Založ si blog

Ukrajina hrozí, že zastaví dodávky plynu na Slovensko a do Maďarska

Ukrajina sa cez svoje spriaznené médiá začala vyhrážať Slovensku a Maďarsku, že v odvete za ich postoj k dodávkam zbraní a munície na Ukrajinu a za ich postoj ku protiruským sankciám zastaví transport plynu z Ruska do týchto krajín.

Šéf ukrajinskej ropnej plynárenskej spoločnosti Naftogaz Alexej Černyšev v rozhovore pre nemecké Deutsche Welle Business News oznámil, že Ukrajina už nebude pokračovať v tomto tranzitnom businesse. Keď sa v 2024 súčasná zmluva skončí, nová sa už neuzavrie. Šéf Naftogazu navyše pohrozil, že aj súčasne platnú zmluvu môže Ukrajina prestať plniť, pretože podľa mienky Naftogazu Rusi /Gazprom/ za tranzit zaplatili iba 70% dohodnutej ceny. /Kalkulácie Gazpromu sú pochopiteľne úplne odlišné…/.

V celej veci sú podstatné aj iné, nekomerčné faktory. Podporovať Rusko tranzitom jeho plynu k jeho zákazníkom je počas vojny paradoxné ba až smiešne. Treba s tým teda prestať. A neposlušným krajinám ako sú Slovensko a Maďarsko treba aj prostredníctvom stopky pre plyn ukázať, kde je ich miesto. Treba im ukázať , že ich veliace orgány sú v centrále NATO v Bruseli.

Plynový nátlak Ukrajiny a de facto aj NATO na Slovensko a Maďarsko je koordinovaný s Bulharskom. Bulharsko by totiž mohlo byť alternatíva ku zastavenému tranzitu plynu z Ukrajiny / pri využití tzv. Tureckého prúdu/. Bulhari ale nedávno začali robiť problémy. Bulhari zaviedli daň na tranzit ruského plynu, ktorou chcú minimalizovať ruské prijmy „z vojny“. Voči bulharským opatreniam protestovalo nielen Maďarsko ale aj Srbsko. Zatiaľ bez úspechu.

Zastavenie tranzitu ruského plynu finančne poškodí aj Ukrajinu – na ziskoch z tranzitu stratí asi 1 mld USD ročne. Túto stratu však hravo vykompenzuje dotáciami z EU a USA. Ruské straty by mal vykompenzovať zisk dodávok pre Čínu prostredníctvom „Sily Sibíri 2“ Mal by-no výstavba rúr tu dosť mešká. Voľné kapacity sa preto Rusi snažia realizovať na domácom trhu – ukončením plnej plynofikácie ruského vidieka.

Nech je akokoľvek, vyhrážky z Kyjeva spôsobia SR ťažkosti. Náhradné dodávky plynu z iných krajín budú drahšie, Náklady na kompenzácie pre slovenské rodiny vyjdú Ficovu vládu vyššie než sa čakalo. Bude to pre novú slovenskú vládu znamenať ďalšiu výzvu. Nuž, – uskutočňovanie zvrchovanej suverénnej slovenskej politiky nie je a nebude zadarmo. Zostáva len veriť, že to slovenskí občania pochopia.

Ruský zázrak !

07.12.2023

Tento týždeň sme boli svedkami ruského zázraku. Sledovali sme rokovanie „mŕtveho“ Putina s najvyššími predstaviteľmi troch dominantných krajín Perzského zálivu. Putin, ktorého konšpiračné -a pritom mainstreamové- západné médiá v posledných týždňoch zase párkrát vyhlásili za mŕtveho, rokoval na najvyššej úrovni v Saudskej Arábii a Zjednotených [...]

Matoviča zabíja ticho-asi si želá ukrajinskú zábavu

06.12.2023

Matovič sa dnes úprimne posťažoval, že ho pokoj a poriadok na Slovensku riadne rozčuľuje. Že ho ticho na slovenských uliciach zabíja. Preto vyzýva občanov SR, aby mu v jeho psychickom trápení pomohli a až do Vianoc prišli pred parlament robiť bordel. Takže milí občania, -pokiaľ aj vám chýba pouličný bordel, neporiadok a pokiaľ aj vás zabíja ticho a trpíte rovnakou [...]

Najúčinnejšie ruské zbrane na Donbase

05.12.2023

Kruté zimné pomery pribrzdili rýchlejšiu aktivitu pozemných vojsk na Donbase a v Novorusku. Ukrajinci a Rusi sa obmedzujú skôr na vzájomné útoky bezpilotnými dronmi. Pokojnejšiu situáciu využívajú analytici na Západe i na Východe na bilanciu tohtoročných bojov. Americkí experti /napr. prostredníctvom Washington Post/ rozoberajú príčiny neúspech tohtoročnej tzv. [...]

Vladimir Putin

Dostihy s jedným koňom, zosmiešnil Biely dom snahu Putina o znovuzvolenie

08.12.2023 23:14

Podľa Washingtonu je veľmi nepravdepodobné, že výsledok ruských prezidentských volieb bude ohrozený.

Ukrajinskí vojaci, Dneper, Cherson, vojna na Ukrajine

Ukrajinci sa pripravujú na dlhú vojnu, vojaci vstupujú do druhej zimy bojov vyčerpaní

08.12.2023 22:23

Únava z vojny je teraz každodennou realitou.

Mario Draghi

Kandidátom na šéfa EK by mohol byť bývalý taliansky premiér Mario Draghi

08.12.2023 21:34

Draghi bol talianskym premiérom od februára 2021 do októbra 2022 a na čele ECB bol v rokoch 2011-2019.

Gaza City / Gaza / Palestína /

Bezpečnostná rada OSN po vete USA neprijala návrh rezolúcie o prímerí v Gaze

08.12.2023 21:21, aktualizované: 21:55

Podľa humanitárnej organizácie Lekári bez hraníc je práve Bezpečnostná rada "spoluvinníkom v zabíjaní".

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 353
Celková čítanosť: 1640085x
Priemerná čítanosť článkov: 4646x

Autor blogu

Kategórie