Založ si blog

Koľko času zostáva Zelenskému …

Americký magazín „Foreign Policy“ /súčasť The Washington Post Company/ usudzuje, že Zelenskému na to, aby niečo na fronte ešte dosiahol, zostáva 6 týždňov. Potom prídu jesenné dažde a mazľavé blato, rasputica, prevezme vládu na donbaskou stepou. Ťažko pancierovaná technika NATO /najmä americké Abramsy, Bradley, Strikery a pod. budú mať extrémny problém s mobilitou.

Podľa amerického disidentského analytika Scotta Rittera má Zelenskij ešte menej času – približne 2-3 týždne. Zelenskij môže ešte mobilizovať asi tak 50 tis. vojakov. Inak ale podľa Rittera minul takmer všetky svoje ľudské, technické i finančné zdroje a okrem samovražedných výsadkov, sabotáží v ruskom tyle a propagandistických dronových útokov sa už na nič nezmôže.

V rozhovore pre agentúru AFP označil prichádzajúce mesiace za veľmi ťažké Alexej Kuleba, zástupca vedúceho kancelárie ukrajinského prezidenta Zelenského. Ťažké to nebude iba na fronte ale aj v tyle. Rusi sa zrejme postarajú o to, aby do množstva domácností neprišla elektrina, voda, plyn, kúrenie a pod.

Nositeľ Pulitzerovej ceny Seymour Hersh vo svojom článku na portáli Substack napísal, že podľa americkej vojenskej rozviedky Ukrajina svoj boj s RF už prehrala. Politici vo Washingtone a Kyjeve to však nechcú „stráviť“. Odmietajú hovoriť o prímerí. Najmä Zelenskij odmieta akceptovať krutú realitu. Postup OS UA o niekoľko metrov za týždeň naďalej označuje za úspešnú ofenzívu. Podľa Hersha je „úspešná ofenzíva“ lož. Zelenskij však ďalej žiada Západ o zdroje, hoci vidí, že aj medzi americkými politikmi skepsa k celému projektu „Ukrajina“ rastie.

Ranné správy z frontu rastúcu pasivitu OS UA potvrdzujú. Boje pri Rabotino sa aj podľa GŠ OS UA prakticky zastavili. Pri nočných náletoch na ukrajinské ciele v Kyjeve, Charkove, Ľvove, Vinnici a Čerkassoch vraj PVO UA podľa Zalužného zostrelilo 36 zo 43 útočiacich ruských striel /Kindžaly a Sarmaty/ a dronov. To nie je extra výsledok. A aj ten nemusí byť pravdivý. Jedna zo striel, čo PVO unikla, zlikvidovala hotel v Čerkassoch. Osobitne 3 až 5. poschodie hotela, v ktorom sa nachádzali žoldnieri a špecialisti resp. dôstojníci OS UA a NATO. Video po zásahu sa dá nájsť aj na ukrajinskom internetovom kanáli „Militarist“. V Kyjeve boli zasiahnuté najmä vojenské sklady. Závažnosť útoku potvrdil kyjevský primátor Kličko. Na fronte pri Kleščevke mobilizovaný ukrajinský vojak, trpiaci schizofréniou postrieľal celú svoju jednotku. To je dôsledok mobilizácie všetkých, aj psychicky chorých mužov.

Veci sa dejú aj na vojensko-politickom poli. Poliaci vyhlásili stopku ďalšej doprave zbraní cez Poľsko na Ukrajinu. Aj keď sa pod tlakom USA a NATO problémy zrejme ako-tak urovnajú, nie je to pre Zelenského dobrý signál. Zelenského návrh vyhodiť z BR OSN Rusko alebo mu aspoň vziať právo veta odmietli v Nemecku-dokonca ústami inak veľmi pro-ukrajinskej MZV Baerbockovej. Predstavitelia republikánov v americkom kongrese vyhlásili, že od Zelenského budú požadovať pravidelné správy o tom, čo Ukrajinci urobili s americkými peniazmi a zbraňami a tiež garancie, že poskytované americké zdroje povedú k porážke Ruska. – Na tomto statuse vidieť, kto na Ukrajine vlastne bojuje a prečo…

