Založ si blog

Maslenica v Rusku-poplach na Západe…

V Rusku začína „maslenica“. Je to zmes východoslovanských pohanských zvykov a zvykov pravoslávneho kresťanstva. Sedemdňové slávnosti prebiehajú v poslednom týždni pred začiatkom dlhého 40-dňového predveľkonočného pôstu. Maslenica je sviatok veselosti, bujarosti, zábavy a obžerstva. Ale aj tanca. zimných hier, ľudového divadla a pod.

Maslenica je obdoba našich fašiangov. Ľudia si obžerstvom chystajú telesné zásoby na dlhé postenie. U nás sa jie najmä slanina a klobásy, kým v Rusku sú to popri mäse najmä všetky možné jedlá pripravované z masla a vajec. Gazdiná má v období maslenice použiť do jedla všetky zásoby svojho starého masla, uchovávaného v prírodných chladiacich jamách.

Tradičným pokrmom Rusov počas maslenice sú bliny. Na mäsový, rybací, hríbový ale aj na sladký spôsob. Bliny, teda ruská obdoba palaciniek sú bohaté na vajcia a maslo. Preto sa vraj po konzumácii blinov získava sila a odvaha vydržať aj druhú policu zimy a dožiť sa jari. Na konci maslenice dedinčania zhotovia slamená figurínu so širokou tvárou. Je to Maslenica samotná. Maslenicu, podobne ako našu Morenu potom dedinčania na konci osláv zapália a hodina do vody. Zima a strádanie tak stratí svoju silu, slnka pribúda a zima pomaly, pomaličky ustupuje jari.

Maslenica má pre Rusov veľa symbolických významov. V prvom rade je to ale nádej na znovuzrodenie sily ruskej zeme a ruského národa, sužovaného dlhou zimou, prírodnymi či vojnovými útrapami. Maslenica je bujarý sviatok nádeje, že sa strádanie skončí a ľuďom sa vráti sila a chuť do života.

Tohto roku bude súčasťou maslenice prejav prezidenta Ruskej federácie V.V.Putina, ktorý začína dnes o 11.00 nášho času. Rusi čakajú, že to bude prejav výživný, energetizujúci, -ktorý udá smer vývoja ruskej spoločnosti minimálne na jedno nasledujúce ročné obdobie. Nečudo, že sa tohtoročnej ruskej maslenice na Západe tak boja.. Stále hovoria o akejsi veľkej ruskej ofenzíve a osobitých opatreniach, ktoré majú byť v období 21.-26 februára v Rusku prijaté.

Nemecká ambasáda sa z obáv pred maslenicou rozhodla varovať svojich občanov pred cestami po Rusku. Osobitne však do oblastí ležiacich pri ukrajinskej hranici- od Kurska a Belgorodu po Stavropol. Ruský karneval naháňa Nemcom a Západniarom riadny strach. – Ani bliny by im od hrôzy teraz asi nezachutili. Dokonca ani tie s malinovým džemom a šľahačkou nie.

Nevadí, aspon mne a ďalším milovníkom palaciniek viac zostane.

My Slováci sa ruských blín nebojíme. Naopak, bliny sú aj pre nás zdrojom nádeje, obnovy sily a energie.

Izrael nezostrelil ani jednu zo 7 iránskych hyperzvukových rakiet „Fattah“

14.04.2024

Izraelská Železná kopula nie je spôsobilá likvidovať najnovšie hyperzvukové iránske rakety „Fattah“. Toto je hlavný vojenskostrategický výsledok konfliktu Izrael-Irán, ktorý nezačal dnes v noci /ako to uvádzajú naši nasprostastí opoziční politici a novinári/ ale pred dvoma týždňami. Vtedy Izrael zničil iránsky konzulát v sýrskom Damasku a zavraždil 12 [...]

Ukrajinci sa hádajú, či je ešte Rabotino ich alebo už ruské

10.04.2024

Na ukrajinských frontoch nič nové: ľudia tam umierajú, útoky striedajú protiútoky, posuny striedajú ústupy a naopak. Zmeny v prospech OS RF sú ale nie je to nič pre netrpezlivých. Hlavným bojiskom je momentálne stále Časov Jar. Rusi tu používajú taktiku čistenia opevnení pomocou kĺzavých bômb a solncepjokov /salvových raketometov/. Po nich nastupujú do šturmu malé [...]

Časov Jar či Charkov ? Čo skôr, či oboje naraz ?

07.04.2024

Veľká časť čitateľov blogov na blogovisku Pravdy iste od včera večera sedela pri televízoroch a počítačoch a sledovala prezidentské voľby. V SR sa diali na naše pomery veľké veci – ktoré pre mnohých z nás dobre dopadli. Dianie na Slovensku bolo dôležité, no vývoj okolo nás sa nezastavil. Predovšetkým – nezastavila sa vojna, ktorá sa odohráva na Ukrajine. [...]

Navaľná

Julija Navaľná prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií

19.04.2024 21:51

Manželia Navaľní dostali toto ocenenie "za odvahu prejavenú v hnutí odporu a za odvážny a nenásilný boj proti brutálnej diktatúre v Rusku"

súd, manhattan

Pred súdom na Manhattane, kde prebieha proces s Trumpom, sa zapálil muž

19.04.2024 20:37, aktualizované: 22:18

Polícia neskôr oznámila jeho totožnosť. Jeho čin mohol byť motivovaný konšpiračnými teóriami.

Azerbajdžan / Vojak /

Arménsko súhlasilo s vrátením štyroch okupovaných dedín Azerbajdžanu

19.04.2024 20:07

Dohoda sa zrodila na stretnutí, ktoré viedli podpredsedovia vlád oboch krajín.

šimkovičová

Šimkovičová kritizuje slovenské umenie na Bienále v Benátkach: Nerobte hanbu kultúre už aj v zahraničí

19.04.2024 19:30

Ide o reakciu na prítomnosť bývalej ministerky kultúry Silvie Hroncovej na Bienále v Benátkach. Súčasťou vernisáže bol aj protest zástupcov kultúrnej obce.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 454
Celková čítanosť: 1998876x
Priemerná čítanosť článkov: 4403x

Autor blogu

Kategórie