Založ si blog

Šéf ruskej tajnej služby u alžírskeho a venezuelského prezidenta: poplach vo Washingtone

Nikolaj Patrušev, faktický šéf ruskej rozviedky a ruských tajných služieb /oficiálne tajomník ruskej rady národnej bezpečnosti/ pricestoval v pondelok na návštevu t.č. najväčšej africkej krajiny – Alžírska. Rusko/ZSSR a Alžírsko spájajú strategické záujmy ale aj dlhoročné priateľské väzby. Rusko je hlavný dodávateľ zbraní pre alžírsku armádu, -spolu s egyptskou najsilnejšiu armádu Afriky.

Alžírsko a Rusko spolupracujú aj v oblasti, ktorá je pre ich ekonomiku kľúčová: v energetike. Rusko -bývalý najväčší dodávateľ energo nosičov do Západnej Európy a Alžírsko, súčasný najväčší dodávateľ ropy a plynu do Západnej Európy, spolu podozrivo dobre spolupracujú. Koordinujú svoje kroky a dosahujú tak žiadúce ceny a žiadúce správanie sa dodávateľov. Vzájomná obchodná výmena dosahuje ročne-vojna/nevojna od 3 do 5 mld USD.

Aktuálna cesta Patruševa do Alžírska má ale nielen vojenský a ekonomický ale aj diplomatický rozmer. Patrušev pripravuje podmienky pre májovú cestu alžírskeho prezidenta Abdala Madžída Tabbúního do Moskvy. Na rokovania s V.Putinom, – podľa našich politických analytikov a politikov tak veľmi veľmi medzinárodne izolovaného.

Správa o ceste Patruševa do krajiny, ktorá predstavuje citlivé miesto v „podbrušku“ NATO a EU, vzbudila u západných stratégov miernu paniku. Akoby aj nie, veď jej dôsledky môžu byť pre protiruské vojenské a sankčné aktivity Západu smrteľne nebezpečné. Predbežne sa západní stratégovia snažia obmedziť aspoň informáciu o Patruševovej ceste v médiách. V našich médiách sa informácia o Patruševovej ceste tiež iba mihla /SRo, Trend…/. Tým, čo sa uspokoja s jednou „pravdou“ – vládnou propagandou o celosvetovom odpore proti „ruskej agresii“ je takáto ignorácia politickej reality liečivá. Netrpia stresom z informačnej diskrepancie.

Tým, čo radi myslia, ba myslia aj trochu ďalej, ako im servírujú „naše“ médiá v štýle rýchlych správ by ale informácia o Patruševovej misii mala poriadne zarezonovať. A naznačiť, kam sa ďalší vývoj v Európe a vo svete bude uberať.

PS: V približne rovnakom čase ako bol Patrušev v Alžírsku navštívil A.Blinken, americký minister ZV krajinu v citlovom podbrušku Ruska, – Kazachstan. Minister ZV Kazachstanu Muchtar Tleuberdi na záverečnej TB Blinkena trochu znehybnil, keď vyhlásil, že Kazachstan nevidí v súčasnom Rusku žiadnu hrozbu a naďalej považuje Rusko za svojho strategického partnera, spojeného s Kazachstanom členstvom v mnohých spoločných organizáciách a mnohých dohodách a dojednaniach.

Patrušev aj po odchode z Alžírska stratégov z USA a NATO ďalej straší. V týchto chvíľach je na návšteve vo Venezuele. S prezidentom Madurom rieši nielen spoluprácu pri exporte resp. reexporte ropy ale aj ďalšie otázky realizácie projektu ruskej vojenskej základne v Karibiku. Rusko možno potrebuje karibský žetón pre to, aby malo čo vymeniť za americký žetón na Ukrajine.

– Nuž, nie je cesta ako cesta…

Biden a Su-25 na zemi: čo sa do našich novín nezmestilo

01.06.2023

Naše médiá obšírne komentujú dianie na ukrajinskom fronte. Hovoria napr. o tom, ako sa protiputinovskí bojovníci prebojúvajú div že nie do Moskvy. O tom, ako sa Moskva chveje strachom od ukrajinských dronov. O tom, ako všetky členské krajiny NATO sa už tešia na Ukrajinu ako svojho nového spolučlena. O tom, ako ukrajinská PVO zostrelila z 11 rakiet letiacich na Kyjev všetkých [...]

Hrdinský útok Ukrajincov na ruskú slepačiareň !

31.05.2023

Rusi sa dnes chvália, že zničili poslednú vojnovú loď Ukrajiny – stredne veľkú výsadkovú loď „Jurij Olefirenko“. Loď kotvila v prístave v Odesse. Rusi už na ňu dávno poľovali, lebo ostreľovala civilné ciele v chersonskej oblasti a podľa niektorých zdrojov bola zodpovedná aj za vypustenie hladinových dronov proti ruskej výzvednej lodi „Ivan [...]

Rusi zničili hlavné sídlo vojenského spravodajstva Ukrajiny /GUR/

30.05.2023

V posledných 24 hodinách zasadili raketové a vzdušné sily Ruska Ukrajine silné rany. . Ruské útoky mali zdrvujúcu silu a zasiahli tzv. centrá prijímania rozhodnutí ukrajinskej armády. Išlo o budovy, podzemné bunkre, sklady a logistické zariadenia. Vo všetkých týchto centrách pracovali okrem ukrajinských dôstojníkov aj dôstojníci z krajín NATO. Je pravdepodobné, že [...]

NR SR, Rokovanie 92. schôdze, OĽaNO, Igor Matovič

Matovič predstavil Ódorovi svoje požiadavky. Vládu podporí, ak premiér vybaví podporu jeho atómovky

03.06.2023 12:08

"Ak chcú od nás podporu, má to svoju cenu," uviedol po stretnutí s premiérom Ódorom líder OĽaNO.

Andrej Danko, Ide o pravdu

Danko v Ide o pravdu: Neriešime diaľnice či penzie, ale hádame sa, kto je so Západom a kto s Východom

03.06.2023 12:00

Chcem dobrý vzťah s Ukrajinou aj Ruskom, nech si to vyriešia medzi sebou, uviedol šéf SNS Andrej Danko k vojne na Ukrajine.

Ukrajina SR ČR Čaputová Pavel Návšteva

Pokračovanie slovenskej podpory Ukrajine je ohrozené, varovala Čaputová

03.06.2023 11:52

Prezidentka to uviedla v rozhovore s bruselským webom Politico. Slovensko je zatiaľ významným spojencom Kyjeva.

Vitalij Kličko

Nezhody medzi Kličkom a Zelenským sú dlhodobé. Naposledy ich prehĺbil prípad zamknutého krytu

03.06.2023 11:02

Incident, pri ktorom sa dve ženy a deväťročné dievča nedostali do krytu počas ruského ostreľovania, vyvolal na Ukrajine vlnu rozhorčenia.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 251
Celková čítanosť: 905045x
Priemerná čítanosť článkov: 3606x

Autor blogu

Kategórie