Včera sa veliteľ ozbrojených síl Bolívie Juan José Zuniga pokúsil o štátny prevrat. Do La Pazu vyhnal tanky, obsadil vládne budovy a žiadal prezidenta Luisa Arceho o abdikáciu. Po 3 hodinách bolo ale po puči, lebo sa za neho nepostavila rozhodujúca časť armády a do ulíc vyšli pro-vládni demonštranti. Generál Zuniga sa vzdal a t.č. je vo väzení. Podporu vláde prezidenta Arceho a protest proti puču odsúdili vyjadrili krajiny z celého sveta. Jediný, kto zaujal k puču vyčkávací postoj boli USA. Symptomatické…
Oficiálnym dôvodom Zunigovej vzbury proti vláde bola napätá situácia v palivách a pohonných hmotách, ktorá Bolíviu ž dlhší čas trápi. Skutočný dôvod puču však nie sú palivá, dôvod úplne iný. Bolívia je štát s najväčšími zásobami lítia na svete. Spolu so susednou Argentínou a Chile patria do tzv. lítiového trojuholníka. Lítium resp. líthium je – ako je známe – dnes mimoriadne dôležitý nerast, lebo sa používa vo výrobe batérií /napr. pre elektromobily/. USA považujú krajiny Ameriky za svoj zadný dvor, ktorý má byť ich surovinovou základňou. V prípade lítia je to očividné. Ovládnutie ťažby lítia v tzv. lítiovom trojuholníku v r. 2023 nazvala veliteľka Južného velenia Ozbrojených síl USA Laura Richardsonová ako „hlavný problém národnej bezpečnosti USA na jej zadnom latinskoamerickom dvore“. Zmenou vlád v Chile a naposledy v Argentíne si vytvorili USA podmienky pre prevzatie ťažby lítia do rúk amerických korporácií. Zostalo teraz už iba ovládnuť Bolíviu a lítium by bolo v suchu. Nuž a presne o toto teraz USA prostredníctvom svojho človeka -generála Zunigu pokúsili.
Aktuálny pokus o zmocnenie sa vlády v Bolívii nie je pre USA prvý. Už sa o to pokúsili v 2019. . Neúspešne-ich ľudia, Jeanine Anezová a Fernando Camacha skončili vo väzení. Operačným cieľom Zunigovej vzbury bolo oslobodiť ich, dostať k moci a naopak, zamedziť, aby sa v najbližších prezidentských voľbách nestal víťazom silne ľavicový a proti-americký ex-prezident Evo Morales.
Bolívijská vláda bude mať teraz po potlačení vzbury trochu viac času na vybudovanie štátneho ťažiarsko-spracovateľského koncernu YLB. Bolívia znárodnila ťažbu lítia v 2008 a spomenutý YLB založila v 2017. Američania, naposledy napr. charge d´ affaires Debra Heviová sa pokúšali hádzať bolivijskej predstave o uzavretom cykle ťažby, spracovania a exportu lítia polená pod nohy. Situáciu mala zmeniť nedávna návšteva prezidenta Arceho v Moskve. Konala sa v čase, keď predstavitelia Chile a Argentíny podporili vo Švajčiarsku geopolitické zámery USA na Ukrajine. Bolívijci neboli vo Švajčiarsku. Boli v Moskve, u Putina. Tu okrem podpisu politických dohôd s ruským prezidentom Arce dohodol konkrétnu účasť ruského Rosatomu na aktivitách bolívijského YLB.
Po vstupe Rosatomu a Ruska do hry si USA zjavne uvedomili, že ak nechcú prísť o bolívijské lítiové eldorádo, musia rýchlo konať. Prostredníctvom generála Zunigu teda včera konali. Neúspešne. Zatiaľ neúspešne, -lebo ako poznáme americké geopolitické a hospodárske záujmy, pokúsia sa onedlho získať bolívijské lítium znovu.
Evo Morales a jeho ľavicová predstava o využití surovinových zdrojov Bolívie v prospech bolívijského ľudu USA provokuje. Veľmi provokuje…
...začína mi to byť už jasné...! Rotschildovci... ...
Zaujimavy blog. Dobre,ze pokus zatial nevysiel... ...
Ale zato ten ruský,uránový sa v Nigeri podaril... ...
Aha, takže Rusi tam ani nie sú, že? ...
Ak vieš o všetkých Putinových klamstvách, daj... ...
Celá debata | RSS tejto debaty