Založ si blog

Porážka Západu: „La Défaite de l´Occident“

Začnem stručnou informáciou z frontu: Najlepšia brigáda OS UA -3. útočná brigáda, bola Syrským prerotovaná do Avdejevky. Stane sa mimoriadne výživným mäsom v tamojšom Zelenského mlynčeku na mletie nešťastných Ukrajincov. Príchod elitných posíl oznámil veliteľ obrany Avdejevky gen. Tarnovskij. Posilám osobne velí vrchný veliteľ OS UA generál Syrskij. Dva pokusy o prerazenie operatívneho obkolesenia Avdejevky sa mu zatiaľ nepodarili. A čo je horšie, do Avdejevky prevelené posily už začali chýbať na arťomovskom fronte. Tu sa Rusi chystajú od Časov Jaru pohnúť v smere na Kramatorsk.

Analytici očakávajú, že Tarnovskij a Syrskij teraz asi stiahnu preživších vojakov 110, brigády z východnej nechránenej časti mesta a spolu s 3.útočnou brigádou sa nimi opevnia v samotnom centre mesta, najmä na ulici Gruševskej. Elitná 3.útočná brigáda bola zatiaľ v zálohe pre prípad útoku na Kramatorsk. Kramatorsk takto zostal nechránený, čo je dosť veľký hazard. Vojensky nezmyselné rozhodnutie, ale taký je rozkaz „veľkovojvodcu“ Zelenského.

Ukrajinskí a ruskí analytici uvažujú o stratégiách pre tento rok. Podľa nich sa s príchodom nevycvičených a demotivovaných novomobilizovaných Ukrajincov na front pokúsia Rusi o mohutnú protiofenzívu na všetky slabé miesta ukrajinskej obrannej línie, kryté novomobilizantmi. Cieľom bude rozšíriť nárazníkov zónu zvanú „Línia Charkov-Nikolajev-Odessa“. Ak sa Charkov a Odessa nevzdá, bude potrebné získať ich ťažkými pouličnými bojmi, pri ktorých budú mestá zo 40-60% zničené. – Práve kvôli apokalyptickým predstavám o budúcnosti takýchto miest by podľa analytikov bolo lepšie vyhlásiť prímerie a dosiahnuť cieľovú ochranu ruských území pred ukrajinským ostreľovaním diplomatickou cestou.

To, čo sa dnes odohráva na ukrajinských frontoch, je predmetom záujmu nielen vojenských stratégov ale aj geopolitikov, filozofov a sociológov. Jedným z nich je francúzsky filozof, sociológ, demograf a prognostik Emmanuel Todd. Todd sa stal známy v 70-tych rokoch, keď predpovedal koniec sovietskeho impéria. V januári tohto roka vydal Todd ďalšie prognostické dielo. Ihneď vzbudilo veľkú pozornosť. Veď už len jeho názov: „Porážka Západu“ je pre nás na Západe desivo zaujímavý. Pre tých, čo majú radi širší resp. hlbší pohľad na to, čo sa aktuálne na frontoch a vo svete deje dovolím si aspoň malý exkurz do Toddovej knihy.

  • NEPOVINNÁ ČASŤ – IBA PRE POKROČILÝCH:

Podľa Todda sa udalosti na Ukrajine pre bystrejšiu časť elít na Západe menia na jednu veľkú katastrofu. Todd hovorí, že kedysi veľké Nemecko a veľké Francúzsko sú dnes čoraz menej schopné brániť svoje ekonomické záujmy v Európe. Samoľúba bojovnosť Britov a typicky slovanská neústupnosť ukrajinských a poľských Slovanov vedie Európu do slepej uličky. Čím ďalej, tým je užšia a východisko z nej je tým menej pravdepodobné.

