Založ si blog

Generáli zlyhali-zachránia Zelenskému krk plukovníci ? Časov Jar padol ?

Zelenskij sa v poslednom čase vyjadril, že urobil personálne zmeny v armáde preto, aby zmenil charakter konfliktu a dal mu nový smer. Podľa Zelenského nesmú ukrajinské sily pripustiť akúsi stagnáciu na bojisku. Miesto úvah o prechode do strategickej obrany treba naopak, pokračovať v dynamickom pohybe. Zelenskij si myslí, že len tak presvedčí Západ o užitočnosti jeho investícií do ukrajinskej ekonomiky a armády. Zmeny vo vedení OS UA majú zoslabiť čisto vojenský technokratický pohľad na riadenie bojov. Miesto technokratických generálov sa dostanú k slovu velitelia, ktorí chápu politický rozmer svojich akcií. Ktorí vedia, že aj zdanlivo nezmyselné držanie pozícií napr. v Avdejevke má silný motivačný význam. Vnútropolitický no najmä zahraničnopolitický.

Tento postoj má už aj praktický odraz na bojisku. Syrskij s okamžitou platnosťou nariadil mohutný prísun rezerv do Avdejevky. Všetky slabé stránky OS UA sa rotáciou nahrádzajú za to najlepšie, čo ešte má Kyjev k dispozícii. Zelenskij a Syrskij sa rozhodli Avdejevku nevydať a brániť ju za každú cenu. Aj za cenu vyčerpania posledných zásob munície, ktorá Ukrajine vydrží t.č. podľa amerického ISW do polovice marca.

Zelenskij vie, že politizáciu bojov so starými striktne vojensky mysliacimi kádrami nedosiahne. Pre tento účel sa majú do vedenia OS UA dostať mladé ambiciózne kádre, ochotné ísť aj do veľmi krvavých a vojensky nezmyselných bojov. Do dôležitých funkcií sa dostanú mladé pušky, odchované na vojenských univerzitách na Západe. V pozícii Syrského úzkeho okruhu najvyšších veliteľov troch generálov vymenia traja plukovníci. Oni majú dodať akciám pohyblivosť. Otázkou je, či pod ich velením sa bude ukrajinská armáda pohybovať vpred-alebo či sa naopak, nebude prinútená pohybovať vzad. Najmä ak jej stroskotajú príliš dobrodružne a voluntaristicky koncipované protiútoky.

Pokiaľ ide o správy z bojísk, z toho, čo zatiaľ prišlo zaujala najmä informácia o páde mestečka Časov Jar. Toto mestečko neďaleko od Arťomovska v smere na Kramatorsk malo pred vojnou takmer 15 tisíc obyvateľov. Dne v ruinách domov zostali už len desiatky zabudnutých starcov a invalidov. Obsadenie Časov Jaru ruskou armádou sa údajne odohralo bez väčších bojov. Ukrajinské vojsko a administratíva mesta opustili mestečko včera a odtiahli do Kramatorska. Ruské sily teraz v Časov Jare vykonávajú odmínovávanie a ženijné práce nevyhnutné na pohyb vojakov po meste.

Ak by bol pád mestečka Časov Jar definitívne potvrdený, znamenalo by to, že sa OS RF môžu konečne venovať dobýjaniu posledných dvoch dôležitých miest Donbasu, obsadených stále Ukrajincami-a síce Kramatorska a Slavjanska. Možné však je, že GŠ OS RF uprednostní pred trofejnými mestami Donbasu iné ciele – Kupjansk a Charkov. – Uvidíme.

Ešte dve perličky na záver. Autorom oboch je nádejný nový prezident USA Trump. Trump sa predvčerom najprv vysmial Bidenovi, nabádajúcemu Američanov nevoliť ex-prezidenta lebo je to vraj nebezpečenstvo pre existenciu USA ako takých. Trump Bidenovo vyhlásenie zbagatelizoval slovami, že Biden nevie, o čom hovorí. – Neverte mu, povedal Trump. – Veď Biden už ani sám nevie, či existuje alebo nie. Sám nevie, či je ešte živý a či už mŕtvy.

