Založ si blog

Šéf ruskej tajnej služby u alžírskeho a venezuelského prezidenta: poplach vo Washingtone

Nikolaj Patrušev, faktický šéf ruskej rozviedky a ruských tajných služieb /oficiálne tajomník ruskej rady národnej bezpečnosti/ pricestoval v pondelok na návštevu t.č. najväčšej africkej krajiny – Alžírska. Rusko/ZSSR a Alžírsko spájajú strategické záujmy ale aj dlhoročné priateľské väzby. Rusko je hlavný dodávateľ zbraní pre alžírsku armádu, -spolu s egyptskou najsilnejšiu armádu Afriky.

Alžírsko a Rusko spolupracujú aj v oblasti, ktorá je pre ich ekonomiku kľúčová: v energetike. Rusko -bývalý najväčší dodávateľ energo nosičov do Západnej Európy a Alžírsko, súčasný najväčší dodávateľ ropy a plynu do Západnej Európy, spolu podozrivo dobre spolupracujú. Koordinujú svoje kroky a dosahujú tak žiadúce ceny a žiadúce správanie sa dodávateľov. Vzájomná obchodná výmena dosahuje ročne-vojna/nevojna od 3 do 5 mld USD.

Aktuálna cesta Patruševa do Alžírska má ale nielen vojenský a ekonomický ale aj diplomatický rozmer. Patrušev pripravuje podmienky pre májovú cestu alžírskeho prezidenta Abdala Madžída Tabbúního do Moskvy. Na rokovania s V.Putinom, – podľa našich politických analytikov a politikov tak veľmi veľmi medzinárodne izolovaného.

Správa o ceste Patruševa do krajiny, ktorá predstavuje citlivé miesto v „podbrušku“ NATO a EU, vzbudila u západných stratégov miernu paniku. Akoby aj nie, veď jej dôsledky môžu byť pre protiruské vojenské a sankčné aktivity Západu smrteľne nebezpečné. Predbežne sa západní stratégovia snažia obmedziť aspoň informáciu o Patruševovej ceste v médiách. V našich médiách sa informácia o Patruševovej ceste tiež iba mihla /SRo, Trend…/. Tým, čo sa uspokoja s jednou „pravdou“ – vládnou propagandou o celosvetovom odpore proti „ruskej agresii“ je takáto ignorácia politickej reality liečivá. Netrpia stresom z informačnej diskrepancie.

Tým, čo radi myslia, ba myslia aj trochu ďalej, ako im servírujú „naše“ médiá v štýle rýchlych správ by ale informácia o Patruševovej misii mala poriadne zarezonovať. A naznačiť, kam sa ďalší vývoj v Európe a vo svete bude uberať.

PS: V približne rovnakom čase ako bol Patrušev v Alžírsku navštívil A.Blinken, americký minister ZV krajinu v citlovom podbrušku Ruska, – Kazachstan. Minister ZV Kazachstanu Muchtar Tleuberdi na záverečnej TB Blinkena trochu znehybnil, keď vyhlásil, že Kazachstan nevidí v súčasnom Rusku žiadnu hrozbu a naďalej považuje Rusko za svojho strategického partnera, spojeného s Kazachstanom členstvom v mnohých spoločných organizáciách a mnohých dohodách a dojednaniach.

Patrušev aj po odchode z Alžírska stratégov z USA a NATO ďalej straší. V týchto chvíľach je na návšteve vo Venezuele. S prezidentom Madurom rieši nielen spoluprácu pri exporte resp. reexporte ropy ale aj ďalšie otázky realizácie projektu ruskej vojenskej základne v Karibiku. Rusko možno potrebuje karibský žetón pre to, aby malo čo vymeniť za americký žetón na Ukrajine.

– Nuž, nie je cesta ako cesta…

Prečo nekričíme, prečo tých Nemcov nepošleme do … ?

21.05.2024

Pred dvoma-troma dňami sa v našich médiách objavilo na ministra Blanára nezvyčajne tvrdé stanovisko proti výrokom nemeckého vplyvného politika J.Weingartena, poslanca Bundestagu za vládnu SPD. Weingarten nadviazal na podobné vyjadrenie generála v.v. Bundeswehru Klausa Wittmanna a na takmer totožné návrhy iného poslanca Bundestagu Rodericha Kiesewettera. O tom, že nejde o [...]

Ficova finta

07.05.2024

Čo myslíte, kto sú dominantní akcionári v azerbajdžanských ropných a plynárenských firmách ? Čo myslíte, ako sú prepojené ruské a azerbajdžanské trasy s ropou a plynom ? Čo myslíte, akého pôvodu bude značná časť ropay a plynu. ktorá k nám bude prúdiť z Azerbajdžanu cez Ukrajinu ? /-Najmä v čase, keď je sú ruské energonosiče lacnejšie ako [...]

Finta ako zo Starého zákona

03.05.2024

Po univerzitách v USA sa rozšírili TICHÉ a MIERUMILOVNÉ protesty proti vyvražďovaniu desaťtisícov palestínskych civilov izraleskou armádou a proti spolupráci amerických vysokých škôl s Izraelom. Protesty sa odohrávali v podobe mítingov v kampusoch a niekde aj v podobe výstavy fotografií zo zákrokov izraelskej armády v Gaze resp. v podobe postavenia mierových stanových [...]

Ukrajina, vojak

Západ vyrába muníciu pomalšie a drahšie, než Rusko. Zaplatí za to Kyjev stratou Charkova a Odesy?

28.05.2024 05:30

Rusko chrlí delostrelecké granáty trikrát rýchlejšie a štyrikrát lacnejšie ako Spojené štáty a krajiny Európskej únie, odhaduje poradenská spoločnosť Bain & Company.

Záskalie, skalné okno

Chcete vidieť, kde sa počas SNP ukrývali partizáni? Nahliadnite do vnútra jaskyne očami mReportérky

28.05.2024 05:00

Zábery priamo z jaskyne zachytila mReportérka Ľubka Šeroňová.

NRSR, parlament, poslanci

Prieskum: Voľby by v máji vyhral Smer, náskok pred druhým PS je minimálny

27.05.2024 20:10

Hranicu zvoliteľnosti by prekročila aj SNS a Republika.

nehoda, horná streda

Počas zásahu na D1 do nich vrazil kamión, dvaja hasiči zahynuli. Šutaj Eštok vyjadril rodinám sústrasť

27.05.2024 18:10, aktualizované: 21:40

Diaľnica bude podľa polície uzatvorená do obhliadky.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 459
Celková čítanosť: 2038963x
Priemerná čítanosť článkov: 4442x

Autor blogu

Kategórie