Založ si blog

„Vlastenecká mládež Ukrajiny“ bráni Bachmut

Podľa čerstvých frontových zvodiek ISW /Inštitútu pre výskum vojny/ ruské vojská stále neovládajú celý Bachmut. ISW to vysvetľuje zmenou taktiky Rusov. OS RF už nechcú za každú cenu mesto frontálne dobyť či obkľúčiť. Prigožin /šéf wagnerovcov/ hovorí niečo iné, že vraj už jeho mužici centrum mesta obkľúčili, – no tieto slová sú skôr marketingom pre jeho vlastnú firmu ako realitou. Mimochodom,- Priogožinovi sa jeho marketing darí. Členstvo v jeho armáde je populárne. Až 80% mladých ruských nevybúrených mládencov by radšej nastúpilo k wagnerovcom ako k regulárnym jednotkám OS RF.

Akokoľvek, – Rusi si zrejme si vyrátali, že masovo zaútočiť na Bachmut by bolo za cenu vysokých strát. Miesto frontálneho útoku na mesto Rusi posielajú do centra bojov wagnerovských špecialistov na boj zblízka a prístupové cesty k mestu z juhozápadu /jediné ako tak možné/ držia pod sústavnou paľbou svojej artilérie. Ukrajinských vojakov na diaľku pomaly ničia a nútia ich buď ustúpiť alebo sa vzdať. Uvoľnené vojenské sily Rusi využívajú v silnejúcich útokoch na Kupjansk a Ugledar.

Ukrajinci dúfali v iný scenár. Kalkulovali s tým, že v tieni bojov o Bachmut budú môcť v pokoji pripraviť svoj smrtiaci útočný klin proti Krymu. Zhromaždili do neho nielen 14 vycvičených brigád a 5 nacionalistických batali´onov, ktoré by plnili funkciu zagradodrjadov : spolu min. 60 tisíc odpočinutých vojakov, ale ako morálnu posilu aj nové tanky Leopard a Challanger.

Ukrajinci dúfali v iný scenár. Čakali, že Rusi s veľkým počtom vojakov mesto obkľúčia a obsadia a oni na nich potom z juhozápadu budú páliť z M777, Himarsov, príp. z diel v blatách krutej rasputice sa topiacich Leopardov. Lenže situácia je iná: Ukrajinci sú stále v meste, preto by artiléria OS UA mohla zasiahnuť aj ich vlastné jednotky. Ukrajinským vojakom zostáva buď pod ruskou paľbou ustupovať z mesta alebo sa v jeho troskách brániť, dokedy to pôjde.

Postupujúci wagnerovci nachádzajú v ukrajinských zákopoch hromady striekačiek. Nepomáha. Početné stavy obrancov mesta klesajú. Velenie Ukrajincov siaha po posledných rezervách , ktoré má v meste k dispozícii. Po invalidoch. Nepomáha. Do trestného oddielu Ajdarovcov /tzv.zagradodrjadu, strážiaceho ostatných vojakov OS UA aby neustupovali/ / nastúpila dokonca aj 30-členná skupina mladíkov z miestneho tábora vlasteneckej výchovy – silno národne uvedomelých chlapcov vo veku 12-15 rokov. Všetci sú členmi vlasteneckej mládežníckej organizácie a boli vychovaní v duchu ideí Banderu a Šuchevyča. Sú oddaní Ukrajine a ochotní za ňu bojovať aj umierať. Aj keď ide o „deti“, majú za sebou dlhodobý kvalitný výcvik. Rusi im nadávajú do „banderovských Hitlerjugend“. Popravde, podobajú sa aj na iné vlastenecky vychovávané deti – napríklad na komsomolcov či pionierov.

Bachmutu sa niekedy hovorí „novodobý Stalingrad“. Kto v tomto podobenstve napokon bude hrať rolu Žukova a Čujkova a kto rolu feldmaršala Paulusa, ukáže až budúcnosť.

Biden a Su-25 na zemi: čo sa do našich novín nezmestilo

01.06.2023

Naše médiá obšírne komentujú dianie na ukrajinskom fronte. Hovoria napr. o tom, ako sa protiputinovskí bojovníci prebojúvajú div že nie do Moskvy. O tom, ako sa Moskva chveje strachom od ukrajinských dronov. O tom, ako všetky členské krajiny NATO sa už tešia na Ukrajinu ako svojho nového spolučlena. O tom, ako ukrajinská PVO zostrelila z 11 rakiet letiacich na Kyjev všetkých [...]

Hrdinský útok Ukrajincov na ruskú slepačiareň !

31.05.2023

Rusi sa dnes chvália, že zničili poslednú vojnovú loď Ukrajiny – stredne veľkú výsadkovú loď „Jurij Olefirenko“. Loď kotvila v prístave v Odesse. Rusi už na ňu dávno poľovali, lebo ostreľovala civilné ciele v chersonskej oblasti a podľa niektorých zdrojov bola zodpovedná aj za vypustenie hladinových dronov proti ruskej výzvednej lodi „Ivan [...]

Rusi zničili hlavné sídlo vojenského spravodajstva Ukrajiny /GUR/

30.05.2023

V posledných 24 hodinách zasadili raketové a vzdušné sily Ruska Ukrajine silné rany. . Ruské útoky mali zdrvujúcu silu a zasiahli tzv. centrá prijímania rozhodnutí ukrajinskej armády. Išlo o budovy, podzemné bunkre, sklady a logistické zariadenia. Vo všetkých týchto centrách pracovali okrem ukrajinských dôstojníkov aj dôstojníci z krajín NATO. Je pravdepodobné, že [...]

NR SR, Rokovanie 92. schôdze, OĽaNO, Igor Matovič

Matovič predstavil Ódorovi svoje požiadavky. Vládu podporí, ak premiér vybaví podporu jeho atómovky

03.06.2023 12:08

"Ak chcú od nás podporu, má to svoju cenu," uviedol po stretnutí s premiérom Ódorom líder OĽaNO.

Andrej Danko, Ide o pravdu

Danko v Ide o pravdu: Neriešime diaľnice či penzie, ale hádame sa, kto je so Západom a kto s Východom

03.06.2023 12:00

Chcem dobrý vzťah s Ukrajinou aj Ruskom, nech si to vyriešia medzi sebou, uviedol šéf SNS Andrej Danko k vojne na Ukrajine.

Ukrajina SR ČR Čaputová Pavel Návšteva

Pokračovanie slovenskej podpory Ukrajine je ohrozené, varovala Čaputová

03.06.2023 11:52

Prezidentka to uviedla v rozhovore s bruselským webom Politico. Slovensko je zatiaľ významným spojencom Kyjeva.

Vitalij Kličko

Nezhody medzi Kličkom a Zelenským sú dlhodobé. Naposledy ich prehĺbil prípad zamknutého krytu

03.06.2023 11:02

Incident, pri ktorom sa dve ženy a deväťročné dievča nedostali do krytu počas ruského ostreľovania, vyvolal na Ukrajine vlnu rozhorčenia.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 251
Celková čítanosť: 905068x
Priemerná čítanosť článkov: 3606x

Autor blogu

Kategórie