Založ si blog

Rétorika Západu na Ukrajine sa mení…

Viacero analytikov mimo amerického mainstreamu a aj niektorí ruskí publicisti konštatujú v súčasnosti pomerne jasnú zmenu kurzu v písaní o Ukrajine: o posun od „víťazstva“ k „mieru“…

Donedávna bolo na Západe hovoriť o prímerí a mieri hodnotené ako proruská propaganda. V súčasnosti sa čoraz častejšie objavujú „postrehy“ o zamrznutom fronte, o pozičnej či zákopovej vojne, o nulovej šanci, aby ktorákoľvek zo strán dosiahla víťazstvo. O tom, že je čas hľadať cestu k mieru,- dokonca aj za cenu nemalých územných obetí zo strany Ukrajiny. Zelenského úrad síce takéto úvahy ohnivo odmieta, no to, že sa objavujú čoraz častejšie, o čomsi svedčí. Akoby západné médiá dostali nové noty, akoby dostali akési „mierové usmernenie“ …

Príčiny tohto zmeneného trendu sú zjavne v materiálnej a finančnej vyčerpanosti Západu. Západ má čoraz prázdnejšie vojenské sklady a tempo muničnej i zbrojnej výroby je pomalé. Objavuje sa mentálna a politická únava. Volebný úspech dosahujú strany, ktoré sú ku vojnovej pomoci Ukrajine skeptické /Slovensko a možno i USA…/. Ukrajinský konflikt spôsobuje ekonomické spomalenie, stagnáciu či dokonca hospodársku recesiu. Prosperita v segmente vojensko-priemyselného komplexu tieto negatívne javy nedokáže vykompenzovať.

Rusko na druhej strane svoju pozíciu príliš nemení. Stále trvá na prímerí a mieri ale iba ak sa tým dosiahnu hlavné ciele „Špeciálnej vojenskej operácie“: demilitarizácia a denacifikácia Ukrajiny a rešpektovanie nových územných realít. Rusko si takýto postoj môže dovoliť, lebo jeho ekonomické ukazovatele sú relatívne priaznivé: v r. 2023 vzrastie napr. HDP Ruska o 3%. Ruský vojenský priemysel vyrába muníciu v rozsahu nad 2,5 mil. nábojov ročne. Rusko vyrába viac ako 1500 tankov ročne resp. nad 10 000 bojových obrnených vozidiel ročne. Okrem toho RF vyrába ročne 100 vojenských lietadiel a 150 bojových vrtuľníkov. Do výzbroje sa neustále dostávajú aj nové typy zbraní, ktoré eliminujú dodávky nových typov zbraní ročne. Rusko má v úmysle naliať miliardy do obranného priemyslu. Najmä do vývoja a výroby systémov ako Orlan, FAB/UMPK, A-50/S-400, Tornado-S, Glonass K-3, Meteor-M, Coalition, R-37M, X-50, R/K-77ME a i.

V nevojenskej sfére zvyšuje ruské sebavedomie rozvoj spolupráce Ruska s globálnym Juhom.

Západ vynakladá na Ukrajinu 150-200 mld ročne. Výsledkom nie je postup ale naopak, zamrznutie ofenzívy, ba aj územné ústupky. Nové druhy zbraní sa z krajín NATO na Ukrajinu dostávajú v menšom rozsahu a pomalšie, ako bolo dojednané. Dosiahnutie parity vo výrobe munície by situáciu pre Kyjev zlepšilo, no to v dohľadnom čase nie je reálne. HDP v EU rastie max. o 2% a aj to si vyžaduje 300-400 mld USD ročne.

Samotná Ukrajina je v stave ekonomickej, politickej /rozpory Zelenskij-Zalužnij ale aj snaha o odklad volieb…/ no tiež demografickej katastrofy. Na Ukrajine dnes reálne žije 31 miliónov ľudí. Pôrodnosť chlapcov umožňuje rátať s mobilizovateľnými prírastkami 100 tis.chlapcov ročne. Nezvratné straty /zabití, zranení, zajatí, emigrujúci/ sú však tč. 250 tis. mužov ročne. Západ Ukrajine nepomáha zadarmo, ale na báze dlhodobých pôžičiek. Tie ale skôr-neskôr bude musieť začať Ukrajina splácať.

