Založ si blog

Rusko – ako o ňom vo svete naozaj píšu

O Rusku píšu každý deň mnohé médiá na Slovensku. Často sú to však iba deformované ohryzky pravdy, tu a tam z počítačov ukrajinského stredisko dezinformácií CIPSO pri ukrajinskej bezpečnostnej službe SBU. Píšu napr. o strachu Rusov pred kazetovými bombami, o údajom postupe OS UA na akési neznáme osady, o tom, ako F-16 a drony vyhrajú Zelenskému vojnu a pod.

V médiách vo svete sa však píše aj niečo iné. Predovšetkým sa znovu a znovu spomínajú prípravy na mierové rokovanie s RF, ku ktorému by malo dôjsť skôr ako po úplnom zastavení tzv. veľkej ukrajinskej protiofenzívy prejdú do útoku vojská RF. Túto nosnú tému dopĺňajú zaujímavé informácie súvisiace so širším pozadím konfrontácie Západu s Ruskom. Dnes sa napr. na ruských spravodajských portáloch píše o tom, ako ruské bojové lietadlo SU-3O SM zničilo rýchlostný americký vyloďovací čln Willard Sea Force, ktorý sa pokúsil dostať desiatky ukrajinských vojakov na Hadí ostrov. Lietadlo zničilo extrémne rýchlo manévrovací čln palubným delom. Tento ostrov má byť podľa pôvodnej dohody o exporte obilia demilitarizovaný. Ukrajinci ale dohodu neustále porušujú-napr. návštevou Zelenského pri ktorej tam chceli prepašovať výkonný radar ale provokačným vztýčením pohraničného stĺpa a pod. Rusi okrem protestu poslali na radar raketu a bolo po radare. Stĺp tam Ukrajincom nechali, nech sa „chlopi hrajú“. Na dnešný pokus o znovuzabratie ostrova však museli OS RF reagovať ostrejšie. Dva ďalšie člny zlikvidovali Rusi pri svojich ropných plošinách v Čiernom mori. Ukrajincom tak z pôvodnej americkej dodávky 5 člnov zostali už iba dva.

Švajčiarske periodikum „Temps“ píše o zákaze vstupu ukrajinských a najmä západných vojenských spravodajcov na front, do zóny najostrejších bojov a údajných ukrajinských ofenzív. „Temps“ usudzuje, že Ukrajinci takto chcú zabrániť tomu, aby sa ukrajinská a svetová verejnosť dozvedela o obrovských stratách, ktoré na fronte Ukrajinci majú. Výnimky zo zákazu vraj dostávajú iba vybraní novinári na základe osobného súhlasu prezidenta Zelenského alebo vedúceho jeho kancelárie Jermaka resp. od hlavného veliteľa OS UA Zalužného.

Turecké internetové médium „Sabah“ /sabah.com.tr/ píše o jedinečných vojenských zručnostiach OS RF, aké t.č. nemá žiadna armáda na svete. Rusi ich získali v boji s najmodernejšou vojenskou technikou NATO. Vzhľadom na mobilizovateľné ľudské zdroje je ruská armáda momentálne vo svete bezkonkurenčná. Vďaka postupnej konverzii časti ruského priemyslu na zbrojnú výrobu má RF schopnosť vyrobiť ročne násobne viac munície, než všetky krajiny NATO dohromady. Za prvý rok konfliktu na Ukrajine vypálila ruská armáda na OS UA viac ako 10 mil. kusov munície. To je viac, ako je schopná vyrobiť EU za 30 rokov. Podľa amerického vojenského stratéga D.Davisa neexistuje reálny spôsob ako by Ukrajina dokázala poraziť rozbehnutú ruskú armádu. Západu by nepomohlo ani nasadenie čerstvých poľských jednotiek napr. ak by sa boje presunuli na západnú Ukrajinu. Aj tým by chýbali osobné bojové skúsenosti stoviek tisíc ruských vojakov a majstrovstvo ich v bojoch na ukrajinskom fronte zocelených ruských veliteľov. Rusov by potom mohli zastaviť iba taktické jadrové zbrane. Lenže to by vypukla termonukleárna 3.sv.vojna a zastavené by bolo nie iba Rusko ale celá súčasná ľudská civilizácia.

Nemeckojazyčné periodikum „Bild“ píše o situácii s umelými hnojivami v EU a najmä v Nemecku. Nemeckí výrobcovia umelých hnojív /napr. BASF/ sú nútení zastavovať výrobu amoniaku napr. v Ludwigshafene a podobný osud čaká aj závod na výrobu dusíka SKW Piesteritz. Dôvody sú dva a oba súvisia s Ruskom. Prvým dôvodom krízy výroby hnojív je po zastavení dodávok ruského zemného plynu raketový vzostup výrobných nákladov. Náklady na dodávky plynu pre nemecké firmy sa vo všeobecnosti po prechode na ne-ruských dodávateľov zvýšili o 40%. Vo výrobe hnojív, kde je plyn dominantným nákladom, však vyleteli výrobné náklady v niektorých prípadoch o 150 %. To robí výrobu umelých hnojív v Nemecku stratovú, z dlhodobého hľadiska neúnosnú.

