V Rusku začína „maslenica“. Je to zmes východoslovanských pohanských zvykov a zvykov pravoslávneho kresťanstva. Sedemdňové slávnosti prebiehajú v poslednom týždni pred začiatkom dlhého 40-dňového predveľkonočného pôstu. Maslenica je sviatok veselosti, bujarosti, zábavy a obžerstva. Ale aj tanca. zimných hier, ľudového divadla a pod.
Maslenica je obdoba našich fašiangov. Ľudia si obžerstvom chystajú telesné zásoby na dlhé postenie. U nás sa jie najmä slanina a klobásy, kým v Rusku sú to popri mäse najmä všetky možné jedlá pripravované z masla a vajec. Gazdiná má v období maslenice použiť do jedla všetky zásoby svojho starého masla, uchovávaného v prírodných chladiacich jamách.
Tradičným pokrmom Rusov počas maslenice sú bliny. Na mäsový, rybací, hríbový ale aj na sladký spôsob. Bliny, teda ruská obdoba palaciniek sú bohaté na vajcia a maslo. Preto sa vraj po konzumácii blinov získava sila a odvaha vydržať aj druhú policu zimy a dožiť sa jari. Na konci maslenice dedinčania zhotovia slamená figurínu so širokou tvárou. Je to Maslenica samotná. Maslenicu, podobne ako našu Morenu potom dedinčania na konci osláv zapália a hodina do vody. Zima a strádanie tak stratí svoju silu, slnka pribúda a zima pomaly, pomaličky ustupuje jari.
Maslenica má pre Rusov veľa symbolických významov. V prvom rade je to ale nádej na znovuzrodenie sily ruskej zeme a ruského národa, sužovaného dlhou zimou, prírodnymi či vojnovými útrapami. Maslenica je bujarý sviatok nádeje, že sa strádanie skončí a ľuďom sa vráti sila a chuť do života.
Tohto roku bude súčasťou maslenice prejav prezidenta Ruskej federácie V.V.Putina, ktorý začína dnes o 11.00 nášho času. Rusi čakajú, že to bude prejav výživný, energetizujúci, -ktorý udá smer vývoja ruskej spoločnosti minimálne na jedno nasledujúce ročné obdobie. Nečudo, že sa tohtoročnej ruskej maslenice na Západe tak boja.. Stále hovoria o akejsi veľkej ruskej ofenzíve a osobitých opatreniach, ktoré majú byť v období 21.-26 februára v Rusku prijaté.
Nemecká ambasáda sa z obáv pred maslenicou rozhodla varovať svojich občanov pred cestami po Rusku. Osobitne však do oblastí ležiacich pri ukrajinskej hranici- od Kurska a Belgorodu po Stavropol. Ruský karneval naháňa Nemcom a Západniarom riadny strach. – Ani bliny by im od hrôzy teraz asi nezachutili. Dokonca ani tie s malinovým džemom a šľahačkou nie.
Nevadí, aspon mne a ďalším milovníkom palaciniek viac zostane.
My Slováci sa ruských blín nebojíme. Naopak, bliny sú aj pre nás zdrojom nádeje, obnovy sily a energie.
Palacinky-bliny mám rád, rovnako ako... ...
Ty si už úplne zošalel. Svoju univerzálnu... ...
komunistický politruk súdruh trikopce hnoije... ...
Skoda, ja ze sa pochvalis ako dodrzujes... ...
Kašli na to. Tvoj kamarát administrátor, čo ti... ...
Celá debata | RSS tejto debaty