Založ si blog

Siedmy deň veľkej protiofenzívy

Vojnoví korešpondenti Ukrajiny a Ruska hlásia v siedmy /niektorí uvádzajú iba v piaty/ deň Veľkej ukrajinskej protiofenzívy plno novôt. Nie všetkým sa podarilo preniknúť aj do našich médií. Takže spomeňme aspoň niektoré /bez citácií, lebo tie sa počas vojny aj tak nedajú krížovo overovať/:

Spokojnosť s vládnutím ruského prezidenta Putina dnes podľa jedného prieskumu dosahuje 78 a podľa druhého prieskumu 80%. Nespokojnosť s Putinom sa v Rusku pohybuje medzi 8 až 10%.

Podľa ruskej rozviedky sa dnes asi 30 tisíc ukrajinských vojakov začalo sťahovať z povodňou zdevastovenej a momentálne neprístupnej oblasti okolo Chersonu do oblasti Zaporožia, kde Ukrajinci realizujú hlavný smer svoje preslávenej protiofenzívy. Tento pohyb Ukrajincov avizoval ruský minister obrany Šojgu už tesne po výbuchu kachovskej vodnej nádrže.

Ruský bojový vrtuľník počas plnenia úloh nad líniou boja pomocou tzv. technológie vajíčka zlikvidoval 16 protileteckých rakiet, ktoré na neho smerovali. Po vyplnení úloh sa vrátil nepoškodený na základňu.

Strelcovi z ukrajinského tanku Leopard sa podarilo jedným náhodným výstrelom z dela úplne zničiť iný ukrajinský tank Leopard, ktorý išiel v kolóne pred ním. Výbuch zničeného tanku zároveň poškodil aj nasledujúceho Leoparda, ktorý išiel pred ním. Ukrajinskí tankisti prešli pred nasadením do boja dlhým a kvalitným výcvikom v Poľsku a Nemecku.

Hlavný smer ukrajinskej ofenzívy sa zatiaľ ukázal na zaporožskom úseku frontu. Tu ruské sily v priebehu 24 hodín zničili ďalších 200 kusov obrnenej techniky /tankov, BVP i starších OT-čiek, ale tiež diel a raketometov.

Na základe videozáberov a informácií zvnútra OS UA analytik Podoljaka dokumentuje, že mnohé pancierované vozidlá NATO na front pri Zaporoží ani nedošli. Rozbili sa cestou, na ťažko zjazdných ukrajinských poľných a lesných cestách. Išlo o výzbroj 47 mechanizovanej brigády: napr. dva nemecké tanky Leopard 2 a niekoľko amerických bojových vozidiel pechoty značky Bradley.

Na vedľajších úsekoch frontu však boje pokračujú. Napríklad pri Chersone padlo dnes 70 ukrajinských vojakov. Zničených bolo množstvo bojovej techniky: pancierových vozidiel, ale aj aut, húfnica D-30, systém PC30Grad a systém Akacia.

Polícia dnes za konzumáciu a obchod s drogami zadržala niekoľkých inštruktorov z Holandska, ktorí zacvičovali ukrajinských vojakov na západné druhy bojovej techniky. Informáciu priniesol holandský De Telegraaf.

Poľské vojenské zdroje tvrdia, že Ukrajina dostane do bojového nasadenia prvé útočné lietadlá F-16 už do dvoch resp. troch mesiacov. Podľa periodika Mysl Polska v Poľsku rastie presvedčenie o silnom a nebezpečnom nacionalizme Ukrajincov.

Anglický Guardian informuje o veľkej nespokojnosti ukrajinských vládnych kruhov s tým, že na Západe kyjevskej verzii pretrhnutia kachovskej vodnej nádrže veľmi neveria. Väčšia viera je iba v orgánoch EK /J.Borell…/ no vládne orgány Nemecka, Francúzska …ale aj USA zostávajú /zatiaľ/ rezervované.

Ruské zdroje dnes obvinili Japoncov z dodávok vojenského materiálu na Ukrajinu. Na oplátku USA obvinili Čínu, že poskytuje vojenskú pomoc Čečencom, Kadyrovovi a teda Rusku.

