Nuž, keď to bude treba, tak potom podľa ruského politického a vojenského velenia áno. Koľko a kde Rusi ešte Ukrajine zaberú územie, bude záležať len a len na dodávateľoch rakiet. dronov a lietadiel z NATO. Bude to záležať na dĺžke ich doletu, dostrelu, dosahu na živú silu a majetok Ruskej federácie.
Sanitárny pás by mal viesť okolo celej línie hraníc UA a RF. Aby bola ochránená Belgorodská, Kurská a Brijanská oblasť musia byť súčasťou sanitárneho pásu Sumy a Černigov. V prípade výzbroje OS UA HIMARSami, by pás mal byť 60 až 100 km. Ak by ale mali OS UA rakety stredného či dokonca dlhého doletu napr. až 300-600 km a viac, potom by sanitárny kordón mal byť až po Žitomir, či dokonca až po Ľvov. V prípade ochrany DNR a LNR by postačilo zahrnúť do sanitárneho pásu Dnepropetrovskú a Záporožskú oblasť. Po dodaní nemeckých rakiet Taurus by sa sanitárny kordón vzťahoval na väčšinu Ukrajiny, ktorú má Kyjev ešte v rukách.
Režim v sanitárnej zóne by mohol byť v rukách ruských ozbrojených síl, ale mohol by byť aj v rukách ukrajinskej administratívy pod dohľadom ruských a medzinárodných pozorovateľov. Čo a kde bude, -to má byť predmetom vzájomného rusko-ukrajinského vyjednávania.
Situácia v rusko-ukrajinskom pohraničí sa po skončení prezidentských volieb v RF postupne stabilizuje. Väčší incident sa odohral iba pri obci Lukašovka, kde OS RF zničili BVP a zlikvidovali 8 diverzantov. Ostatné správy z frontov hovoria o zhoršujúcej sa situácii OS UA v Časovom Jare a pri Kupjansku. OS RF hlásia zničenie dielní na opravu tankov Leopard v Nikolajeve. Významná je tiež predbežná informácia o útoku na miesto porady dôstojníkov SBU, GRU a OS UA. Lokalita bola podľa GŠ OS RF zničená. Z taktických dôvodov sa ale jej umiestnenie zatiaľ nespresnilo.
Vojenskí analytici hovoria viac o možnom útoku OS RF na Odessu. Z tohto dôvodu sa bližšie k Dnepru presúvajú najmodernejšie ženijné a odmínovacie súpravy a inžiniersko-vojenské zariadenia na prekonávanie zemných a železobetónových opevnení. Hovorí sa ale aj o nutnosti zvýšiť pred týmto významným útokom početné stavy v OS RF. Mala by tomu napomôcť rýchlejšia a rozsiahlejšia mobilizácia záložníkov. Jasné víťazstvo Putina uľahčuje politickú situáciu na realizáciu takejto mobilizácie.
Ofenzívu Rusov na Odessu očakávajú aj na Západe. Francúzi pred ňou Putina varujú opätovným vyhrážaním sa nasadenia pozemných vojsk Francúzska na ukrajinskom území. Konkrétne najmä pri obrane Odessy, Moldavska a pobrežia Čierneho mora, ktoré ešte Kyjevu zostalo.
Tak či onak, s ofenzívou väčších rozmerov – či už ruskou smerom na Odessu a Charkov, alebo ukrajinskou v smere na Krym, sa ráta najskôr na konci leta. Prípadné mierové rokovania, vyvolané napr. aj olympijským prímerím v júli a auguste /súhlas s ním vyslovil nielen Macron ale dnes aj Putin/ by však veci od plánovania ofenzív obrátili úplne iným smerom…Kiež by sa tak stalo.
Cudzie územia sa ľahko delia. Horšie to bude s... ...
Súhlasím. ...
Nuž k tomu prímeriu a OH len toľko. Na... ...
Odporúčam do pozornosti "maličkosť".... ...
Verím tomu, že všetci a nielen tu prítomní,... ...
Celá debata | RSS tejto debaty