Založ si blog

NATO 2.0: USA chystajú fintu, ako pokračovať vo vojne proti Rusku aj po porážke Ukrajiny

Najnovšie vydanie Foreign Affairs píše o prípravách na založenie „Atlanticko-ázijského bezpečnostného spoločenstva“ /angl.skratka AASC/. Ešte nie je ani založené a už dostalo prezývku NATO 2.0. Toto „bezpečnostné“ spoločenstvo má byť riešením situácie, keď sa vyčerpajú kapacity Ukrajiny viesť ďalej vojnu proti RF. Má umožniť to, čo NATO neumožňuje: priamu angažovanosť pozemných a leteckých síl USA, armád NATO a niektorých vazalských krajín z Ázie na boji proti Rusku. Ruskí komentátori hovoria na margo AASC, že to má byť americká finta, ktorá USA dovolí „aj rybku zjesť, aj na kostičkách sa nezadrhnúť“.

AASC má byť spoločenstvo, v ktorom by sa stretli krajiny NATO, Ukrajina a niektoré neutrálne štáty Euroázie. Napríklad Arménsko, Gruzínsko, Azerbajdžan…ale napr. aj Kazachstan a RUSKO, – pravda iba potom, čo sa tieto krajiny prihlásia k nekonfrontačnej politike a mierovej spolupráci. – Samozrejme podľa predstáv USA. Pre Rusko má byť AASC riešením, ako sa po zvrhnutí putinovského režimu zbaví sankcií a znovu začlení do obchodného sveta dirigovaného USA. USA by radi mali v AASC okrem Ruska aj Indiu. Lebo azda netreba príliš premýšľať nad tým, kto by mal byť po porážke Ruska hlavným cieľom AASC: samozrejme, bola by to Čína.

Ukrajina je na kraji vyčerpania všetkých svojich personálnych vojenských kapacít. Podľa Asia Times už prišla o všetkých vojakov, ktorých im NATO od 2014 do začiatku ŠVO /február 2022/ stihli vycvičiť. Do útokov na fronte už idú aj vyšší dôstojníci, vrátane majorov a plukovníkov. ISW hovorí o čoraz silnejšom nápore vojsk RF nielen pri Bachmute, ale aj pri Avdejevke. Protofenzíva pod Záporožím viazne. Na Ukrajine už prakticky niet koho mobilizovať. Ako povedal český prezident generál Pavel, Ukrajina je schopná urobiť teraz na jar /marec-apríl/ už iba jednu veľkú vojenskú ofenzívu. Ak sa nevydarí, ak sa nepodarí dobyť alebo aspoň izolovať Krym, tak potom Ukrajina bude musieť prejsť do trvalej strategickej obrany a skôr neskôr pristúpiť na prímerie a mierové rokovania.

Vojna na Ukrajine by však za istých podmienok mohla pokračovať. Jeden z variantov je, že by to bolo už prostredníctvom priamej vojenskej angažovanosti NATO. Poľsko sa nedávno na to prostredníctvom veľvyslanca vo Francúzsku ponúklo. USA však tento variant zamietli. Boje Ruska z Poľskom by viedli ku aktivizácii 5 článku zmluvy NATO, – a teda v konečnom dôsledku ku 3.sv.vojne. Samozrejme, nukleárnej vojne. To ale USA nechcú. Hľadajú iné riešenie. A nachádzajú ho práve v AASC.

AASC by bolo voľnejšia aliancia ako je NATO. Členovia by neboli viazaní povinnosťou prísť na pomoc inému členovi, ktorý je vo vojne s treťou stranou. Mohli by dať svojich vojakov do spoločného bojového kontingentu AASC ale aj nemuseli. AASC sa tu tak trochu podobá na „Alianciu ochotných“ bojujúcich v Iraku proti Saddámovi Husajnovi. A tak ako v protiirackej Aliancii ochotných, aj v AASC by rozhodujúcu vojenskú silu predstavovali vojaci z USA. No neboli by to vojaci USA. Boli by to vojaci AASC. Rusko by nemalo formálny nárok na odvetu proti územiu USA alebo štátov NATO. Navyše, na čele AASC by USA nechceli svojho generála. Radi by tam videli nejakého „údenáča“, najlepšie z Indie, Filipín a pod.

