Založ si blog

Najúčinnejšie ruské zbrane na Donbase

Kruté zimné pomery pribrzdili rýchlejšiu aktivitu pozemných vojsk na Donbase a v Novorusku. Ukrajinci a Rusi sa obmedzujú skôr na vzájomné útoky bezpilotnými dronmi. Pokojnejšiu situáciu využívajú analytici na Západe i na Východe na bilanciu tohtoročných bojov. Americkí experti /napr. prostredníctvom Washington Post/ rozoberajú príčiny neúspech tohtoročnej tzv. „Veľkej ukrajinskej protiofenzívy“. Ruskí experti pri GŠ OS RF zase pomenúvajú napr. tri najúčinnejšie ruské zbrane resp. zbraňové systémy v r.2023.

Najviac vraj Rusom pomáhal viacnásobný raketový odpaľovací systém Tornado-S 9K515. Mal vysoký dosah i účinnosť. Dosah strely tohto systému je 1,8 krát väčší ako dosah striel z amerického systému HIMARS. Tento strelecký dosah umožňuje úplne sa vyhnúť odvetnej streľbe z protibatérie.

Na druhom mieste je protitanková riadená strela Vichr 1. Efektivita v zóne špeciálnej prevádzky dosiahla v r.2023 od 97 do 99%. Tento protitankový systém nesú bojové vrtuľníky Ka-52/M a Mi- 28NM. Tretí najúčinnejší systém je protiletecký raketový systém Buk-M3. Tento systém v r.2023 na ukrajinských bojiskách zachytil viac ako 300 riadených striel 227 mm HIMARS a asi dvesto 220 mm neriadených striel RS9M27F/K či 5B28 hypersonických protilietadlových riadených striel v modifikácii balistického úderu. Systémy Buk-M3 zachránili desaťtisíce životov ruských vojakov , veľké množstvo obrnených vozidiel a desiatky logistických uzlov.

Nemecký Bild bilancuje rok 2O23 ako rok úspešného prechodu ruskej ekonomiky na vojnový modus. Rusi sú schopní ročne vyrábať vyše 5 mil. striel 155 mm-kým celé NATO nie je schopné dodať Ukrajine za trištvrte roka ani len 400 tis. takýchto striel. Ruské zbrojovky už ročne vyprodukujú okolo 5000 dronov, tisíce tankov a desiatky vojenských námorných plavidiel. Rusi majú v bojovom nasadení 4 krát viac dronov ako Ukrajina. Objednávku GŠ OS RF na protiletecké systémy Pancir-S splnil ruský vojensko-priemyselný komplex v predstihu už v novembri a momentálne už vyrába nadplán ďalšie systémy. Systém Pancir-S je navonok podobný protilietadlovému systému Tunguska -M. Má ale vylepšené charakteristiky, čo mu umožňuje zabezpečovať vzdušnú obranu obzvlášť dôležitých civilných a strategických objektov.

Ukrajina je na druhej strane odkázaná na žobranie o finančné milodary a dodávky zbraní zo Západu. Bild píše, že bez pomoci Západu je Ukrajina odsúdená na zánik.

Stalin po Veľkej vlasteneckej resp. 2.svetovej vojne analyzoval rozhodujúce faktory víťazstva a tiež úlohu, akú pri ňom zohrali schopnosti vrchného veliteľa. V prácach tohto typu oceňuje spôsobilosti vojenských veliteľov no za určujúce považuje umenie prerobiť sovietsku viac-menej mierovú ekonomiku na efektívnu plynulo fungujúcu vojnovú ekonomiku. Manažment vojenských operácií je dôležitý, no manažment tyla /vojenskej výroby, logistiky, výskumu a vývoja a manžment udržania bojovej morálky obyvateľstva/ je rozhodujúci. Najmä ak ide o veľký vojnový konflikt, opotrebovaciu vojnu na dlhé časové obdobie.

Hlavný veliteľ OS UA generál Zalužnyj údajne pri svojom poslednom stretnutí s ministrom obrany USA Austinom pomenoval dve príčiny posledných neúspechov UA v boji proti OS RF. Po prvé nedostatočné dodávky zbraní a munície zo Západu /až 8 krát menšie ako bolo potrebné/ a po druhé nedostatočnú podporu zo strany najvyššieho vedenia Ukrajiny resp. nedostatočnú militarizáciu ukrajinskej ekonomiky a vojnového fungovania Západu ako predĺženého ukrajinského tylu.

