Založ si blog

„Vlastenecká mládež Ukrajiny“ bráni Bachmut

Podľa čerstvých frontových zvodiek ISW /Inštitútu pre výskum vojny/ ruské vojská stále neovládajú celý Bachmut. ISW to vysvetľuje zmenou taktiky Rusov. OS RF už nechcú za každú cenu mesto frontálne dobyť či obkľúčiť. Prigožin /šéf wagnerovcov/ hovorí niečo iné, že vraj už jeho mužici centrum mesta obkľúčili, – no tieto slová sú skôr marketingom pre jeho vlastnú firmu ako realitou. Mimochodom,- Priogožinovi sa jeho marketing darí. Členstvo v jeho armáde je populárne. Až 80% mladých ruských nevybúrených mládencov by radšej nastúpilo k wagnerovcom ako k regulárnym jednotkám OS RF.

Akokoľvek, – Rusi si zrejme si vyrátali, že masovo zaútočiť na Bachmut by bolo za cenu vysokých strát. Miesto frontálneho útoku na mesto Rusi posielajú do centra bojov wagnerovských špecialistov na boj zblízka a prístupové cesty k mestu z juhozápadu /jediné ako tak možné/ držia pod sústavnou paľbou svojej artilérie. Ukrajinských vojakov na diaľku pomaly ničia a nútia ich buď ustúpiť alebo sa vzdať. Uvoľnené vojenské sily Rusi využívajú v silnejúcich útokoch na Kupjansk a Ugledar.

Ukrajinci dúfali v iný scenár. Kalkulovali s tým, že v tieni bojov o Bachmut budú môcť v pokoji pripraviť svoj smrtiaci útočný klin proti Krymu. Zhromaždili do neho nielen 14 vycvičených brigád a 5 nacionalistických batali´onov, ktoré by plnili funkciu zagradodrjadov : spolu min. 60 tisíc odpočinutých vojakov, ale ako morálnu posilu aj nové tanky Leopard a Challanger.

Ukrajinci dúfali v iný scenár. Čakali, že Rusi s veľkým počtom vojakov mesto obkľúčia a obsadia a oni na nich potom z juhozápadu budú páliť z M777, Himarsov, príp. z diel v blatách krutej rasputice sa topiacich Leopardov. Lenže situácia je iná: Ukrajinci sú stále v meste, preto by artiléria OS UA mohla zasiahnuť aj ich vlastné jednotky. Ukrajinským vojakom zostáva buď pod ruskou paľbou ustupovať z mesta alebo sa v jeho troskách brániť, dokedy to pôjde.

Postupujúci wagnerovci nachádzajú v ukrajinských zákopoch hromady striekačiek. Nepomáha. Početné stavy obrancov mesta klesajú. Velenie Ukrajincov siaha po posledných rezervách , ktoré má v meste k dispozícii. Po invalidoch. Nepomáha. Do trestného oddielu Ajdarovcov /tzv.zagradodrjadu, strážiaceho ostatných vojakov OS UA aby neustupovali/ / nastúpila dokonca aj 30-členná skupina mladíkov z miestneho tábora vlasteneckej výchovy – silno národne uvedomelých chlapcov vo veku 12-15 rokov. Všetci sú členmi vlasteneckej mládežníckej organizácie a boli vychovaní v duchu ideí Banderu a Šuchevyča. Sú oddaní Ukrajine a ochotní za ňu bojovať aj umierať. Aj keď ide o „deti“, majú za sebou dlhodobý kvalitný výcvik. Rusi im nadávajú do „banderovských Hitlerjugend“. Popravde, podobajú sa aj na iné vlastenecky vychovávané deti – napríklad na komsomolcov či pionierov.

Bachmutu sa niekedy hovorí „novodobý Stalingrad“. Kto v tomto podobenstve napokon bude hrať rolu Žukova a Čujkova a kto rolu feldmaršala Paulusa, ukáže až budúcnosť.

Sankcie proti Rusku trafili „tesne vedľa“…

21.07.2024

Koncom tohtoročnej jari EU výrazne zvýšila nákupy ruskej ocele a železa. Import dosiahol najvyššiu úroveň od roku 2022. RF obnovila svoj status najväčšieho exportéra do EU pre túto komoditu. Iba v mesiaci máji RF exportovala do EU kovy a výrobky z nich do EU v hodnote 373,1 mil. eur. Medziročný nárast je + 1.2% a medzimesačný nárast dokonca + 29%. Polotovary zo železa a [...]

Ako to bolo s nepísanými dohodami Ruska a USA v časoch Jeľcyna

10.07.2024

Americké ministerstvá zahraničia a obrany postupne uvoľňujú niektoré donedávna ešte tajné dokumenty, týkajúce sa udalostí spred 30 rokov. Americký Národný bezpečnostný archív zverejnil v týchto dňoch časť dokumentov týkajúcich sa vzťahov USA a RF vo vtedajších časoch. Medzi nimi sú to i dokumenty, spojené s plánom rozširovania NATO na Východ. Podľa dokumentov v [...]

Rusi zasiahli riadiace centrum GRU susediace s detskou nemocnicou v Kyjeve

08.07.2024

Dnes ráno tri vlny vzdušných raketovo-dronových útokov zasiahli viaceré miesta na UA, vrátane Kyjeva. V Kyjeve sa ruské rakety trafili do rozhodovacieho centra ukrajinských bezpečnostných síl SBU/GRU, nachádzajúce sa v nenápadnej budove a v podzemných bunkroch bezprostredne susediacich s detskou nemocnicou Ochmatdet. Útok na bezpečnostné centrum sa uskutočnil v pondelok ráno, [...]

Trump

Trump označil Harrisovú za radikálneho ľavicového blázna

25.07.2024 07:40

Republikánsky exprezident USA Donald Trump na predvolebnom podujatí v Severnej Karolíne slovne útočil na viceprezidentku USA Kamalu Harrisovú.

gaza

Izraelská armáda hlási nájdenie tiel piatich rukojemníkov v Pásme Gazy

25.07.2024 06:50, aktualizované: 08:25

Militantné hnutie Hamas ich unieslo počas útoku na Izrael zo 7. októbra 2023.

vojna na Ukrajine, Oleksander Syrskyj, Kyrylo Budanov

ONLINE: Syrskyj: Máme plán, ako opäť získať Krym. Rusi majú ohromujúce straty ľudí

25.07.2024 06:20, aktualizované: 08:20

Je realistické znovu získať Krym, tvrdí hlavný veliteľ ukrajinskej armády Syrskyj. Rusi podľa neho postupujú, lebo majú oveľa lepšie zdroje, viac všetkého.

Mikuláš Černák, výstupný oddiel

Väzni majú šancu na návrat, projektom prešiel aj Černák. Psychiater: Ako by reagovala spoločnosť na jeho prepustenie, je dilema

25.07.2024 06:00

Ak by sa Mikuláš Černák dostal na slobodu, stal by sa prvým na doživotie odsúdeným, ktorého by podmienečne prepustili.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 471
Celková čítanosť: 2100542x
Priemerná čítanosť článkov: 4460x

Autor blogu

Kategórie