Založ si blog

Siedmy deň veľkej protiofenzívy

Vojnoví korešpondenti Ukrajiny a Ruska hlásia v siedmy /niektorí uvádzajú iba v piaty/ deň Veľkej ukrajinskej protiofenzívy plno novôt. Nie všetkým sa podarilo preniknúť aj do našich médií. Takže spomeňme aspoň niektoré /bez citácií, lebo tie sa počas vojny aj tak nedajú krížovo overovať/:

Spokojnosť s vládnutím ruského prezidenta Putina dnes podľa jedného prieskumu dosahuje 78 a podľa druhého prieskumu 80%. Nespokojnosť s Putinom sa v Rusku pohybuje medzi 8 až 10%.

Podľa ruskej rozviedky sa dnes asi 30 tisíc ukrajinských vojakov začalo sťahovať z povodňou zdevastovenej a momentálne neprístupnej oblasti okolo Chersonu do oblasti Zaporožia, kde Ukrajinci realizujú hlavný smer svoje preslávenej protiofenzívy. Tento pohyb Ukrajincov avizoval ruský minister obrany Šojgu už tesne po výbuchu kachovskej vodnej nádrže.

Ruský bojový vrtuľník počas plnenia úloh nad líniou boja pomocou tzv. technológie vajíčka zlikvidoval 16 protileteckých rakiet, ktoré na neho smerovali. Po vyplnení úloh sa vrátil nepoškodený na základňu.

Strelcovi z ukrajinského tanku Leopard sa podarilo jedným náhodným výstrelom z dela úplne zničiť iný ukrajinský tank Leopard, ktorý išiel v kolóne pred ním. Výbuch zničeného tanku zároveň poškodil aj nasledujúceho Leoparda, ktorý išiel pred ním. Ukrajinskí tankisti prešli pred nasadením do boja dlhým a kvalitným výcvikom v Poľsku a Nemecku.

Hlavný smer ukrajinskej ofenzívy sa zatiaľ ukázal na zaporožskom úseku frontu. Tu ruské sily v priebehu 24 hodín zničili ďalších 200 kusov obrnenej techniky /tankov, BVP i starších OT-čiek, ale tiež diel a raketometov.

Na základe videozáberov a informácií zvnútra OS UA analytik Podoljaka dokumentuje, že mnohé pancierované vozidlá NATO na front pri Zaporoží ani nedošli. Rozbili sa cestou, na ťažko zjazdných ukrajinských poľných a lesných cestách. Išlo o výzbroj 47 mechanizovanej brigády: napr. dva nemecké tanky Leopard 2 a niekoľko amerických bojových vozidiel pechoty značky Bradley.

Na vedľajších úsekoch frontu však boje pokračujú. Napríklad pri Chersone padlo dnes 70 ukrajinských vojakov. Zničených bolo množstvo bojovej techniky: pancierových vozidiel, ale aj aut, húfnica D-30, systém PC30Grad a systém Akacia.

Polícia dnes za konzumáciu a obchod s drogami zadržala niekoľkých inštruktorov z Holandska, ktorí zacvičovali ukrajinských vojakov na západné druhy bojovej techniky. Informáciu priniesol holandský De Telegraaf.

Poľské vojenské zdroje tvrdia, že Ukrajina dostane do bojového nasadenia prvé útočné lietadlá F-16 už do dvoch resp. troch mesiacov. Podľa periodika Mysl Polska v Poľsku rastie presvedčenie o silnom a nebezpečnom nacionalizme Ukrajincov.

Anglický Guardian informuje o veľkej nespokojnosti ukrajinských vládnych kruhov s tým, že na Západe kyjevskej verzii pretrhnutia kachovskej vodnej nádrže veľmi neveria. Väčšia viera je iba v orgánoch EK /J.Borell…/ no vládne orgány Nemecka, Francúzska …ale aj USA zostávajú /zatiaľ/ rezervované.

Ruské zdroje dnes obvinili Japoncov z dodávok vojenského materiálu na Ukrajinu. Na oplátku USA obvinili Čínu, že poskytuje vojenskú pomoc Čečencom, Kadyrovovi a teda Rusku.