Špecialisti z analytického centra Európskeho parlamentu predostreli 4 možné scenáre vývoja na Východe Európy do roku 2035. Je príznačné pre týchto špecialistov, že ani jeden zo scenárov neráta s víťazstvom Ruska. Prvý scenár „spravodlivá stabilita“ ráta s úplným oslobodením Ukrajiny /vrátane Donecka, Luganska a Krymu/ od Rusov, so vstupom UA do EU a NATO a s tým, že to RF výmenou za zrušenie sankcií bude akceptovať. Druhý scenár “ druhá studená vojna“ predpokladá, že zostane status quo, Rusko bude chradnúť pod sankciami, UA ale dostane takmer všetky výhody, ako keby bola v EU a NATO. Tretí scenár je pre RF najpriaznivejší. Volá sa „zrazený konflikt“. RF a UA sa dohodnú na zastavení bojov podľa status quo. UA bude kvázi-neutrálna. Nebude sa usilovať o vstup do NATO ale bude môcť spolupracovať s EU. Posledný scenár „zničená Európa“ predpokladá vstup NATO do vojny proti Rusku a dosiahnutie istých dôležitých cieľov Západu na Ukrajine. /Napr. získanie okupovaného Donbasu a Krymu a vybudovanie základní NATO na tomto území/. S angažovanosťou NATO na UA však celá EU súhlasiť nebude. Vojenská pozícia NATO sa posilní, no v EU dôjde k rozdeleniu a zoslabeniu.

Nuž, myslenie politických scenáristov je vždy trochu iné ako faktografiou podložené predstavy vojenských analytikov. Fakt je, že sa leto skončilo a faktor klímy je na Ukrajine, na území s pomerne slabou dopravnou infraštruktúrou dosť podstatná záležitosť. Zrejme sa onedlho budú na Ukrajine diať veci…No veď uvidíme.

Ruský zázrak !

07.12.2023

Tento týždeň sme boli svedkami ruského zázraku. Sledovali sme rokovanie „mŕtveho“ Putina s najvyššími predstaviteľmi troch dominantných krajín Perzského zálivu. Putin, ktorého konšpiračné -a pritom mainstreamové- západné médiá v posledných týždňoch zase párkrát vyhlásili za mŕtveho, rokoval na najvyššej úrovni v Saudskej Arábii a Zjednotených [...]

Matoviča zabíja ticho-asi si želá ukrajinskú zábavu

06.12.2023

Matovič sa dnes úprimne posťažoval, že ho pokoj a poriadok na Slovensku riadne rozčuľuje. Že ho ticho na slovenských uliciach zabíja. Preto vyzýva občanov SR, aby mu v jeho psychickom trápení pomohli a až do Vianoc prišli pred parlament robiť bordel. Takže milí občania, -pokiaľ aj vám chýba pouličný bordel, neporiadok a pokiaľ aj vás zabíja ticho a trpíte rovnakou [...]

Najúčinnejšie ruské zbrane na Donbase

05.12.2023

Kruté zimné pomery pribrzdili rýchlejšiu aktivitu pozemných vojsk na Donbase a v Novorusku. Ukrajinci a Rusi sa obmedzujú skôr na vzájomné útoky bezpilotnými dronmi. Pokojnejšiu situáciu využívajú analytici na Západe i na Východe na bilanciu tohtoročných bojov. Americkí experti /napr. prostredníctvom Washington Post/ rozoberajú príčiny neúspech tohtoročnej tzv. [...]

Vladimir Putin

Dostihy s jedným koňom, zosmiešnil Biely dom snahu Putina o znovuzvolenie

08.12.2023 23:14

Podľa Washingtonu je veľmi nepravdepodobné, že výsledok ruských prezidentských volieb bude ohrozený.

Ukrajinskí vojaci, Dneper, Cherson, vojna na Ukrajine

Ukrajinci sa pripravujú na dlhú vojnu, vojaci vstupujú do druhej zimy bojov vyčerpaní

08.12.2023 22:23

Únava z vojny je teraz každodennou realitou.

Mario Draghi

Kandidátom na šéfa EK by mohol byť bývalý taliansky premiér Mario Draghi

08.12.2023 21:34

Draghi bol talianskym premiérom od februára 2021 do októbra 2022 a na čele ECB bol v rokoch 2011-2019.

Gaza City / Gaza / Palestína /

Bezpečnostná rada OSN po vete USA neprijala návrh rezolúcie o prímerí v Gaze

08.12.2023 21:21, aktualizované: 21:55

Podľa humanitárnej organizácie Lekári bez hraníc je práve Bezpečnostná rada "spoluvinníkom v zabíjaní".

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 353
Celková čítanosť: 1640146x
Priemerná čítanosť článkov: 4646x

Autor blogu

Kategórie