Založ si blog

O tankoch

Médiá každý deň píšu o nejakom tanku, resp. dvoch-troch tankoch, ktoré štáty NATO pošlú na Ukrajinu. Najčastejšie ide o staršie modely Leopardov, Challengerov alebo Abramsov, teda o tzv. „vintage“-tanky, resp. o tanky mierne povedané „zánovné“. Tento rok má odísť na Ukrajinu minimálne 150 takýchto tankov.

Predvčerom sa podpredseda bezpečnostnej rady RF ex-prezident Medvedev vyjadril, že ruský zbrojársky priemysel pošle tento rok armáde 1500 tankov. Je to desaťkrát viac, ako NATO pošle Ukrajine. Na prvé počutie je to naozaj veľa. Ruský vojenský analytik A.Leonkov včera bližšie osvetlil, o akých 1500 tankov pôjde. V stručnosti:

  • pôjde o novovyrobené tanky T-90M-Proryv-3,
  • pôjde o novovyrobené tanky T-80 BVM,
  • pôjde o repasované a abgradeované tanky T-72 B3M,
  • a napokon pôjde aj o repasované tanky T-62M.

Západní analytici a novinári sa Rusom vysmievajú, že na Ukrajinu pošlú aj tanky, skonštruované „ešte za čias Stalina“. Fakt je, že ide o staršie sovietske tanky. Rusi ich napriek tomu použijú. Majú byť sprievodnými vozidlami v pechotných bojoch, kde neočakávajú tankové súboje, nanajvýš použitie ručných protitankových zbraní. Rusi vyskúšali, že T-62M pri vhodnom manévrovaní prežije aj zásah „javelinom“. Na druhej strane, tanková výzbroj môže byť v pechotných bojoch veľmi účinnou palebnou a morálnou podporou ruských „pešiakov“.

Z hľadiska „ekonómie vojny“ je dôležitá aj iná vec. Oprava alebo repasovanie už použitého tanku je v priemere iba jednou tretinou z priemernej ceny nového tanku /T-72 resp. T-80/.

Celkove má ruská armáda k dispozícii 12 tisíc tankov. Niektoré z nich sú v zónach aktívnej bojovej činnosti, iné sú k dispozícii v skladoch a v miestach dislokácie bojových rezerv. Aj keď je už zlatá éra tankových armád preč, predsa len -ak sú tanky takticky správne použité, môžu byť efektívnym nástrojom víťazstva v mnohých aj dnešných bitkách.

Sankcie proti Rusku trafili „tesne vedľa“…

21.07.2024

Koncom tohtoročnej jari EU výrazne zvýšila nákupy ruskej ocele a železa. Import dosiahol najvyššiu úroveň od roku 2022. RF obnovila svoj status najväčšieho exportéra do EU pre túto komoditu. Iba v mesiaci máji RF exportovala do EU kovy a výrobky z nich do EU v hodnote 373,1 mil. eur. Medziročný nárast je + 1.2% a medzimesačný nárast dokonca + 29%. Polotovary zo železa a [...]

Ako to bolo s nepísanými dohodami Ruska a USA v časoch Jeľcyna

10.07.2024

Americké ministerstvá zahraničia a obrany postupne uvoľňujú niektoré donedávna ešte tajné dokumenty, týkajúce sa udalostí spred 30 rokov. Americký Národný bezpečnostný archív zverejnil v týchto dňoch časť dokumentov týkajúcich sa vzťahov USA a RF vo vtedajších časoch. Medzi nimi sú to i dokumenty, spojené s plánom rozširovania NATO na Východ. Podľa dokumentov v [...]

Rusi zasiahli riadiace centrum GRU susediace s detskou nemocnicou v Kyjeve

08.07.2024

Dnes ráno tri vlny vzdušných raketovo-dronových útokov zasiahli viaceré miesta na UA, vrátane Kyjeva. V Kyjeve sa ruské rakety trafili do rozhodovacieho centra ukrajinských bezpečnostných síl SBU/GRU, nachádzajúce sa v nenápadnej budove a v podzemných bunkroch bezprostredne susediacich s detskou nemocnicou Ochmatdet. Útok na bezpečnostné centrum sa uskutočnil v pondelok ráno, [...]

tanker

Pri pobreží Filipín sa prevrátil a potopil ropný tanker. Na mieste sa vytvorila ropná škvrna dlhá takmer štyri kilometre

25.07.2024 08:46

Podarilo sa zachrániť 16 zo 17 členov posádky, jeden je nezvestný.

Trump

Trump označil Harrisovú za radikálneho ľavicového blázna

25.07.2024 07:40

Republikánsky exprezident USA Donald Trump na predvolebnom podujatí v Severnej Karolíne slovne útočil na viceprezidentku USA Kamalu Harrisovú.

gaza

Izraelská armáda hlási nájdenie tiel piatich rukojemníkov v Pásme Gazy

25.07.2024 06:50, aktualizované: 08:25

Militantné hnutie Hamas ich unieslo počas útoku na Izrael zo 7. októbra 2023.

vojna na Ukrajine, Oleksander Syrskyj, Kyrylo Budanov

ONLINE: Syrskyj: Máme plán, ako opäť získať Krym. Rusi majú ohromujúce straty ľudí

25.07.2024 06:20, aktualizované: 08:20

Je realistické znovu získať Krym, tvrdí hlavný veliteľ ukrajinskej armády Syrskyj. Rusi podľa neho postupujú, lebo majú oveľa lepšie zdroje, viac všetkého.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 471
Celková čítanosť: 2100552x
Priemerná čítanosť článkov: 4460x

Autor blogu

Kategórie