Západ je šokovaný z toho, že ani pod náporom tých najkrutejších sankcií sa ekonomika Ruska nerozsypala, podpora Putinovej vlády neklesla, k žiadnemu majdanu nedošlo. Rusi sa nevzbúrili proti Kremlu ani pre nedostatok hamburgerov, ani pre nedostatok Apple Pay. USA a EU nedokážu vyrobiť pre Ukrajincov toľko munície, aby sa to aspoň priblížilo produkcii ruskej vojensko-priemyselnej mašiny. Hoci sú teoretické prijmy Západu takmer 100 x vyššie ako teoretické prijmy RF, nevie si Západ s Moskvou poradiť. Keď k tomu prirátame neochotu Turecka a Indie zapojiť sa do embarga na ruskú ropu a plyn-ba naopak, ich úsilie vyvážať ruské energonosiče do sveta po kadejakých „krivoľakých“ cestičkách je veľké, -obraz o mizérii Západu je jasný.

Väčšina sveta sa do ťaženia Západu proti Rusku nezapojila. Buď sa na dianie iba pasívne díva, alebo dokonca s RF tajne či menej tajne spolupracuje. Priam smiešne vyznievajú staré vyjadrenia nebohého Johna McCaina, podľa ktorého Rusko nie je nič iné, iba jedna veľká pumpa na ropu. Podobne smiešne je vyjadrenie ex-prezidenta Obamu, že sankciami roztrhá ruskú ekonomiku na kusy. Ajhľa, teraz „čerpacia stanica na ropu-Rusko“ vyrába hypersonické strely, ktoré USA nielenže nevedia samé vyrobiť ale ani za pomoci špionáže opajcnúť. Ruské HDP tajuplne rastie a záujem vstúpiť do rusko-čínskeho klubu BRICS neustále silnie.

Na Západe sa elity slaboducho uspokojujú povrchnými klišé a klebetami o vláde V.V.Putina. Todd týmto pseudo-intelektuálom pripomína fakty. Iba v období 2000-2017 sa úmrtnosť na alkoholizmus v RF znížila z 25 na 8 ľudí na 100 tis.obyvateľov. Dvoj-trojnásobne sa znížil počet vrážd a samovrážd. Dojčenská úmrtnosť klesla z 19 na 1000 pôrodov na 4,4 na 1000 pôrodov. Dojčenská úmrtnosť v USA je mimochodom 5,5 na 1000 pôrodov. RF z takmer trojnásobne menším počtom obyvateľov ako USA má k dispozícii rovnaký zbrojný arzenál ako USA. Ako je to možné ? Todd vidí vysvetlenie v rozvinutom technickom vzdelaní Rusov oproti ľuďom na Západe. V RF má VŠ vzdelanie technického smeru 23%, v USA je to iba 7%. Vďaka tomu Rusi držia s oveľa bohatšími a ľudnatejšími USA paritu vo vede, výskume, technike, technológiách, vrátane vojenských technológií.

Technická vyspelosť RF je však iba jedna stránka jej schopnosti úspešne čeliť Západu. Druhou, možno ešte dôležitejšou silou Ruska je jeho hodnotová ukotvenosť v tradíciách ľudu. Rusi s podporou veľkej väčšiny sveta odmietajú hodnotový systém Západu, opierajúci sa o globalizačný neoliberalizmus. Západ so svojim LGBTI, „me too“, gender, multikulti a extrémne envirnomentalistickou agendou, so svojimi kampaňami BML umožňujúcimi mestskej spodine zdôvodňovať rabovanie a pod. – je pre drvivú časť svetovej populácie nepochopiteľný a je ňou hodnotovo silno odmietaný.

Etika súčasných elít Západu je však navyše odmietaná nielen okolitým svetom, ale aj vlastnými masami ľudí na Západe. Elity sa nepriateľsky stavajú voči tradíciám vlastných ľudových más. Toto, a práve toto je podľa Todda z hľadiska životaschopnosti Západu vec najnebezpečnejšia. Totálny hodnotový odklon elít od más, to je to, čo môže USA zabiť.

