Založ si blog

Dnes 1500 mŕtvych a ranených banderovcov v Selidove. „Cesta života“ v Avdejevke uzavretá.

Najdôležitejšou správou dneška je, že ruský raketový útok za pomoci kazetových hlavíc zabil alebo zranil 1500 ukrajinských vojakov. Najskromnejšie informácie z Kyjeva hovoria o stratách minimálne 500 mužov. O podrobnostiach ruského útoku panuje v Kyjeve trúchlivé ticho. Útok sa odohral pri mestečku Selidovo /23 tis. obyv. okupovaná časť DNR, 43 km od Donecka/ na výcvikovom polygóne pre nových brancov OS UA. Raketový úder nastal cez deň, priamo počas výcviku brancov. Banderovci celú oblasť cvičiska hermeticky uzavreli. Mŕtvych a ranených vynášali nákladiakmi najprv do Krasnoarmejska a potom odtiaľ špeciálnymi sanitárnymi vlakmi do Dnepropetrovska. V okolí Selidova pátrajú príslušníci SBU po ruských špionoch, pretože sa predpokladá, že útok na cvičiacich brancov inciovali tzv. navádzači z radov miestneho ruskojazyčného obyvateľstva. Zničenie prakticky celej jednej brigády bude veľkou ranou pre obranu Avdejevky. Branci zo Selidova mali byť po výcviku nasedení na obranu Avdejevky.

K bojom v Avdejevke. Napriek tomu, že Kyjev nasadil na prelomenie obkľúčenia pri Avdejevke svoju najlepšiu 3. útočnú brigádu a napriek tomu, že bojom velí čerstvý hlavný veliteľ OS UA genplk. Syrskij, uzatváranie kruhu okolo Avdejevky pokračuje. Hlavnú zásobovaciu tepnu, Industrialnuju ulicu spájajúcu Avdejevku s ostatnými oblasťami kde sú Ukrajinci, obsadili Rusi na úseku vyše 100 m. Za posledných 24 hodín neprešlo po nej z Avdejevky a do Avdejevky ani jedno auto, obrnený transportér či tank. Ukrajinci nachádzajúci sa v Avdejevke nedostali žiadnu muníciu alebo proviant a nemohlo z mesta evakuovať ani jedného raneného.

Rusi „cestu života“ do Avdejevky nepretržite ostreľujú, – mesto je teda v tzv. operatívnom obkľúčení. OS RF sa pokúšajú premeniť mesto na viacero kotlov a kotlíkov. Jeden z najväčších je okolo základne ukrajinskej protivzdušnej obrany „Zenit“. Tu sa nachádza aj jeden posledných funkčných salvových raketometov, z ktorých banderovci ešte nedávno ostreľovali paneláky v blízkom Donecku.

Banderovci sa v noci a nadránom pokúsili na evakuáciu ranených a prísun proviantu využiť poľné cesty z mesta. Všetky ich pokusy zlyhali. Banderovské skupinky rozstrieľali ruské útočné drony s termovíziou.

Ruské sily postupujú do centra mesta zo štyroch strán. Už sú iba pár sto metrov od stredu mesta. Elitná 3.brigáda OS UA /do ktorej boli včlenené aj oddiely bývalého banderovského pluku Azov/sa štyrikrát pokúsila o prielom do už Rusmi obsadených pozícií, no bola vždy odrazená a zahnaná na ústup. Momentálne sa hlavné sily tejto brigády nadychujú na ďalší pokus v priestore Orechova /zaporožský úsek frontu/. Ukrajinský protiútok má byť podporený aj asi 20 tankami presunutými z oblasti Kramatorska do lesných porastov v úseku pri Arťomovsku.

Ruské sily sa v dôsledku zmeny v taktike čiastočne vrátili do pôvodných pozícií pri Novoprokopovke. Na druhej strane však OS UA vypratávajú osadu Pervomajskoe, ktorú už Rusi takmer celú obsadili.

Pokiaľ ide o udalosti na iných častiach frontov, nočný dronový útok OS RF zničil v Dnepropetrovsku tepelnú elektráreň. Došlo k celomestskému výpadku prúdu, ale aj kúrenia a dodávok vody. Úrady zakázali občanom akékoľvek fotenie a filmovanie a posielanie fotiek či videí po internete.

Military Watch Magazine sa vracia k ruskému dronovému útoku na jednu z tovární na výrobu bezpilotných lietadiel neďaleko mesta Nikolajev. Továreň Rusi zničili 8.februára. Pri útoku zahynulo asi 60 ľudí a 80 ľudí bolo zranených. Medzi mŕtvymi a zranenými boli aj cudzinci – špecialisti z krajín NATO. Je zaujímavé, že hoci je pri pobyte v okolí ukrajinských frontov ohrozenie života vysoké, obrovsky vysoké platy a odmeny dokážu zo západoeurópskych krajín prilákať desiatky až stovky odborníkov. Nielen na výrobu a opravu zbraní a munície, ale i na obsluhu zložitých zbrojných systémov, -predovšetkým Patriotov.