Splátky budú musieť na Západu posielať generácie a generácie Ukrajincov. Do vyrovnania splátok je členstvo Ukrajiny v EU nereálne. Jedinou nádejou je, že si Západ ošetrí svoje ukrajinské dlhy na úkor zmrazeného ruského kapitálu. Ale iba iluzórne, lebo pri odvetnom znárodnení západného kapitálu v RF prídu USA, EU, UK, Japonsko, J.Korea a i. o väčšiu sumu peňazí, než by bolo zhabanie ruského kapitálu v cudzine. Zelenskij to vie, napriek tomu každý mesiac natŕča dlaň…Ide o to, že bez pomoci Západu sa Ukrajina do mesiaca ekonomicky, spoločensky i vojensky zrúti.

V USA budúci rok možno nastúpia do Bieleho domu republikáni. Oni by mali záujem o pomoc Ukrajine – ale iba za prísľub komerčného profitu. Či už zo získania nových surovinových zdrojov alebo rastu podielu amerických firiem na európskom, ruskom, svetovom trhu. Takéto očakávania nie sú veľmi opodstatnené. Z ukrajinskej vojny sa čoraz viac stáva nepríjemná nákladová položka bez perspektívy profitability.

Vstup do vojny, v ktorej sa prehráva či aspoň nevíťazí nie je príťažlivý. Preto dnes v USA hľadajú cestu, ako z Ukrajiny vycúvať. A preto je dnes úlohou manažérov informácií vydávať spätný chod za snahu o mier. Oficiálni americkí opininon makeri hovoria, že keby USA veľmi chceli, dodajú Ukrajine také zbrane, ktoré Rusko dostanú na kolená. To by však vraj spôsobilo neželateľnú destabilizáciu na celom svete, so škodlivým dopadom na blahobyt v USA.

Nuž a tak je jediná cesta „kam z konopí“ je pozvoľný, riadený posun od optimistickej víťaznej rétoriky ku realistickým snahám o prímerie a v konečnom dôsledku o kompromisný, ako-tak akceptovateľný mier.

Ruský zázrak !

07.12.2023

Tento týždeň sme boli svedkami ruského zázraku. Sledovali sme rokovanie „mŕtveho“ Putina s najvyššími predstaviteľmi troch dominantných krajín Perzského zálivu. Putin, ktorého konšpiračné -a pritom mainstreamové- západné médiá v posledných týždňoch zase párkrát vyhlásili za mŕtveho, rokoval na najvyššej úrovni v Saudskej Arábii a Zjednotených [...]

Matoviča zabíja ticho-asi si želá ukrajinskú zábavu

06.12.2023

Matovič sa dnes úprimne posťažoval, že ho pokoj a poriadok na Slovensku riadne rozčuľuje. Že ho ticho na slovenských uliciach zabíja. Preto vyzýva občanov SR, aby mu v jeho psychickom trápení pomohli a až do Vianoc prišli pred parlament robiť bordel. Takže milí občania, -pokiaľ aj vám chýba pouličný bordel, neporiadok a pokiaľ aj vás zabíja ticho a trpíte rovnakou [...]

Najúčinnejšie ruské zbrane na Donbase

05.12.2023

Kruté zimné pomery pribrzdili rýchlejšiu aktivitu pozemných vojsk na Donbase a v Novorusku. Ukrajinci a Rusi sa obmedzujú skôr na vzájomné útoky bezpilotnými dronmi. Pokojnejšiu situáciu využívajú analytici na Západe i na Východe na bilanciu tohtoročných bojov. Americkí experti /napr. prostredníctvom Washington Post/ rozoberajú príčiny neúspech tohtoročnej tzv. [...]

Vladimir Putin

Dostihy s jedným koňom, zosmiešnil Biely dom snahu Putina o znovuzvolenie

08.12.2023 23:14

Podľa Washingtonu je veľmi nepravdepodobné, že výsledok ruských prezidentských volieb bude ohrozený.

Ukrajinskí vojaci, Dneper, Cherson, vojna na Ukrajine

Ukrajinci sa pripravujú na dlhú vojnu, vojaci vstupujú do druhej zimy bojov vyčerpaní

08.12.2023 22:23

Únava z vojny je teraz každodennou realitou.

Mario Draghi

Kandidátom na šéfa EK by mohol byť bývalý taliansky premiér Mario Draghi

08.12.2023 21:34

Draghi bol talianskym premiérom od februára 2021 do októbra 2022 a na čele ECB bol v rokoch 2011-2019.

Gaza City / Gaza / Palestína /

Bezpečnostná rada OSN po vete USA neprijala návrh rezolúcie o prímerí v Gaze

08.12.2023 21:21, aktualizované: 21:55

Podľa humanitárnej organizácie Lekári bez hraníc je práve Bezpečnostná rada "spoluvinníkom v zabíjaní".

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 353
Celková čítanosť: 1640168x
Priemerná čítanosť článkov: 4646x

Autor blogu

Kategórie