Zalužnyj má predstavu, že ak chce USA na Ukrajine víťazstvo, mala by na totálnu vojnovú ekonomiku prejsť nielen Ukrajina ale v podstate všetky krajiny NATO, vrátane krajín EU, V.Británie a USA. Zalužnyj má možno pravdu. Jeho predstava totálnej militarizácie Západu je však nerealizovateľná.

-Vie si niekto v SR predstaviť, že by dva-tri roky žil v krajine, kde by neplatili občianske práva, neplatil zákonník práce, kde by sa veci v práci i na verejnosti riešili vojenskými nariadeniami, kde sa produkovalo minimum tovarov bežného konzumu, kde by bola spotreba regulovaná a všetko by bolo podriadené len a len konečnému vojenskému víťazstvu Západu nad Ruskom ? Je reálne, aby boli ľudia na Západe a na Slovensku až tak motivovaní poraziť Rusko, že by kvôli tomu obetovali všetky vymoženosti komfortného životného štýlu súčasnosti ?

Smrť zradcu- smrť zradcom ?

20.02.2024

Nie, nebudem písať o smrti Navaľného. Nechám na mejnstríme, nech sa na ňom odbavuje. Nech za ním ronia krokodílie slzy tí, čo ho školili, platili a využívali až za hrob. Ja mám na mysli iného ruského zradcu. Nespochybniteľného, neideologizovateľného, klasického vojenského zradcu a zbeha Maxima Kuzminova. Maxim Kuzminov bol mladý dôstojník ruských leteckých síl. Mal [...]

Ukrajinci hodnotia porážky na frontoch ako svoje úspechy

19.02.2024

Generálny štáb OS UA hodnotí porážku v boji o Avdejevku ako úspešnú operáciu OS UA. Ukrajincom sa vraj podarilo organizovane opustiť mesto a zachrániť tak tisíce vojakov. Následne sa im vraj podarilo „vyrovnať front“ a zaujať výhodnejšie pozície. Nové pozície OS UA označuje za výhodnejšie aj americký ISW. „Naša“ Pravda o nich tiež píše a [...]

Zelenskij na porážku reaguje vyhrážkami nielen Rusku ale aj USA

18.02.2024

Zúfalstvo banderovcov po porážke pri Avdejevke je nesmierne. Kyjev obvinil USA, že zastavenie finančnej a zbrojnej pomoci Ukrajine je základnou príčinou ústupu OS UA z Avdejevky. Zelenskij sa ústami svojich ľudí dal počuť, že ak Ukrajina definitívne prestane dostávať americkú pomoc, potom Ukrajina preruší strategické spojenectvo s USA. Predstaviteľ delegácie ukrajinského [...]

Alexej Navaľnyj, pamätník,

Typická technika KGB. Premrznutého Navaľného zabili úderom do srdca, tvrdí aktivista

21.02.2024 15:00

Technika zabitia spočíva v tom, že obeť najskôr na niekoľko hodín vystavia mrazu.

Ecuador Bananas

Odpor k banánom priniesol Putinovi ovocie: Ukrajina nedostane sľubované zbrane

21.02.2024 14:00

Ekvádor sa odvrátil od Kyjeva a Rusi sa nemusia obávať poloprázdnych pultov s banánmi. Juhoamerický štát sa zjavne zľakol odplaty Moskvy až tak, že úplne zmenil názor na presun svojich zbraní sovietskej výroby.

sanitka,

Na východe Holandska sa zrútil rozostavaný most, zahynuli dvaja ľudia

21.02.2024 13:49

Miestne noviny De Stentor uviedli, že robotníci v čase incidentu zdvíhali mostné oblúky.

Boris Susko

Susko: Je štandardné, že zverejnenie obsiahlych zákonov trvá niekoľko týždňov

21.02.2024 13:26

Šéf rezortu spravodlivosti odmietol, že by zverejnenie zákona bolo otázkou hodín a dní. Označil to za nezmysel.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 410
Celková čítanosť: 1848122x
Priemerná čítanosť článkov: 4508x

Autor blogu

Kategórie