V ukrajinských médiách resp. na ukrajinských Telegramkanáloch sa objavili inzeráty na zaujímavú dobre platenú prácu. Od záujemcov požadujú dobrú znalosť ruštiny, odolnosť voči stresu a presvedčivosť. Ponúkajú za to mesačný príjem od 25 do 60 tisíc hrivien a v prípade mužov ako bonus aj oslobodenie od nutnosti narukovať do Ozbrojených síl Ukrajiny.
Práca snov spočíva v kontaktoch s klientmi po telefóne. Pracoviskom sú špeciálne call-centrá. Ich zriaďovateľom sú rôzne firmy, napojené na SBU. Odhaduje sa, že takýchto call-centier bude v Odesse, Dnepropetrovsku, Zaporoží a Charkove a i. 800 až 1000. Pracovníci call-centier náhodne alebo cielene volajú „zákazníkom“ v Rusku a kladú im v mene všelijakých ruských štatistických, reklamných či prieskumných agentúr rôzne otázky. Odpovede potom triedia na zmätočné a použiteľné. Použiteľné, obsahujúce zaujímavé informácie, posielajú svojim nadriadeným na ďalšie spracovanie.
Okrem zberu informácií je druhou oblasťou aktivity pracovníkov call-centier zber finančných prostriedkov pre potreby Ukrajiny. Pracovníci call-centier, akýsi „štátni hackeri“ obvolávajú ľudí v Rusku a pomocou techník ako je fishing z nich vyťahujú údaje o bankových kontách a platobných kartách. Tie potom používajú na podvodné prevody peňazí z Ruska do zahraničia. Inou technikou je podvodné vydávanie sa za príbuzných, čo chcú akútnu finančnú výpomoc, vydávanie sa za úradníkov, policajtov alebo lekárov, ktorí vedia vybaviť beztrestnosť príbuznému, zaplatenému do dopravnej nehody a pod. Ďalšou technikou je prosba o zaslanie peňazí do falošnej zbierky napr. na pomoc vojnovým vdovám, sirotám či vojnovým invalidom, prosba o poslanie peňazí napr. na tank či lietadlo pre ruskú armádu. Jestvujú desiatky techník, na aké sú štátom platení hackeri trénovaní a aké sa na Ukrajine uplatňujú s cieľom prelieť peniaze z RF na UA, alebo aspoň zasiať nespokojnosť, nepokoj a neistotu medzi ruských občanov.
V súčasnosti sa ukrajinskí štátni hackeri používajú iba na cieľovú populáciu v Rusku a Bielorusku. V budúcnosti, po zdokonalení sa v cudzích rečiach, však call-centrá chcú rozšíriť svoj záber aj na Srbsko, Maďarsko, príp. iné krajiny, ktoré nie sú voči Zelenského režimu priateľsky naklonené.
Štátny hackering a internetové podvody sa dnes samozrejme nedejú iba na Ukrajine. Iste sa vyskytujú aj inde vo svete. Napríklad v Číne, v KLDR…ale aj v Rusku. Pre Ukrajinu je špecifická masovosť a organizovanosť tohto javu. V podmienkach vojny sa internetové podvody stávajú, – paradoxne,- formou boja s nepriateľom. Ľudia, čo ich robia, sa považujú za svojských hrdinov. -Aj toto je jeden z príznakov vojny. A bude okolo nás, ba možno aj priamo u nás dovtedy, dokedy bude vojna na Ukrajine každodennou krutou realitou.
Celá debata | RSS tejto debaty