V Európe, v Nemecku a Francúzsku a i. majú elity od elít v USA istý fázový posun. V Európe ešte medzi elitami a masami nie je taká hodnotová priepasť ako v USA. Preto má Európa podľa Todda ešte šancu. Aby ju využila, mala by sa voči USA viac emancipovať, viac „degaulle-izovať“. A mala by nadviazať aj na tisícročné tradície a trajektorie rozvoja Európy resp. Euroázie ako takej. V rámci toho by mala obnoviť aj obojstranne výhodné väzby s Ruskom a Áziou. Väzby ekonomické, obchodné, ale aj spoločenské a hodnotové.

Todd uzatvára-ak chce Európa prežiť, potrebuje svoju vlastnú cestu vývoja, nie slepé nasledovanie USA. Európa sa jednoducho potrebuje vrátiť k dedičstvu veľkého Charlesa de Gaulla. Žiadna orientácia na vojna či „stret civilizácií“, žiaden Huntington. Miesto toho mierová multipolarita a orientácia na priateľstvo a spoluprácu na všetky svetové strany.

Smrť zradcu- smrť zradcom ?

20.02.2024

Nie, nebudem písať o smrti Navaľného. Nechám na mejnstríme, nech sa na ňom odbavuje. Nech za ním ronia krokodílie slzy tí, čo ho školili, platili a využívali až za hrob. Ja mám na mysli iného ruského zradcu. Nespochybniteľného, neideologizovateľného, klasického vojenského zradcu a zbeha Maxima Kuzminova. Maxim Kuzminov bol mladý dôstojník ruských leteckých síl. Mal [...]

Ukrajinci hodnotia porážky na frontoch ako svoje úspechy

19.02.2024

Generálny štáb OS UA hodnotí porážku v boji o Avdejevku ako úspešnú operáciu OS UA. Ukrajincom sa vraj podarilo organizovane opustiť mesto a zachrániť tak tisíce vojakov. Následne sa im vraj podarilo „vyrovnať front“ a zaujať výhodnejšie pozície. Nové pozície OS UA označuje za výhodnejšie aj americký ISW. „Naša“ Pravda o nich tiež píše a [...]

Zelenskij na porážku reaguje vyhrážkami nielen Rusku ale aj USA

18.02.2024

Zúfalstvo banderovcov po porážke pri Avdejevke je nesmierne. Kyjev obvinil USA, že zastavenie finančnej a zbrojnej pomoci Ukrajine je základnou príčinou ústupu OS UA z Avdejevky. Zelenskij sa ústami svojich ľudí dal počuť, že ak Ukrajina definitívne prestane dostávať americkú pomoc, potom Ukrajina preruší strategické spojenectvo s USA. Predstaviteľ delegácie ukrajinského [...]

polícia, NAKA, mimoriadne1, mim1

NAKA v rámci akcie Nájomca 2, zameranej na drogy, zadržala 16 osôb, obvinila 13

21.02.2024 15:35

Vykonaných bolo viac ako 20 domových a iných prehliadok, pri ktorých boli zaistené omamné a psychotropné látky a hotovosť.

Alexej Navaľnyj, pamätník,

Typická technika KGB. Premrznutého Navaľného zabili úderom do srdca, tvrdí aktivista

21.02.2024 15:00

Technika zabitia spočíva v tom, že obeť najskôr na niekoľko hodín vystavia mrazu.

Ecuador Bananas

Odpor k banánom priniesol Putinovi ovocie: Ukrajina nedostane sľubované zbrane

21.02.2024 14:00

Ekvádor sa odvrátil od Kyjeva a Rusi sa nemusia obávať poloprázdnych pultov s banánmi. Juhoamerický štát sa zjavne zľakol odplaty Moskvy až tak, že úplne zmenil názor na presun svojich zbraní sovietskej výroby.

sanitka,

Na východe Holandska sa zrútil rozostavaný most, zahynuli dvaja ľudia

21.02.2024 13:49

Miestne noviny De Stentor uviedli, že robotníci v čase incidentu zdvíhali mostné oblúky.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 410
Celková čítanosť: 1848175x
Priemerná čítanosť článkov: 4508x

Autor blogu

Kategórie