Založ si blog

Ako sa dá na Ukrajine zarobiť a vyhnúť sa frontu

V ukrajinských médiách resp. na ukrajinských Telegramkanáloch sa objavili inzeráty na zaujímavú dobre platenú prácu. Od záujemcov požadujú dobrú znalosť ruštiny, odolnosť voči stresu a presvedčivosť. Ponúkajú za to mesačný príjem od 25 do 60 tisíc hrivien a v prípade mužov ako bonus aj oslobodenie od nutnosti narukovať do Ozbrojených síl Ukrajiny.

Práca snov spočíva v kontaktoch s klientmi po telefóne. Pracoviskom sú špeciálne call-centrá. Ich zriaďovateľom sú rôzne firmy, napojené na SBU. Odhaduje sa, že takýchto call-centier bude v Odesse, Dnepropetrovsku, Zaporoží a Charkove a i. 800 až 1000. Pracovníci call-centier náhodne alebo cielene volajú „zákazníkom“ v Rusku a kladú im v mene všelijakých ruských štatistických, reklamných či prieskumných agentúr rôzne otázky. Odpovede potom triedia na zmätočné a použiteľné. Použiteľné, obsahujúce zaujímavé informácie, posielajú svojim nadriadeným na ďalšie spracovanie.

Okrem zberu informácií je druhou oblasťou aktivity pracovníkov call-centier zber finančných prostriedkov pre potreby Ukrajiny. Pracovníci call-centier, akýsi „štátni hackeri“ obvolávajú ľudí v Rusku a pomocou techník ako je fishing z nich vyťahujú údaje o bankových kontách a platobných kartách. Tie potom používajú na podvodné prevody peňazí z Ruska do zahraničia. Inou technikou je podvodné vydávanie sa za príbuzných, čo chcú akútnu finančnú výpomoc, vydávanie sa za úradníkov, policajtov alebo lekárov, ktorí vedia vybaviť beztrestnosť príbuznému, zaplatenému do dopravnej nehody a pod. Ďalšou technikou je prosba o zaslanie peňazí do falošnej zbierky napr. na pomoc vojnovým vdovám, sirotám či vojnovým invalidom, prosba o poslanie peňazí napr. na tank či lietadlo pre ruskú armádu. Jestvujú desiatky techník, na aké sú štátom platení hackeri trénovaní a aké sa na Ukrajine uplatňujú s cieľom prelieť peniaze z RF na UA, alebo aspoň zasiať nespokojnosť, nepokoj a neistotu medzi ruských občanov.

V súčasnosti sa ukrajinskí štátni hackeri používajú iba na cieľovú populáciu v Rusku a Bielorusku. V budúcnosti, po zdokonalení sa v cudzích rečiach, však call-centrá chcú rozšíriť svoj záber aj na Srbsko, Maďarsko, príp. iné krajiny, ktoré nie sú voči Zelenského režimu priateľsky naklonené.

Štátny hackering a internetové podvody sa dnes samozrejme nedejú iba na Ukrajine. Iste sa vyskytujú aj inde vo svete. Napríklad v Číne, v KLDR…ale aj v Rusku. Pre Ukrajinu je špecifická masovosť a organizovanosť tohto javu. V podmienkach vojny sa internetové podvody stávajú, – paradoxne,- formou boja s nepriateľom. Ľudia, čo ich robia, sa považujú za svojských hrdinov. -Aj toto je jeden z príznakov vojny. A bude okolo nás, ba možno aj priamo u nás dovtedy, dokedy bude vojna na Ukrajine každodennou krutou realitou.

O /ne/vylodení Červenej armády na Hokkaido

07.06.2024

O máločom sa na Slovensku vie tak málo, ako o vyloďovacích operáciách Červenej armády na Ďalekom východe-na Sachaline, na Kurilách a na Hokkaido. Blogovanie nie je platforma, aby sa o týchto aktivitách ČA na konci 2.sv.vojny písalo podrobnejšie. Preto tu a teraz poskytnem aspoň pár heslovitých informácií. ZSSR na základe prísľubu z Jalty /i keď v rozpore so [...]

O vylodení v Normandii nás učí už aj akási pani Holubová

06.06.2024

Keď už aj postaršia napudrovaná pani Holubová s bujnými do blond prefarbenými vlasmi dnes na ktorejsi z televízií mudrovala o vylodení Angloameričanov v Normandii, povedal som si, prečo by som aj ja neprispel so svojou trochou do studnice vedomostí pre našu najmladšiu generáciu. Vopred sa ospravedlňujem, -na rozdiel od pani Holubovej ja nie som odborník na diplomatický protokol [...]

Čo nové na ukrajinskom fronte ?

30.05.2024

Chvíľu som sa odmlčal, lebo Pravda začala o vývoji na ukrajinskom fronte prinášať celkom čerstvé a tu a tam aj vecné informácie, bez hrubého ideologického banderovského balastu a dezinformácií ukrajinskej tajnej služby /SBU-CIPsO/. V posledných 2-3 dňoch sa však zase začali množiť staré zlozvyky našich médií /vrátane Pravdy/ : robenie somára z komára, výmysly o [...]

Wes Moore

Guvernér Marylandu udelil hromadnú milosť 175-tisíc ľuďom. Najviac v histórii USA

17.06.2024 21:14

Podľa vlastných slov má v úmysle napraviť "desaťročia škôd".

Si Ťin-pching / Vladimir Putin /

Šéf NATO hovorí o sankciách pre Čínu, pokiaľ bude naďalej podporovať Rusko

17.06.2024 21:00

Peknig tvrdí, že ani jednej krajine v rámci konfliktu neposiela smrtiace zbrane na rozdiel od krajín Západu.

Peru, drogy, kokaín

Rekordný nemecký nález kokaínu: na trhu by mal hodnotu 2,6 miliardy eur

17.06.2024 19:38

Nemeckí vyšetrovatelia dostali tip na kontraband od kolumbijských úradov.

fregata,  Admirál Gorškov

Ruské vojnové lode opustili Havanu

17.06.2024 19:21

Žiadne z týchto plavidiel nemalo na palube jadrové zbrane, čo potvrdili aj Spojené štáty.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 462
Celková čítanosť: 2054984x
Priemerná čítanosť článkov: 4448x

Autor blogu

Kategórie