Úprimne, ruské diplomatické aktivity sú štandardné aktivity superveľmoci, akou RF -či sa to niekomu páči alebo nie- aj je. V našich médiách sa však o nich takmer vôbec nepíše a tak v našej verejnosti vzniká dojem, že je s Ruskom nikto na svete nič nechce mať a že je Rusko totálne izolované. Opak je pravda.
Ruská diplomacia sa veľmi aktívne podieľa na príprave summitu BRICS. Má sa zísť v auguste v Južnej Afrike a jeho hlavnou témou je náhrada dolára ako univerzálneho platidla v obchodnom styku. Naše médiá to nezaujíma. Naše médiá zaujíma iba to, či na summit do Južnej Afriky pôjde aj Putin alebo nie. Či ho tam potom zatknú alebo nie. Nezatknú, lebo Putin napokon vzhľadom na vývoj na Ukrajine, zostane doma a na summite ho zastúpi Lavrov. Putin však bude každý deň diskutovať s ostatnými hlavami štátov BRICS aspoň prostredníctvom telemostu.
Ďalšou veľmi dôležitou schôdzkou je stretnutie „Afrika-Rusko“. Bude v St.Peterburgu. Z Afriky sa na petrohradskom rokovaní zúčastnia zástupcovia 49 krajín, z toho 17 krajín pošle delegáciu na najvyššej úrovni. Západ v posledných dňoch robil všetko možné i nemožné /vyhrážky, sľuby, podplácanie…/ len aby toto stretnutie znemožnil. Nepodarilo sa. Vrcholom summitu bude Putinov maratón rokovaní s jednotlivými šéfmi vlád, na ktorý je vyčlenený 29.júl. Dôležitou témou bude ponuka Ruska nahradiť na africkom trhu ukrajinský obilný výpadok obilím ale aj hnojivami z Ruska. Rusi však na stretnutí predložia aj dôkazy o tom, ako USA, Veľká Británia a Francúzsko financujú, vyzbrojujú a cvičia rôzne teroristické organizácie – voči ktorým potom akože oni sami „pomáhajú“ africkým vládam bojovať. Podľa Patruševa, býv.šéfa FSB a výkonného tajomníka Bezpečnostnej rady Ruska /bude mať k tejto téme hlavné slovo/ ide o jednu z techník neokoloniálnej kontroly Západu nad Afrikou.
V týchto dňoch sa veľa hovorí o prekvapivom odvolaní čínskeho ministra zahraničia Čchina z úradu. Analytici za odvolaním vidia ruskú stopu. Čínsky ex- minister vyvolal totiž v RF isté rozpaky, keď neskoro a dosť neutrálne hodnotil pokus Prigožina o vojenskú rebéliu. Odvolaný minister bol predtým čínskym veľvyslancom v USA, má v USA dosť priateľov a usiloval sa cez nich zlepšiť vzťahy USA-Čína. Nespokojnosť s tým iste V.V.Putin naznačil Si Tin Pchingovi aspoň telefonicky. Na jeseň sa, mimochodom, chystá cesta V:V:Putina do Pekingu. Nový čínsky MZV má hneď na začiatku úradovania dosť veľa práce práve na linke Peking-Moskva. Pozitívne tu zarezonovalo včerajšie oznámenie, že občania RF nebudú pri turistických cestách do Číny potrebovať víza. V USA na druhej strane negatívne rezonujú správy, podľa ktorých Čína dodáva Rusku množstvo elekroniky, stategických surovín a iných položiek dôležitých pri výrobe zbraní.
Veľmi veľmi zaujímavá je aktuálne prebiehajúca cesta ruského ministra obrany generála S.Šojgu v KĽDR. Severná Kórea chce Rusku ponúknuť veľké dodávky vojenskej munície, ale aj niektorých zbraní /najmä artilérie/. Kórejčania by radi na ukrajinský front vyslali aj svojich dobrovoľníkov, aby tam nabrali praktické skúsenosti z boja proti vojakom a dôstojníkom zo Západu. V RF však ale nie je na účasť zahraničných vojakov zatiaľ vhodná legislatíva a Rusi by radšej chceli využiť severokórejský ľudský potenciál v oblasti zbrojného priemyslu, než na poli aktívneho boja. Spolupráca s KĽDR sa javí byť ešte perspektívnejšia, ako je t.č. vojenská spolupráca Ruska s Iránom. /Už pri nej USA škrípu zubami- čo budú robiť pri úzkej spolupráci KĽDR-Rusko ? Odpaľovať nukleárne hlavice z ponoriek, ktoré z ničoho nič priplávali ku kórejskému polostrovu ?/.
Pre úplnosť spomeňme ešte čerstvé kontakty Ruska s Pakistanom na vysokej diplomatickej úrovni. Kremeľ tým chce pobrnkať na nos Indii, ktorá v poslednom čase viackrát rokovala s USA. Na záver ešte trochu kuriózna informácia: vláda africkej Eritrey včera oficiálne deklarovala v ukrajinskom konflikte podporu Rusku. V hlasovacej mašinérii VZ OSN ide síce iba o jeden hlas, – ale aj ten Rusov iste poteší.
Rusov poteší aj úspech ruských študentov včera vo Švajčiarsku. Mladí Rusi , napriek protestom Ukrajiny a niektorých krajín Západu, sa vo Švajčiarsku zúčastnili na svetovej chemickej olympiáde. – A čo čert nechcel,- vyhrali ju. Predstavte si to: deti zo zemljanok, zo zaostalého Putinovho chanátu – a v prirodovedných či technických disciplínach sú ďaleko pred svojimi rovesníkmi z toľko vychvaľovaného, špičkovými technológiami prešpikovaného Západu…
-Nuž takto teda v praxi vyzerá medzinárodná izolovanosť Ruska. Krajín, ktoré sa uchádzajú o priateľské vzťahy s Moskvou je stále dosť veľa. Na vkus amerického State departmentu dokonca až príliš veľa. Hja, časy bezkonkurenčenej americkej mocenskej unilaterality sú dávno preč. Jedno je isté: už sa nikdy nevrátia.
V anglosaských táraninkách pre slaboduché... ...
Á - pán Qwe je zrejme ťažký expert na... ...
vyborne sudruzi, takymto tempom porazite cely... ...
Vyhrali chemickú olympiádu. Ak sú dobrí, tak... ...
Celá debata | RSS tejto debaty