Založ si blog

Politizácia zemetrasenia v Turecku a Sýrii: aké budú dôsledky ?

Politici a im slúžiace masmédiá dnes – v časoch ľúteho boja o mysle a srdcia ľudí- spolitizujú hocičo. Napríklad:

  • SRo informuje, že občania Sýrie z Aleppa a Idlibu, , ktorí boli poškodení zemetrasením, sa nemajú kam vrátiť, lebo domovy zničilo ruské a sýrske bombardovanie- akoby jediné bomby, čo tam padali boli Assadove alebo Putinove., akoby americké kobercové bombardovanie Rakky a Mosulu neexistovalo.
  • Iránske médiá /napr. Chajjal Muazzin/ tvrdia, že zemetrasenie spôsobilo použitie amerických geofyzikálnych zbraní-či ide o obyčajný hoax a konšpiráciu, alebo by sme sa metódou analýzy „cui bono“ dostali ku inému vysvetleniu údajne prírodného javu, -nevedno.
  • Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan naznačuje „cui bono“ – len pár hodín od zemetrasenia hovorí čosi o tom, že keby v Turecku bola lepšia prevencia pri výstavbe budov a keby bola pomoc tureckého štátu obetiam rýchlejšia a kvalitnejšia, bolo by menej mŕtvych a zranených.

Analytici z Turecka, Západu a ostatku sveta sa zamýšľajú nad dôsledkami, aké bude mať prírodné zemetrasenie na možné vnútropolitické zemetrasenie v Turecku. Základnou otázkou je, ako sa počet obetí a štátna pomoc postihnutým prejaví na podpore resp. nepodpore tureckého prezidenta Erdogana v nastávajúcich májových-júnových prezidentských voľbách. Isté je, že problémy pri záchrane životov, starostlivosti o ľudí, čo stratili strechu nad hlavou alebo živobytie môžu silno znížiť popularitu Erdogana, napriek tomu, že je ešte pomerne vysoká.

USA, ktorým sa nepáči pozícia Turecka v súvislosti s Ruskom, Švédskom a Fínskom využijú nespokojnosť ľudí, vyvolanú zemetrasením na zasahovanie do volieb alebo na následnú gulenovskú majdanizáciu Istanbulu, Ankary a ´dalších veľkých miest. Účinnú hospodársku pomoc budú USA bezpochyby podmieňovať ústupkami Turkov v oblasti obchodného bojkotu a sankcií proti Rusku, príp. pri presadzovaní protiruského režimu v Bospore a Dardanelách, pri realizácii „tureckého energetického potoka“ z Ruska cez Turecko do Európy, pri rozširovaní NATO a pod.

Na druhej strane, ak by sa Erdoganovi podarilo zoči-voči tragédii zjednotiť turecký národ, ak by ľudia postihnutí zemetrasením dostali skorú a účinnú pomoc, ak by sa vláde podarilo vyhnúť pri výstavbe náhradných obydlí obvineniam z korupcie / najmä voči Erdoganovmu zaťovi ,majiteľovi najväčšej tureckej stavebnej spoločnosti/ a ak by napriek tichému sabotovaniu zahraničnej pomoci zo strany USA Erdogan dokázal získať efektívnu podporu zo zahraničia, – mohlo by predvčerajšie zemetrasenie Erdoganovi pomôcť. Mohlo by ho posilniť, urobiť z neho starostlivého otca národa, spravodlivého vládcu a budovateľa.

Ako všetko, aj zemetrasenie je v očiach politikov nielen hrozbou ale aj šancou pre ich zámery. Zemetrasenie v Turecku a Sýrii dvojnásobne. Východné Stredomorie je totiž silne tektonické nielen prírodne ale aj politicky. Uvidíme, či prírodno-spoločenská tektonika bude taká silná, že privedie Turecko ku zmene, alebo naopak ku stabilizácii a obnove prosperity tejto našej dovolenkovej krajiny.

Prečo nekričíme, prečo tých Nemcov nepošleme do … ?

21.05.2024

Pred dvoma-troma dňami sa v našich médiách objavilo na ministra Blanára nezvyčajne tvrdé stanovisko proti výrokom nemeckého vplyvného politika J.Weingartena, poslanca Bundestagu za vládnu SPD. Weingarten nadviazal na podobné vyjadrenie generála v.v. Bundeswehru Klausa Wittmanna a na takmer totožné návrhy iného poslanca Bundestagu Rodericha Kiesewettera. O tom, že nejde o [...]

Ficova finta

07.05.2024

Čo myslíte, kto sú dominantní akcionári v azerbajdžanských ropných a plynárenských firmách ? Čo myslíte, ako sú prepojené ruské a azerbajdžanské trasy s ropou a plynom ? Čo myslíte, akého pôvodu bude značná časť ropay a plynu. ktorá k nám bude prúdiť z Azerbajdžanu cez Ukrajinu ? /-Najmä v čase, keď je sú ruské energonosiče lacnejšie ako [...]

Finta ako zo Starého zákona

03.05.2024

Po univerzitách v USA sa rozšírili TICHÉ a MIERUMILOVNÉ protesty proti vyvražďovaniu desaťtisícov palestínskych civilov izraleskou armádou a proti spolupráci amerických vysokých škôl s Izraelom. Protesty sa odohrávali v podobe mítingov v kampusoch a niekde aj v podobe výstavy fotografií zo zákrokov izraelskej armády v Gaze resp. v podobe postavenia mierových stanových [...]

Rod Stewart

Nestarnúca legenda Rod Stewart spravil v Bratislave veľkú šou. Pozrite si zábery z jeho vystúpenia

29.05.2024 05:00

Zábery z koncertu zachytil mReportér Marián Hrnčiar.

Viktor Orbán

Orbán pred eurovoľbami pritvrdzuje: Nepošleme mladých Maďarov do vojen cudzích krajín. Gulyás školil Macrona

28.05.2024 18:25

Šéf úradu maďarskej vlády zase vyzval francúzskeho prezidenta, aby rešpektoval fakty v kampani do nadchádzajúcich eurovolieb.

SR Bratislava RTVS protestný pochod BAX

Stíchne RTVS na tri hodiny? Šimkovičová hovorí o koordinovanej akcii organizátorov, vedenia a politických strán

28.05.2024 18:17

Podľa rezortu kultúry nemajú zamestnanci na tento typ protestu „zákonom priznanú možnosť“ a nemôžu „organizovane prerušiť výkon práce".

Pellegrini, Čaputová, atentát, vyhlásenie

Čaputová vetovala novelu zákona o FPU: Legislatíva môže ohroziť slobodu umenia

28.05.2024 18:02

V ustanovení novely vidí rozpor s ústavou, legislatíva môže podľa nej ohroziť slobodu umenia.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 459
Celková čítanosť: 2039470x
Priemerná čítanosť článkov: 4443x

Autor blogu

Kategórie