Založ si blog

O tankoch

Médiá každý deň píšu o nejakom tanku, resp. dvoch-troch tankoch, ktoré štáty NATO pošlú na Ukrajinu. Najčastejšie ide o staršie modely Leopardov, Challengerov alebo Abramsov, teda o tzv. „vintage“-tanky, resp. o tanky mierne povedané „zánovné“. Tento rok má odísť na Ukrajinu minimálne 150 takýchto tankov.

Predvčerom sa podpredseda bezpečnostnej rady RF ex-prezident Medvedev vyjadril, že ruský zbrojársky priemysel pošle tento rok armáde 1500 tankov. Je to desaťkrát viac, ako NATO pošle Ukrajine. Na prvé počutie je to naozaj veľa. Ruský vojenský analytik A.Leonkov včera bližšie osvetlil, o akých 1500 tankov pôjde. V stručnosti:

  • pôjde o novovyrobené tanky T-90M-Proryv-3,
  • pôjde o novovyrobené tanky T-80 BVM,
  • pôjde o repasované a abgradeované tanky T-72 B3M,
  • a napokon pôjde aj o repasované tanky T-62M.

Západní analytici a novinári sa Rusom vysmievajú, že na Ukrajinu pošlú aj tanky, skonštruované „ešte za čias Stalina“. Fakt je, že ide o staršie sovietske tanky. Rusi ich napriek tomu použijú. Majú byť sprievodnými vozidlami v pechotných bojoch, kde neočakávajú tankové súboje, nanajvýš použitie ručných protitankových zbraní. Rusi vyskúšali, že T-62M pri vhodnom manévrovaní prežije aj zásah „javelinom“. Na druhej strane, tanková výzbroj môže byť v pechotných bojoch veľmi účinnou palebnou a morálnou podporou ruských „pešiakov“.

Z hľadiska „ekonómie vojny“ je dôležitá aj iná vec. Oprava alebo repasovanie už použitého tanku je v priemere iba jednou tretinou z priemernej ceny nového tanku /T-72 resp. T-80/.

Celkove má ruská armáda k dispozícii 12 tisíc tankov. Niektoré z nich sú v zónach aktívnej bojovej činnosti, iné sú k dispozícii v skladoch a v miestach dislokácie bojových rezerv. Aj keď je už zlatá éra tankových armád preč, predsa len -ak sú tanky takticky správne použité, môžu byť efektívnym nástrojom víťazstva v mnohých aj dnešných bitkách.

Biden a Su-25 na zemi: čo sa do našich novín nezmestilo

01.06.2023

Naše médiá obšírne komentujú dianie na ukrajinskom fronte. Hovoria napr. o tom, ako sa protiputinovskí bojovníci prebojúvajú div že nie do Moskvy. O tom, ako sa Moskva chveje strachom od ukrajinských dronov. O tom, ako všetky členské krajiny NATO sa už tešia na Ukrajinu ako svojho nového spolučlena. O tom, ako ukrajinská PVO zostrelila z 11 rakiet letiacich na Kyjev všetkých [...]

Hrdinský útok Ukrajincov na ruskú slepačiareň !

31.05.2023

Rusi sa dnes chvália, že zničili poslednú vojnovú loď Ukrajiny – stredne veľkú výsadkovú loď „Jurij Olefirenko“. Loď kotvila v prístave v Odesse. Rusi už na ňu dávno poľovali, lebo ostreľovala civilné ciele v chersonskej oblasti a podľa niektorých zdrojov bola zodpovedná aj za vypustenie hladinových dronov proti ruskej výzvednej lodi „Ivan [...]

Rusi zničili hlavné sídlo vojenského spravodajstva Ukrajiny /GUR/

30.05.2023

V posledných 24 hodinách zasadili raketové a vzdušné sily Ruska Ukrajine silné rany. . Ruské útoky mali zdrvujúcu silu a zasiahli tzv. centrá prijímania rozhodnutí ukrajinskej armády. Išlo o budovy, podzemné bunkre, sklady a logistické zariadenia. Vo všetkých týchto centrách pracovali okrem ukrajinských dôstojníkov aj dôstojníci z krajín NATO. Je pravdepodobné, že [...]

NR SR, Rokovanie 92. schôdze, OĽaNO, Igor Matovič

Matovič predstavil Ódorovi svoje požiadavky. Vládu podporí, ak premiér vybaví podporu jeho atómovky

03.06.2023 12:08

"Ak chcú od nás podporu, má to svoju cenu," uviedol po stretnutí s premiérom Ódorom líder OĽaNO.

Andrej Danko, Ide o pravdu

Danko v Ide o pravdu: Neriešime diaľnice či penzie, ale hádame sa, kto je so Západom a kto s Východom

03.06.2023 12:00

Chcem dobrý vzťah s Ukrajinou aj Ruskom, nech si to vyriešia medzi sebou, uviedol šéf SNS Andrej Danko k vojne na Ukrajine.

Ukrajina SR ČR Čaputová Pavel Návšteva

Pokračovanie slovenskej podpory Ukrajine je ohrozené, varovala Čaputová

03.06.2023 11:52

Prezidentka to uviedla v rozhovore s bruselským webom Politico. Slovensko je zatiaľ významným spojencom Kyjeva.

Vitalij Kličko

Nezhody medzi Kličkom a Zelenským sú dlhodobé. Naposledy ich prehĺbil prípad zamknutého krytu

03.06.2023 11:02, aktualizované: 13:16

Incident, pri ktorom sa dve ženy a deväťročné dievča nedostali do krytu počas ruského ostreľovania, vyvolal na Ukrajine vlnu rozhorčenia.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 251
Celková čítanosť: 905074x
Priemerná čítanosť článkov: 3606x

Autor blogu

Kategórie