Doterajšie výsledky ukrajinskej protiofenzívy zhrnula publicistka Stepušová do 8 konštatovaní: 1/ Ukrajincom sa napriek vytrvalému sondovaniu ruskej obrany nikde nepodarilo nájsť ruské slabé miesto a k plánovanému prielomu frontu nedošlo; 2/ Koordinácia ruskej obrany a tyla, zabezpečovaná priamo ministrom obrany gen.Šojgu je zatiaľ prekvapivo funkčná; psychologickí výhoda zo stabilizovanosti frontu je na strane Ruska a ukrajinské CIPSO nemá na čom robiť propagandu; 3/ vďaka ruským nástrojom rádio-elektronického sa darí odkláňať ukrajinské drony od objektov vojenskej infraštruktúry v ruskom tyle /najmä od letísk/; 4/ Zelenskij plytvá ľudskými zdrojmi a to v situácii neúspechu vedie k demotivácii vojakov, dokonca k ich odmietaniu ísť na front; 5/ v kuloároch sa hovorí o tom, že ešte pred prezidentskými voľbami v USA sa v Amerike pokúsia uhrať na Ukrajine prímerie – remízu, ktorú by USA vydávali za „víťazstvo“ a ktorá im umožní zachrániť si na Ukrajine za kopejku získané majetky /systém BlackRock/; 6/ zdroje a rezervy stačia Ukrajine zhruba na týždeň pokračovania v ďalšej ofenzíve; 7/ v Rusku sa možno zmenia ciele špec.voj.operácie na jednoduchý cieľ „víťazstvo nad nepriateľom“; 8/ aby zvrátila priebeh bojov, pokúsi sa Ukrajina po zničení kachovskej priehrady o ďalšie provokácie-napr. o výbuch v sklade jadrového paliva, príp. v sklade chemikálií, – z čoho by Zelenskij obvinil ako inak-Rusko.

-Tak si z toho vyberte, čomu budete veriť a čomu nie.

Sankcie proti Rusku trafili „tesne vedľa“…

21.07.2024

Koncom tohtoročnej jari EU výrazne zvýšila nákupy ruskej ocele a železa. Import dosiahol najvyššiu úroveň od roku 2022. RF obnovila svoj status najväčšieho exportéra do EU pre túto komoditu. Iba v mesiaci máji RF exportovala do EU kovy a výrobky z nich do EU v hodnote 373,1 mil. eur. Medziročný nárast je + 1.2% a medzimesačný nárast dokonca + 29%. Polotovary zo železa a [...]

Ako to bolo s nepísanými dohodami Ruska a USA v časoch Jeľcyna

10.07.2024

Americké ministerstvá zahraničia a obrany postupne uvoľňujú niektoré donedávna ešte tajné dokumenty, týkajúce sa udalostí spred 30 rokov. Americký Národný bezpečnostný archív zverejnil v týchto dňoch časť dokumentov týkajúcich sa vzťahov USA a RF vo vtedajších časoch. Medzi nimi sú to i dokumenty, spojené s plánom rozširovania NATO na Východ. Podľa dokumentov v [...]

Rusi zasiahli riadiace centrum GRU susediace s detskou nemocnicou v Kyjeve

08.07.2024

Dnes ráno tri vlny vzdušných raketovo-dronových útokov zasiahli viaceré miesta na UA, vrátane Kyjeva. V Kyjeve sa ruské rakety trafili do rozhodovacieho centra ukrajinských bezpečnostných síl SBU/GRU, nachádzajúce sa v nenápadnej budove a v podzemných bunkroch bezprostredne susediacich s detskou nemocnicou Ochmatdet. Útok na bezpečnostné centrum sa uskutočnil v pondelok ráno, [...]

Trump

Trump označil Harrisovú za radikálneho ľavicového blázna

25.07.2024 07:40

Republikánsky exprezident USA Donald Trump na predvolebnom podujatí v Severnej Karolíne slovne útočil na viceprezidentku USA Kamalu Harrisovú.

gaza

Izraelská armáda našla v Pásme Gazy telá dvoch rukojemníkov

25.07.2024 06:50

Ich smrť potvrdili úrady v uplynulých mesiacoch.

vojna na Ukrajine, Oleksander Syrskyj, Kyrylo Budanov

ONLINE: Syrskyj: Máme plán, ako opäť získať Krym. Rusi majú ohromujúce straty ľudí

25.07.2024 06:20, aktualizované: 07:14

Je realistické znovu získať Krym, tvrdí hlavný veliteľ ukrajinskej armády Syrskyj. Rusi podľa neho postupujú, lebo majú oveľa lepšie zdroje, viac všetkého.

Mikuláš Černák, výstupný oddiel

Väzni majú šancu na návrat, projektom prešiel aj Černák. Psychiater: Ako by reagovala spoločnosť na jeho prepustenie, je dilema

25.07.2024 06:00

Ak by sa Mikuláš Černák dostal na slobodu, stal by sa prvým na doživotie odsúdeným, ktorého by podmienečne prepustili.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 471
Celková čítanosť: 2100494x
Priemerná čítanosť článkov: 4460x

Autor blogu

Kategórie