Cenovo dostupné umelé hnojivá si dnes preto západoeurópsky agrosektor zabezpečuje paradoxne-dovozom z Ruska. Ruské umelé hnojivá totiž zatiaľ ešte na antiruskom sankčnom zozname nie sú. Dovoz umelých hnojív z Ruska do krajín EU vlani vzrástol päťnásobne a tohto roku ďalej rastie. Nečudo, veď náklady na zemný plyn predstavujú len pri výrobe amoniaku štyri pätiny a ak je plyn drahý, domáca výroba amoniaku sa zastavuje a nahrádza dovozom. Sven Schulze, minister hospodárstva Saska-Anhaltska sa pýta, čo tá má za logiku, ak ruský plyn odmietame, lebo nechceme financovať ruskú vojnu no prijmy Rusov z predaja hnojív navyšujeme. Tieto prijmy azda „ruskú vojnu“ financovať nebudú ? Ak sa ale na sankčný zoznam dostanú aj ruské hnojivá, hnojivá sa pre agrosektor stanú luxusom. No a následne sa stanú zrejme luxusom aj ceny potravín. – Dobré ráno, Európa…

Po dlhšom čase sa médiám /ruským i mimoruským/ pripomenul aj majiteľ vojenskej skupiny vagnerovcov J.Prigožin. Po krátkej bieloruskej epizóde poslal videovyhlásenie z Afriky – „odniekiaľ zo Sahelu“. Oznamuje v ňom, že v záujme Kremľa a veľkosti mena Ruska v zahraničí prevzal on a jeho bojovníci nové úlohy v centrálnej Afrike. Má ísť o prieskum bojovom a podporu miestnych armád Mali, Stredoafrickej republiky, Burkiny Faso a Nigeru v boji proti ISIS a Al Kaide. No tiež v boji proti tým „kruhom na Západe“ čo boj islamistov a Tuaregov podporujú a využívajú na upevňovanie neokolonialistických pozícií Západu v Afrike. Už dlhšie sa v medzinárodných kruhoch hovorí o veľkej vojne Západu /USA, UK, F, D/ a jemu naklonených afrických štátov proti Východu /BRICS, Alžírsko, Turecko, Maroko, Mali, Čad, Stredoafrická republika, čiastočne Líbya a nový režim v Nigeri…/. Prigožinovi vagnerovci by v tejto vojne chceli zohrať funkciu údernej elity.

Domáce ruské médiá, ako je to u Slovanov zvykom sa venujú sebatrýznivej téme neúspechu Ruska /krachu expedície Luny 25/ vo vrcholiacom boji o Mesiac. Niektorí komentátori neváhajú dokonca defetisticky vyhlásiť budíček, nepríjemné prebudenie Rusov z ich tradičného veľmocenského sna. Koniec expedície Luny-25 je síce /najmä na pozadí úspechov USA, Číny ba doknca aj Indie/ dosť jatrivá udalosť, no vývoj vo svetovom obchode a v geopolitických súbojoch napr. v Afrike ukazuje, že Rusko má ešte stále významné slovo v Európe a vo svete.

-Nuž taká je asi pravda. Aj keď sa ju pravda s veľkým „P“ snaží kadejako zahovárať alebo deformovať.

Smrť zradcu- smrť zradcom ?

20.02.2024

Nie, nebudem písať o smrti Navaľného. Nechám na mejnstríme, nech sa na ňom odbavuje. Nech za ním ronia krokodílie slzy tí, čo ho školili, platili a využívali až za hrob. Ja mám na mysli iného ruského zradcu. Nespochybniteľného, neideologizovateľného, klasického vojenského zradcu a zbeha Maxima Kuzminova. Maxim Kuzminov bol mladý dôstojník ruských leteckých síl. Mal [...]

Ukrajinci hodnotia porážky na frontoch ako svoje úspechy

19.02.2024

Generálny štáb OS UA hodnotí porážku v boji o Avdejevku ako úspešnú operáciu OS UA. Ukrajincom sa vraj podarilo organizovane opustiť mesto a zachrániť tak tisíce vojakov. Následne sa im vraj podarilo „vyrovnať front“ a zaujať výhodnejšie pozície. Nové pozície OS UA označuje za výhodnejšie aj americký ISW. „Naša“ Pravda o nich tiež píše a [...]

Zelenskij na porážku reaguje vyhrážkami nielen Rusku ale aj USA

18.02.2024

Zúfalstvo banderovcov po porážke pri Avdejevke je nesmierne. Kyjev obvinil USA, že zastavenie finančnej a zbrojnej pomoci Ukrajine je základnou príčinou ústupu OS UA z Avdejevky. Zelenskij sa ústami svojich ľudí dal počuť, že ak Ukrajina definitívne prestane dostávať americkú pomoc, potom Ukrajina preruší strategické spojenectvo s USA. Predstaviteľ delegácie ukrajinského [...]

izrael, palestína, hamas

Militanti z Hamasu pri útoku na Izrael podľa krízového centra znásilňovali a mrzačili ženy

21.02.2024 16:07

Vo viacerých prípadoch došlo k znásilneniu pred inými ľuďmi vrátane partnerov, rodiny či priateľov.

polícia, NAKA, mimoriadne1, mim1

NAKA v rámci akcie Nájomca 2, zameranej na drogy, zadržala 16 osôb, obvinila 13

21.02.2024 15:35

Vykonaných bolo viac ako 20 domových a iných prehliadok, pri ktorých boli zaistené omamné a psychotropné látky a hotovosť.

Alexej Navaľnyj, pamätník,

Typická technika KGB. Premrznutého Navaľného zabili úderom do srdca, tvrdí aktivista

21.02.2024 15:00

Technika zabitia spočíva v tom, že obeť najskôr na niekoľko hodín vystavia mrazu.

Ecuador Bananas

Odpor k banánom priniesol Putinovi ovocie: Ukrajina nedostane sľubované zbrane

21.02.2024 14:00

Ekvádor sa odvrátil od Kyjeva a Rusi sa nemusia obávať poloprázdnych pultov s banánmi. Juhoamerický štát sa zjavne zľakol odplaty Moskvy až tak, že úplne zmenil názor na presun svojich zbraní sovietskej výroby.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 410
Celková čítanosť: 1848219x
Priemerná čítanosť článkov: 4508x

Autor blogu

Kategórie