoly východu v nedeľu popoludní po siedmich hodinách cesty.

EÚ / Európska únia /

Chceme radikálnu demokratickú reformu EÚ. Má v nej ale miesto právo veta jediného člena?

26.05.2024 19:30

Chceme silnejšiu a jednotnejšiu EÚ, ale s rešpektom k suverenite štátov. Kde sú však hranice medzi jednotou a suverenitou? Zapojte sa do pokračovania diskusie a spoločnej tvorby stratégie Slovenska v EÚ!

francúzsko útok nožom

Štyria ľudia utrpeli zranenie po útoku nožom v metre vo francúzskom Lyone

26.05.2024 18:54

Nikto zo zranených nie je podľa AFP ohrozený na živote, hlásené sú zranenia brucha či ruky.

tornádo

Tornáda zasiahli americké štáty Texas, Arkansas a Oklahoma, deväť ľudí zahynulo

26.05.2024 17:41

Medzi obeťami sú aj traja členovia jednej rodiny.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 459
Celková čítanosť: 2038185x
Priemerná čítanosť článkov: 4440x

Autor blogu

Kategórie