Založ si blog

V čom je ruská maslenica silná a prečo je podozrivá ?

Obdobou fašiangových slávností sú vo Východnej Európe slávnosti zvané maslenica. Sú to sviatky veselosti, tanca, zimných hier, ľudového divadla a dobrého jedla. Gazdiné počas 7 dňovej maslenice pečú najmä bliny. Bliny sú čosi ako hrubé a veľké ruské palacinky, s bohatým obsahom masla a vajec, teda energie. Bliny sa pripravujú buď s mäsom, rybami a hríbami, alebo na sladko: napríklad s malinovým lekvárom a šlahačkovou smotankou.

Gazdiné pri príprave blín nešetria vajcami a najmä nešetria maslom. Na konci maslenice by gazdinej nemalo zostať v prírodnej chladiacej jame ani kúsok masla. A tak bliny robí dovtedy, dokedy sa jej maslo neminie. Na konci maslenice dedinčania zhotovujú figurínu so širokou tvárou – Maslenicu. Tú podobne ako u nás Morenu potom zapália a hodia do vody. Z Maslenicou odchádzajú preč z dediny aj zlé sily zimy, strádania, prírodných nešťastí či vojen.

Ľudia sa po maslenici začnú postiť. Postia sa 40 dní až do Veľkej noci. Teda do jari.

Maslenica ešte nie je sviatkom jari, v ruskej klimatickej zóne ani len predjaria. Maslenica je sviatkom nádeje. Ruský človek tu vďaka kalorickej strave získava silu prekonať posledný úsek zimy, posledný-najťažší, – úsek strádania. Maslenica dodáva Rusom nádej, energiu a odvahu boriť sa s ťažkosťami, ktoré ich ešte do jari stretnú.

Maslenica je folklórny sviatok mimoriadnej sily a symboliky. Rusov energetizuje telesne i duchovne. Nepriatelia Ruska sa maslenice v minulosti dosť obávali. Prečo ? Lebo Rusi prichádzali po maslenici do roboty ale aj do boja ako znovuzrodení.

Zdá sa, že strach z maslenice pretrváva u niektorých ľudí na Západe doposiaľ. -Nečudo, že z titulky zmizol aj prvý článok, čo sme o folklórnej maslenici napísali. Počas maslenice sa niektorí ľudkovia boja aj vlastného tieňa. Nech sa boja. My čo sa nebojíme si dáme aspoň dvoje bliny. Získame tak nádej a silu na dožitie do JARI. Tej prírodnej i tej obraznej, slovanskej, duchovnej JARI.

Izrael nezostrelil ani jednu zo 7 iránskych hyperzvukových rakiet „Fattah“

14.04.2024

Izraelská Železná kopula nie je spôsobilá likvidovať najnovšie hyperzvukové iránske rakety „Fattah“. Toto je hlavný vojenskostrategický výsledok konfliktu Izrael-Irán, ktorý nezačal dnes v noci /ako to uvádzajú naši nasprostastí opoziční politici a novinári/ ale pred dvoma týždňami. Vtedy Izrael zničil iránsky konzulát v sýrskom Damasku a zavraždil 12 [...]

Ukrajinci sa hádajú, či je ešte Rabotino ich alebo už ruské

10.04.2024

Na ukrajinských frontoch nič nové: ľudia tam umierajú, útoky striedajú protiútoky, posuny striedajú ústupy a naopak. Zmeny v prospech OS RF sú ale nie je to nič pre netrpezlivých. Hlavným bojiskom je momentálne stále Časov Jar. Rusi tu používajú taktiku čistenia opevnení pomocou kĺzavých bômb a solncepjokov /salvových raketometov/. Po nich nastupujú do šturmu malé [...]

Časov Jar či Charkov ? Čo skôr, či oboje naraz ?

07.04.2024

Veľká časť čitateľov blogov na blogovisku Pravdy iste od včera večera sedela pri televízoroch a počítačoch a sledovala prezidentské voľby. V SR sa diali na naše pomery veľké veci – ktoré pre mnohých z nás dobre dopadli. Dianie na Slovensku bolo dôležité, no vývoj okolo nás sa nezastavil. Predovšetkým – nezastavila sa vojna, ktorá sa odohráva na Ukrajine. [...]

Kaczynski lech

Poľská vláda čelí kritike za spochybnenie ruskej stopy v Kaczyňského kauze

19.04.2024 23:16

Letecké nešťastie sa odohralo 10. apríla 2010 pri meste Smolensk na západe Ruska.

Navaľná

Julija Navaľná prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií

19.04.2024 21:51

Manželia Navaľní dostali toto ocenenie "za odvahu prejavenú v hnutí odporu a za odvážny a nenásilný boj proti brutálnej diktatúre v Rusku"

súd, manhattan

Pred súdom na Manhattane, kde prebieha proces s Trumpom, sa zapálil muž

19.04.2024 20:37, aktualizované: 22:18

Polícia neskôr oznámila jeho totožnosť. Jeho čin mohol byť motivovaný konšpiračnými teóriami.

Azerbajdžan / Vojak /

Arménsko súhlasilo s vrátením štyroch okupovaných dedín Azerbajdžanu

19.04.2024 20:07

Dohoda sa zrodila na stretnutí, ktoré viedli podpredsedovia vlád oboch krajín.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 454
Celková čítanosť: 1998893x
Priemerná čítanosť článkov: 4403x

Autor blogu

Kategórie