V kyjevskom GŠ OS UA bol za prvého zástupcu genplk. Syrského vymenovaný plk. Sucharevskij. Bol to dôstojník, ktorý rozkázal v 2014 vypáliť na Rusov v Donbase prvé salvy ostrými nábojmi. De facto sa tak začala občianska vojna, ktorá o.i. trvá dodnes. Bývalý hlavný veliteľ OS UA gen. Zalužnij bol vymenovaný za šéfa tzv. „risk operations“, teda špeciálnych vojenských operácií so zvýšeným rizikom strát. Predpokladá sa, že tieto operácie budú nielen na území pôvodnej Ukrajiny ale najmä na obsadených územiach a na medzinárodne uznanom území RF. Paradoxne má však byť do rámca pracovných povinností Zalužného zaradené aj vyjednávanie s Rusmi o výmene zajatcov, rôzne extra tajné rokovania na delikátne témy -ale tiež event. pracovné kontakty smerujúce k rokovaniam o prímerí. /Píše o tom zvyčajne dobre informovaný vojenský analytik Sladkov/.

-Čo to budú za operácie a ako bude pri nich Zalužnij úspešný, ukáže najbližšia budúcnosť.

A na záver trochu „euro-optimizmu“. Vedúci korešpondent europeriodika Politico M. Karnitschnig v reakcii na šokujúce slová D.Trumpa o postoji USA k NATO a záväzkom USA, ktoré z toho vyplývajú vyhlásil, že tak alebo onak je NATO na ceste buď k rozpadu alebo ku podstatnej zmene jej zloženia a cieľov. Neúspech vojny proti RF na Ukrajine a výsledky prezidentských volieb v USA proces rozpadu alebo prestavby NATO nezastavia,- rozhodnú iba o rýchlosti zmien. Podľa Karnitschniga je najvyšší čas, aby EU vypracovala svoj bezpečnostný plán „B“ a začala sa sama zodpovedne starať o svoju vlastnú bezpečnosť.

Smrť zradcu- smrť zradcom ?

20.02.2024

Nie, nebudem písať o smrti Navaľného. Nechám na mejnstríme, nech sa na ňom odbavuje. Nech za ním ronia krokodílie slzy tí, čo ho školili, platili a využívali až za hrob. Ja mám na mysli iného ruského zradcu. Nespochybniteľného, neideologizovateľného, klasického vojenského zradcu a zbeha Maxima Kuzminova. Maxim Kuzminov bol mladý dôstojník ruských leteckých síl. Mal [...]

Ukrajinci hodnotia porážky na frontoch ako svoje úspechy

19.02.2024

Generálny štáb OS UA hodnotí porážku v boji o Avdejevku ako úspešnú operáciu OS UA. Ukrajincom sa vraj podarilo organizovane opustiť mesto a zachrániť tak tisíce vojakov. Následne sa im vraj podarilo „vyrovnať front“ a zaujať výhodnejšie pozície. Nové pozície OS UA označuje za výhodnejšie aj americký ISW. „Naša“ Pravda o nich tiež píše a [...]

Zelenskij na porážku reaguje vyhrážkami nielen Rusku ale aj USA

18.02.2024

Zúfalstvo banderovcov po porážke pri Avdejevke je nesmierne. Kyjev obvinil USA, že zastavenie finančnej a zbrojnej pomoci Ukrajine je základnou príčinou ústupu OS UA z Avdejevky. Zelenskij sa ústami svojich ľudí dal počuť, že ak Ukrajina definitívne prestane dostávať americkú pomoc, potom Ukrajina preruší strategické spojenectvo s USA. Predstaviteľ delegácie ukrajinského [...]

Ecuador Bananas

Odpor k banánom priniesol Putinovi ovocie: Ukrajina nedostane sľubované zbrane

21.02.2024 14:00

Ekvádor sa odvrátil od Kyjeva a Rusi sa nemusia obávať poloprázdnych pultov s banánmi. Juhoamerický štát sa zjavne zľakol odplaty Moskvy až tak, že úplne zmenil názor na presun svojich zbraní sovietskej výroby.

sanitka,

Na východe Holandska sa zrútil rozostavaný most, zahynuli dvaja ľudia

21.02.2024 13:49

Miestne noviny De Stentor uviedli, že robotníci v čase incidentu zdvíhali mostné oblúky.

Boris Susko

Susko: Je štandardné, že zverejnenie obsiahlych zákonov trvá niekoľko týždňov

21.02.2024 13:26

Šéf rezortu spravodlivosti odmietol, že by zverejnenie zákona bolo otázkou hodín a dní. Označil to za nezmysel.

korán, kniha, islam, moslimka, Afganistan,

Slovenka si za pálenie koránu odsedí tri roky

21.02.2024 12:08, aktualizované: 13:55

Uviedla, že sa cíti nevinná. Napriek tomu vo svojej výpovedi uvádzala, že si za svojím činom a názormi stojí.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 410
Celková čítanosť: 1848113x
Priemerná čítanosť článkov: 4508x

Autor blogu

Kategórie