Včera Trump vyhlásil, že USA prestanú dodávať peniaze a zbrane ako dar, resp. ako grant. Každému, aj Ukrajine a Izraelu budú iba požičiavať a následne budú tvrdo vymáhať splátky. Trump vyhlásil, že krajiny meškajúce s platbami do pokladnice USA ale tiež do pokladnice NATO Spojené štáty pod jeho vedením nepodporia a v prípade napadnutia Ruskom im na pomoc neprídu. Naopak, – Trump vyhlásil, že USA dokonca budú podnecovať Rusko k tomu, aby s nimi Putin a spol. urobili krátky proces. Trump prehlásil, že v takomto prípade odporučí Rusom, aby si s takýmito americkými spojencami „urobili, čo chcú“.

S istým zveličením možno konštatovať, že sa vojna na Ukrajine chýli ku koncu. Koniec vojny nám signalizuje postoj USA, ktoré sa tradične na konci veľkých vojen pridávajú na stranu víťazov. Ak budúci prezident USA hovorí, že USA dokonca pomôžu Rusom poraziť Európu a Ukrajinu, nie je to nič iné, ako starý americký inštinkt pridať sa v čase, keď je o víťazovi už jasne rozhodnuté, – na stranu víťaza.

-Ako to teda bude ? Pridajú sa USA na stranu Ruska a znovu aj v tejto veľkej súčasnej vojne zvíťazia ? /Pozor -irónia, bloger to nemyslí úplne doslova…/.

Smrť zradcu- smrť zradcom ?

20.02.2024

Nie, nebudem písať o smrti Navaľného. Nechám na mejnstríme, nech sa na ňom odbavuje. Nech za ním ronia krokodílie slzy tí, čo ho školili, platili a využívali až za hrob. Ja mám na mysli iného ruského zradcu. Nespochybniteľného, neideologizovateľného, klasického vojenského zradcu a zbeha Maxima Kuzminova. Maxim Kuzminov bol mladý dôstojník ruských leteckých síl. Mal [...]

Ukrajinci hodnotia porážky na frontoch ako svoje úspechy

19.02.2024

Generálny štáb OS UA hodnotí porážku v boji o Avdejevku ako úspešnú operáciu OS UA. Ukrajincom sa vraj podarilo organizovane opustiť mesto a zachrániť tak tisíce vojakov. Následne sa im vraj podarilo „vyrovnať front“ a zaujať výhodnejšie pozície. Nové pozície OS UA označuje za výhodnejšie aj americký ISW. „Naša“ Pravda o nich tiež píše a [...]

Zelenskij na porážku reaguje vyhrážkami nielen Rusku ale aj USA

18.02.2024

Zúfalstvo banderovcov po porážke pri Avdejevke je nesmierne. Kyjev obvinil USA, že zastavenie finančnej a zbrojnej pomoci Ukrajine je základnou príčinou ústupu OS UA z Avdejevky. Zelenskij sa ústami svojich ľudí dal počuť, že ak Ukrajina definitívne prestane dostávať americkú pomoc, potom Ukrajina preruší strategické spojenectvo s USA. Predstaviteľ delegácie ukrajinského [...]

Alexej Navaľnyj, pamätník,

Typická technika KGB. Premrznutého Navaľného zabili úderom do srdca, tvrdí aktivista

21.02.2024 15:00

Technika zabitia spočíva v tom, že obeť najskôr na niekoľko hodín vystavia mrazu.

Ecuador Bananas

Odpor k banánom priniesol Putinovi ovocie: Ukrajina nedostane sľubované zbrane

21.02.2024 14:00

Ekvádor sa odvrátil od Kyjeva a Rusi sa nemusia obávať poloprázdnych pultov s banánmi. Juhoamerický štát sa zjavne zľakol odplaty Moskvy až tak, že úplne zmenil názor na presun svojich zbraní sovietskej výroby.

sanitka,

Na východe Holandska sa zrútil rozostavaný most, zahynuli dvaja ľudia

21.02.2024 13:49

Miestne noviny De Stentor uviedli, že robotníci v čase incidentu zdvíhali mostné oblúky.

Boris Susko

Susko: Je štandardné, že zverejnenie obsiahlych zákonov trvá niekoľko týždňov

21.02.2024 13:26

Šéf rezortu spravodlivosti odmietol, že by zverejnenie zákona bolo otázkou hodín a dní. Označil to za nezmysel.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 410
Celková čítanosť: 1848155x
Priemerná čítanosť článkov: 4508x

Autor blogu

Kategórie