Doterajšie výsledky ukrajinskej protiofenzívy zhrnula publicistka Stepušová do 8 konštatovaní: 1/ Ukrajincom sa napriek vytrvalému sondovaniu ruskej obrany nikde nepodarilo nájsť ruské slabé miesto a k plánovanému prielomu frontu nedošlo; 2/ Koordinácia ruskej obrany a tyla, zabezpečovaná priamo ministrom obrany gen.Šojgu je zatiaľ prekvapivo funkčná; psychologickí výhoda zo stabilizovanosti frontu je na strane Ruska a ukrajinské CIPSO nemá na čom robiť propagandu; 3/ vďaka ruským nástrojom rádio-elektronického sa darí odkláňať ukrajinské drony od objektov vojenskej infraštruktúry v ruskom tyle /najmä od letísk/; 4/ Zelenskij plytvá ľudskými zdrojmi a to v situácii neúspechu vedie k demotivácii vojakov, dokonca k ich odmietaniu ísť na front; 5/ v kuloároch sa hovorí o tom, že ešte pred prezidentskými voľbami v USA sa v Amerike pokúsia uhrať na Ukrajine prímerie – remízu, ktorú by USA vydávali za „víťazstvo“ a ktorá im umožní zachrániť si na Ukrajine za kopejku získané majetky /systém BlackRock/; 6/ zdroje a rezervy stačia Ukrajine zhruba na týždeň pokračovania v ďalšej ofenzíve; 7/ v Rusku sa možno zmenia ciele špec.voj.operácie na jednoduchý cieľ „víťazstvo nad nepriateľom“; 8/ aby zvrátila priebeh bojov, pokúsi sa Ukrajina po zničení kachovskej priehrady o ďalšie provokácie-napr. o výbuch v sklade jadrového paliva, príp. v sklade chemikálií, – z čoho by Zelenskij obvinil ako inak-Rusko.

-Tak si z toho vyberte, čomu budete veriť a čomu nie.

Ruský zázrak !

07.12.2023

Tento týždeň sme boli svedkami ruského zázraku. Sledovali sme rokovanie „mŕtveho“ Putina s najvyššími predstaviteľmi troch dominantných krajín Perzského zálivu. Putin, ktorého konšpiračné -a pritom mainstreamové- západné médiá v posledných týždňoch zase párkrát vyhlásili za mŕtveho, rokoval na najvyššej úrovni v Saudskej Arábii a Zjednotených [...]

Matoviča zabíja ticho-asi si želá ukrajinskú zábavu

06.12.2023

Matovič sa dnes úprimne posťažoval, že ho pokoj a poriadok na Slovensku riadne rozčuľuje. Že ho ticho na slovenských uliciach zabíja. Preto vyzýva občanov SR, aby mu v jeho psychickom trápení pomohli a až do Vianoc prišli pred parlament robiť bordel. Takže milí občania, -pokiaľ aj vám chýba pouličný bordel, neporiadok a pokiaľ aj vás zabíja ticho a trpíte rovnakou [...]

Najúčinnejšie ruské zbrane na Donbase

05.12.2023

Kruté zimné pomery pribrzdili rýchlejšiu aktivitu pozemných vojsk na Donbase a v Novorusku. Ukrajinci a Rusi sa obmedzujú skôr na vzájomné útoky bezpilotnými dronmi. Pokojnejšiu situáciu využívajú analytici na Západe i na Východe na bilanciu tohtoročných bojov. Americkí experti /napr. prostredníctvom Washington Post/ rozoberajú príčiny neúspech tohtoročnej tzv. [...]

Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Ak Hizballáh rozpúta vojnu s Izraelom, južný Libanon sa zmení na Gazu

08.12.2023 09:22

Varovanie prišlo niekoľko hodín po tom, ako protitanková strela vypálená z Libanonu zabila na severe Izraela 54-ročného farmára.

pocasie hmla petržalka petrzalka bratislava

Na mnohých miestach Slovenska sa môže tvoriť hmla, hrozia aj povodne

08.12.2023 08:47

V okresoch Michalovce a Trebišov-bez Roňavy platí výstraha druhého stupňa pred povodňami.

Nemecko, Rakúsko, Hranice, Migranti

Nemecko predĺži kontroly na hraniciach s Poľskom, Českom a Švajčiarskom o 2 mesiace

08.12.2023 08:40

Účelom opatrenia je zastaviť nelegálnu migráciu.

izrael, hamas, rukojemníci

Izrael zriaďuje bezpečnú zónu v Pásme Gazy, no podľa Palestínčanov je to slabá náplasť

08.12.2023 08:15

V oblasti nie je tečúca voda ani kúpeľne, pomoc a medzinárodné humanitárne skupiny nie sú nikde k dispozícii.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 353
Celková čítanosť: 1639346x
Priemerná čítanosť článkov: 4644x

Autor blogu

Kategórie