Založ si blog

Politizácia zemetrasenia v Turecku a Sýrii: aké budú dôsledky ?

Politici a im slúžiace masmédiá dnes – v časoch ľúteho boja o mysle a srdcia ľudí- spolitizujú hocičo. Napríklad:

  • SRo informuje, že občania Sýrie z Aleppa a Idlibu, , ktorí boli poškodení zemetrasením, sa nemajú kam vrátiť, lebo domovy zničilo ruské a sýrske bombardovanie- akoby jediné bomby, čo tam padali boli Assadove alebo Putinove., akoby americké kobercové bombardovanie Rakky a Mosulu neexistovalo.
  • Iránske médiá /napr. Chajjal Muazzin/ tvrdia, že zemetrasenie spôsobilo použitie amerických geofyzikálnych zbraní-či ide o obyčajný hoax a konšpiráciu, alebo by sme sa metódou analýzy „cui bono“ dostali ku inému vysvetleniu údajne prírodného javu, -nevedno.
  • Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan naznačuje „cui bono“ – len pár hodín od zemetrasenia hovorí čosi o tom, že keby v Turecku bola lepšia prevencia pri výstavbe budov a keby bola pomoc tureckého štátu obetiam rýchlejšia a kvalitnejšia, bolo by menej mŕtvych a zranených.

Analytici z Turecka, Západu a ostatku sveta sa zamýšľajú nad dôsledkami, aké bude mať prírodné zemetrasenie na možné vnútropolitické zemetrasenie v Turecku. Základnou otázkou je, ako sa počet obetí a štátna pomoc postihnutým prejaví na podpore resp. nepodpore tureckého prezidenta Erdogana v nastávajúcich májových-júnových prezidentských voľbách. Isté je, že problémy pri záchrane životov, starostlivosti o ľudí, čo stratili strechu nad hlavou alebo živobytie môžu silno znížiť popularitu Erdogana, napriek tomu, že je ešte pomerne vysoká.

USA, ktorým sa nepáči pozícia Turecka v súvislosti s Ruskom, Švédskom a Fínskom využijú nespokojnosť ľudí, vyvolanú zemetrasením na zasahovanie do volieb alebo na následnú gulenovskú majdanizáciu Istanbulu, Ankary a ´dalších veľkých miest. Účinnú hospodársku pomoc budú USA bezpochyby podmieňovať ústupkami Turkov v oblasti obchodného bojkotu a sankcií proti Rusku, príp. pri presadzovaní protiruského režimu v Bospore a Dardanelách, pri realizácii „tureckého energetického potoka“ z Ruska cez Turecko do Európy, pri rozširovaní NATO a pod.

Na druhej strane, ak by sa Erdoganovi podarilo zoči-voči tragédii zjednotiť turecký národ, ak by ľudia postihnutí zemetrasením dostali skorú a účinnú pomoc, ak by sa vláde podarilo vyhnúť pri výstavbe náhradných obydlí obvineniam z korupcie / najmä voči Erdoganovmu zaťovi ,majiteľovi najväčšej tureckej stavebnej spoločnosti/ a ak by napriek tichému sabotovaniu zahraničnej pomoci zo strany USA Erdogan dokázal získať efektívnu podporu zo zahraničia, – mohlo by predvčerajšie zemetrasenie Erdoganovi pomôcť. Mohlo by ho posilniť, urobiť z neho starostlivého otca národa, spravodlivého vládcu a budovateľa.

Ako všetko, aj zemetrasenie je v očiach politikov nielen hrozbou ale aj šancou pre ich zámery. Zemetrasenie v Turecku a Sýrii dvojnásobne. Východné Stredomorie je totiž silne tektonické nielen prírodne ale aj politicky. Uvidíme, či prírodno-spoločenská tektonika bude taká silná, že privedie Turecko ku zmene, alebo naopak ku stabilizácii a obnove prosperity tejto našej dovolenkovej krajiny.

USA už Rusko na Ukrajine porazili !

29.03.2023

„USA už Rusko na Ukrajine porazili – nadišiel čas ukončiť tam americkú vojenskú angažovanosť. “ – Takto nejako by sa dal parafrázovať názor amerického analytika Daniela Davisa z periodika “ 19FortyFive“. Podľa Davisa už USA prostredníctvom ukrajinských vojakov ruskú armádu dosť oslabili. Navyše prostredníctvom sankcií, ktoré USA [...]

Jaroslav Naď sadne do dvoch tankoch a pôjde na Moskvu !

27.03.2023

Hurá, tak už máme v slovenskej armáde dva tanky ! Dva repasované nemecké tanky Leopard ! Potom, čo sme na Ukrajinu odovzdali naše pôvodné tanky a naše bojové vozidlá pechoty teda už zase máme tankovú brigádu. S dvoma tankami a jedným veľmi motivovaným bojovníkom Jarom Naďom. Jaroslav Naď konečne bude mať do čoho sadnúť – a hybaj na Moskvu ! Šťastnú cestu, pán [...]

Ruské nukleárne zbrane v Bielorusku.

27.03.2023

Naše médiá sú plné komentovania ruského zámeru rozšíriť taktické nukleárne zbrane v Bielorusku. Možno by bolo zaujímavé pozrieť sa na vec aj z ruského uhla pohľadu. Aspoň kvôli úplnosti informácií. Rusi /napr. O.Volodin, spolupracovník Politonline.ru, Pravda.ru a pod/ začínajú pri analýze veci tým, že vymedzujú taktické jadrové zbrane /TJZ/ ako zbrane, ktoré nie [...]

Black Hawk

V americkom Kentucky sa pri výcviku zrazili dva Black Hawky

30.03.2023 08:49

Stav posádky nie je známy.

mexiko

Mexické úrady vyšetrujú osem ľudí kvôli požiaru, ktorý zabil 39 mužov

30.03.2023 08:15

Bezpečnostní pracovníci zrejme nevyvinuli žiadne úsilie, aby obetiam vôbec pomohli.

Bolsonaro

Brazílsky exprezident Bolsonaro sa vracia do vlasti, o opozíciu už nemá záujem

30.03.2023 07:03

Chcem pomáhať mojej strane ako človek so skúsenosťami, uviedol pre televíziu CNN Brasil.

vojna na Ukrajine, vojaci

ONLINE: Kde sú Leopardy? Kyjev si ich chystá na ofenzívu

30.03.2023 06:15, aktualizované: 08:59

Ukrajine pribúdajú tanky Leopard z rôznych krajín. Kyjev ich chce použiť na pripravovanú ofenzívu, ktorú chystá, keď sa zlepší počasie.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 191
Celková čítanosť: 630681x
Priemerná čítanosť článkov: 3302x

Autor blogu

Kategórie