Skúšobným polygónom AASC pred intervenciou v prospech Ukrajiny by mohol byť nejaký menší konflikt. Napríklad by to mohla byť „mierová intervencia“ v Náhornom Karabachu. Na požiadanie buď Arménska alebo Azerbajdžanu, príp. aj oboch. Ak by to vyšlo, prišla by na rad priama vojenská účasť v bojoch na obranu Ukrajiny.

Projekt AASC je zatiaľ v štádiu prípravy. Idea sa upresňuje v pentagonských think tankoch. Veci sa ale urýchľujú, lebo osudová jarná ukrajinská ofenzíva sa už odpočítava. Ak by bola úspešná, AASC sa dostane do úzadia. Ak by však nepriniesla očakávané plody, potom bude musieť byť zrod AASC otázkou najbližších letných príp. jesenných mesiacov.

Projekt AASC by umožnil vojakom USA prísť na Ukrajinu v prestrojení za vojakov AASC. To isté by umožnil aj vojakom z Poľska, Pobaltia, Škandinávie, Veľkej Británie, Holandska a pod. – Čo myslíte, ako by sa zachovalo Slovensko ? Nechal by si „generál honoris causa“ J.Naď ujsť svoju dejinnú vojvodcovskú príležitosť alebo nie ?

Sankcie proti Rusku trafili „tesne vedľa“…

21.07.2024

Koncom tohtoročnej jari EU výrazne zvýšila nákupy ruskej ocele a železa. Import dosiahol najvyššiu úroveň od roku 2022. RF obnovila svoj status najväčšieho exportéra do EU pre túto komoditu. Iba v mesiaci máji RF exportovala do EU kovy a výrobky z nich do EU v hodnote 373,1 mil. eur. Medziročný nárast je + 1.2% a medzimesačný nárast dokonca + 29%. Polotovary zo železa a [...]

Ako to bolo s nepísanými dohodami Ruska a USA v časoch Jeľcyna

10.07.2024

Americké ministerstvá zahraničia a obrany postupne uvoľňujú niektoré donedávna ešte tajné dokumenty, týkajúce sa udalostí spred 30 rokov. Americký Národný bezpečnostný archív zverejnil v týchto dňoch časť dokumentov týkajúcich sa vzťahov USA a RF vo vtedajších časoch. Medzi nimi sú to i dokumenty, spojené s plánom rozširovania NATO na Východ. Podľa dokumentov v [...]

Rusi zasiahli riadiace centrum GRU susediace s detskou nemocnicou v Kyjeve

08.07.2024

Dnes ráno tri vlny vzdušných raketovo-dronových útokov zasiahli viaceré miesta na UA, vrátane Kyjeva. V Kyjeve sa ruské rakety trafili do rozhodovacieho centra ukrajinských bezpečnostných síl SBU/GRU, nachádzajúce sa v nenápadnej budove a v podzemných bunkroch bezprostredne susediacich s detskou nemocnicou Ochmatdet. Útok na bezpečnostné centrum sa uskutočnil v pondelok ráno, [...]

gaza

Izraelská armáda našla v Pásme Gazy telá dvoch rukojemníkov

25.07.2024 06:50

Ich smrť potvrdili úrady v uplynulých mesiacoch.

vojna na Ukrajine, Oleksander Syrskyj, Kyrylo Budanov

ONLINE: Syrskyj: Máme plán, ako opäť získať Krym. Rusi majú ohromujúce straty ľudí

25.07.2024 06:20, aktualizované: 07:14

Je realistické znovu získať Krym, tvrdí hlavný veliteľ ukrajinskej armády Syrskyj. Rusi podľa neho postupujú, lebo majú oveľa lepšie zdroje, viac všetkého.

Mikuláš Černák, výstupný oddiel

Väzni majú šancu na návrat, projektom prešiel aj Černák. Psychiater: Ako by reagovala spoločnosť na jeho prepustenie, je dilema

25.07.2024 06:00

Ak by sa Mikuláš Černák dostal na slobodu, stal by sa prvým na doživotie odsúdeným, ktorého by podmienečne prepustili.

NATO, výcvik

Môže NATO urobiť niečo, čo Rusko zabolí? Odpovedá austrálsky generál

25.07.2024 06:00

Po viac ako dvoch rokoch od invázie na Ukrajine sú Rusi skúsenejší a sú nebezpečnejším protivníkom. Myslí si to austrálsky generálmajor vo výslužbe Mick Ryan.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 471
Celková čítanosť: 2100486x
Priemerná čítanosť článkov: 4460x

Autor blogu

Kategórie