Založ si blog

Rusko je podľa Der Spiegel tvrdý oriešok-nie a nie padnúť na kolená

Už aj nemecký Spiegel sa venuje „zázračným“ charakteristikám ekonomiky Ruskej federácie. Naivní komentátori sa pred pár dňami zaoberali otázkou poklesu kurzu rubľa voči doláru a euru a videli v tom konečne signál, že sankcie fungujú a Rusko konečne ide do kolien. Spiegel však uvádza, že títo nie príliš exaktní ekonómovia sú skôr protiruskí propagandisti. Rubeľ v letných mesiacoch stratil na hodnote asi štvrtinu /o.i. aj pre vysoký záujem Rusov dovolenkujúcich v zahraničí/, no po zvýšení úrokovej miery o razantných 8,5 % sa veci zmenili. Výsledkom je aktuálne zhodnocovanie rubľa /t.č. asi o 5%/. Či ide o trvalejší jav alebo iba o krátkodobú reakciu na vzrast úrokovej miery, ukáže budúcnosť.

Spiegel sa ale sústreďuje na oveľa podstatnejšie charakteristiky ekonomického zdravia Ruska než je menový kurz. Všíma si rast HDP, ktorý v júli v medziročnom porovnaní dosiahol 4,9% a mieru inflácie, ktorá bola v júnovom medziročnom porovnaní asi 3,3%. Oba ukazovatele by boli napr. na súčasnom Slovensku údajmi z ríše snov. Inflácia je u nás stále takmer 10,3 % /rast cien v SR je 9,7ˇ%- v eurozóne stále najvyšší/ a rast HDP je 0,9% /prognóza na rok 2023 je max, 1,7%/.

Rusom sa lepšie dýcha, pretože ceny plynu a ropy sa stabilizovali na solídnej úrovni. Rusko je tesne pred podpisom gigantickej zmluvy o vývoze obilia do Indie. Z iniciatívy vládnej strany Jednotné Rusko sa úspešne realizuje projekt tzv. sekundárnej plynofikácie menej rozvinutých vidieckych oblastí federácie. Štát v rámci tohto projektu zadarmo zavádza v desiatkach vytypovaných oblastí plynové rozvody, merače a za zľavnených podmienok inštaluje aj plynové spotrebiče a pre sociálne odkázaných ponúka aj významne zníženú cenu za isté množstvo spotrebovaného plynu.

Rusko po dlhom čase investovalo aj do kozmického priemyslu. Na Mesiac vyslalo prieskumné vozidlo – akýsi retrolunochod. Či tento projekt bude úspešný, ukážu najbližšie hodiny.

V Rusku nie je raj. Je to krajina, ktorá vo väčšine ukazovateľov životnej úrovne zaostáva za priemerom EU. Rusko však nie je ani na kolenách. V rámci možností daných vojnou a sankciami sa stále vyvíja. Nie skokovo, pomalšie. Ale iste.

-A s tým by mali plánovači antiruskej politiky podľa Spiegla vo vlastnom záujme rátať. Aby sa vo svojich protiruských plánoch neprerátali.

Izrael nezostrelil ani jednu zo 7 iránskych hyperzvukových rakiet „Fattah“

14.04.2024

Izraelská Železná kopula nie je spôsobilá likvidovať najnovšie hyperzvukové iránske rakety „Fattah“. Toto je hlavný vojenskostrategický výsledok konfliktu Izrael-Irán, ktorý nezačal dnes v noci /ako to uvádzajú naši nasprostastí opoziční politici a novinári/ ale pred dvoma týždňami. Vtedy Izrael zničil iránsky konzulát v sýrskom Damasku a zavraždil 12 [...]

Ukrajinci sa hádajú, či je ešte Rabotino ich alebo už ruské

10.04.2024

Na ukrajinských frontoch nič nové: ľudia tam umierajú, útoky striedajú protiútoky, posuny striedajú ústupy a naopak. Zmeny v prospech OS RF sú ale nie je to nič pre netrpezlivých. Hlavným bojiskom je momentálne stále Časov Jar. Rusi tu používajú taktiku čistenia opevnení pomocou kĺzavých bômb a solncepjokov /salvových raketometov/. Po nich nastupujú do šturmu malé [...]

Časov Jar či Charkov ? Čo skôr, či oboje naraz ?

07.04.2024

Veľká časť čitateľov blogov na blogovisku Pravdy iste od včera večera sedela pri televízoroch a počítačoch a sledovala prezidentské voľby. V SR sa diali na naše pomery veľké veci – ktoré pre mnohých z nás dobre dopadli. Dianie na Slovensku bolo dôležité, no vývoj okolo nás sa nezastavil. Predovšetkým – nezastavila sa vojna, ktorá sa odohráva na Ukrajine. [...]

Kaczynski lech

Poľská vláda čelí kritike za spochybnenie ruskej stopy v Kaczyňského kauze

19.04.2024 23:16

Letecké nešťastie sa odohralo 10. apríla 2010 pri meste Smolensk na západe Ruska.

Navaľná

Julija Navaľná prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií

19.04.2024 21:51

Manželia Navaľní dostali toto ocenenie "za odvahu prejavenú v hnutí odporu a za odvážny a nenásilný boj proti brutálnej diktatúre v Rusku"

súd, manhattan

Pred súdom na Manhattane, kde prebieha proces s Trumpom, sa zapálil muž

19.04.2024 20:37, aktualizované: 22:18

Polícia neskôr oznámila jeho totožnosť. Jeho čin mohol byť motivovaný konšpiračnými teóriami.

Azerbajdžan / Vojak /

Arménsko súhlasilo s vrátením štyroch okupovaných dedín Azerbajdžanu

19.04.2024 20:07

Dohoda sa zrodila na stretnutí, ktoré viedli podpredsedovia vlád oboch krajín.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 454
Celková čítanosť: 1998897x
Priemerná čítanosť článkov: 4403x

Autor blogu

Kategórie