Založ si blog

Ukrajinci hodnotia porážky na frontoch ako svoje úspechy

Generálny štáb OS UA hodnotí porážku v boji o Avdejevku ako úspešnú operáciu OS UA. Ukrajincom sa vraj podarilo organizovane opustiť mesto a zachrániť tak tisíce vojakov. Následne sa im vraj podarilo „vyrovnať front“ a zaujať výhodnejšie pozície. Nové pozície OS UA označuje za výhodnejšie aj americký ISW. „Naša“ Pravda o nich tiež píše a vyslovuje presvedčenie, že na ne Rusi tvrdo narazia. Ruskí analytici ironicky poznamenávajú, že by bolo dobré, keby Kyjev zorganizoval rovnako vojensky úspešné odsuny banderovských vojakov aj z Odessy, Nikolajeva, Zaporožia a Charkova…

Odvahu z porážky sklamaným Ukrajincom /a ich fanúšikom v zahraničí/ sa pokúšajú dodať „informácie“ ukrajinského Centra pre psychologické a špeciálne informačné operácie /CIPSO/ pri ukrajinskej tajnej službe SBU. Podľa nich sa banderovcom darí každý deň dať dolu 3-4 moderné ruské lietadlá. Tieto žarty SBU opäť publikuje aj „naša“ Pravda.

Aká je ale skutočná situácia na frontoch ? Rusi zbilancovali, že v bojoch o Avdejevku im pribudlo asi 500 nových vojnových zajatcov. Americké noviny The New York Times píšu, že ruský nápor pokračuje a to na 5 smeroch frontov: avdejevský, marijinský, rabotinský, kremenský a bachmutský. Na avdejevskom úseku bolo dobyté Lastočkino, boje sú pri Berdiči a ruské sily sa za pomoci prieskumu bojom dostali na zaporožskom úseku do Rabotina. Teraz ho postupne obsadzujú z troch strán. Získaním Rabotina sa znegujú územné zisky z celej slávnej ukrajinskej protiofenzívy. Front bude prebiehať po pôvodnej čiare tzv. prvej úrovne Surovikinovej obrannej línie. Ruská armáda ale vyvíja tlak aj pri Verbovoje. Postup tu spomaľujú ukrajinské ale aj ruské mínové polia. Rabotino je dôležité-no hlavný zásobovací uzol je Orechove-to má byť preto ďalším cieľom OS RF.

V arťomovskej časti frontu sa ďalej bojuje o Časov Jar a Andrejevku no hlavným operačným cieľom je tu teraz asi Konstantinovka. V smere na Krasnyj Liman Rusi postúpili asi o 2 km smerom na Ternov. Prvé operačne významné nálety ruských lietadiel však už smerovali aj ku Kramatorsku. Ruská rozviedka ale hlási, že pri Kramatorsku sa aktivizovali ukrajinské oddiely chemických zbraní.

Na marinskej časti frontu Rusi obsadili dedinu Pobeda a začali boj o Novomichajlovku. V mestečku zúria pouličné boje. Ak by ho Rusi obsadili, pôjdu ďalej smerom na Ugledar, na Orechov … a napokon smerom na 750 tisícové Zaporožie.

Ukrajincov a ich západných trénerov trápi, kam pôjde smer hlavného ruského úderu. Rusi si totiž dávajú pozor, aby nepostúpili o viac ako 2-2,5 km denne-no aby postupovali rovnomerne na celej frontovej línii. Západní experti tak iba nepriamo odhadujú, že by sa hlavná ofenzíva odohrala pri Kupjansku a Krasnom Limane /kde vraj majú Rusi zhromaždených cca 100 tis.vojakov/ alebo v smere na Zaporožie /kde na povel „vpred“ čaká asi 40 tis.vojakov/.

Zelenskij si uvedomuje pokles motivácie občanov a najmä vojakov bojovať ďalej s Rusmi. A tak spolu so šéfom svoje kancelárie A. Jermakom a novým šéfom OS UA A. Syrským obchádzajú štáby jednotlivých armádnych skupín. Cieľom je dodať im odvahu a naznačiť perspektívy ďalšej protiruskej aktivity. Ukrajinskej ale najmä tej zahraničnej. Zelenskij na stretnutiach s vojakmi hovorí o dodávkach nových špičkových zahraničných zbraní a o posilách živej sily. Zelenskij je herec, ktorého charizma v minulosti fungovala. Bude fungovať aj teraz, po dvoch rokov bojov a pohyboch Ukrajincov od nikial nikam ?

Izrael nezostrelil ani jednu zo 7 iránskych hyperzvukových rakiet „Fattah“

14.04.2024

Izraelská Železná kopula nie je spôsobilá likvidovať najnovšie hyperzvukové iránske rakety „Fattah“. Toto je hlavný vojenskostrategický výsledok konfliktu Izrael-Irán, ktorý nezačal dnes v noci /ako to uvádzajú naši nasprostastí opoziční politici a novinári/ ale pred dvoma týždňami. Vtedy Izrael zničil iránsky konzulát v sýrskom Damasku a zavraždil 12 [...]

Ukrajinci sa hádajú, či je ešte Rabotino ich alebo už ruské

10.04.2024

Na ukrajinských frontoch nič nové: ľudia tam umierajú, útoky striedajú protiútoky, posuny striedajú ústupy a naopak. Zmeny v prospech OS RF sú ale nie je to nič pre netrpezlivých. Hlavným bojiskom je momentálne stále Časov Jar. Rusi tu používajú taktiku čistenia opevnení pomocou kĺzavých bômb a solncepjokov /salvových raketometov/. Po nich nastupujú do šturmu malé [...]

Časov Jar či Charkov ? Čo skôr, či oboje naraz ?

07.04.2024

Veľká časť čitateľov blogov na blogovisku Pravdy iste od včera večera sedela pri televízoroch a počítačoch a sledovala prezidentské voľby. V SR sa diali na naše pomery veľké veci – ktoré pre mnohých z nás dobre dopadli. Dianie na Slovensku bolo dôležité, no vývoj okolo nás sa nezastavil. Predovšetkým – nezastavila sa vojna, ktorá sa odohráva na Ukrajine. [...]

súd, manhattan

Pred súdom na Manhattane, kde prebieha proces s Trumpom, sa zapálil muž

19.04.2024 20:37, aktualizované: 22:18

Polícia neskôr oznámila jeho totožnosť. Jeho čin mohol byť motivovaný konšpiračnými teóriami.

Azerbajdžan / Vojak /

Arménsko súhlasilo s vrátením štyroch okupovaných dedín Azerbajdžanu

19.04.2024 20:07

Dohoda sa zrodila na stretnutí, ktoré viedli podpredsedovia vlád oboch krajín.

šimkovičová

Šimkovičová kritizuje slovenské umenie na Bienále v Benátkach: Nerobte hanbu kultúre už aj v zahraničí

19.04.2024 19:30

Ide o reakciu na prítomnosť bývalej ministerky kultúry Silvie Hroncovej na Bienále v Benátkach. Súčasťou vernisáže bol aj protest zástupcov kultúrnej obce.

Andrej Babiš, Monika Babišová

Šokujúci rozchod po 30 rokoch. Babiš s manželkou Monikou oznámili koniec vzťahu

19.04.2024 18:06

Ubezpečili, že ich rodinné väzby zostanú aj kvôli deťom pevné.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 454
Celková čítanosť: 1998861x
Priemerná čítanosť článkov: 4403x

Autor blogu

Kategórie