Pamätáte sa ešte na boje, aké zvádzali o neobývaný maličký Hadí ostrov neďaleko Odessy ruské a ukrajinské vojská ? Najprv ho „hrdinsky bránili“ Ukrajinci, potom ho aj s kompletnou ukrajinskou posádkou získali Rusi a potom sa formálne dostal pod ukrajinskú kontrolu. Rusi sa stiahli, pretože na pôvodný plán obsadiť celé pobrežie Ukrajiny vrátane Odessy /dočasne ?/ rezignovali. Hadí ostrov mal totiž pre OS RF cenu len ako nástupisko na Odessu.
Pri pôvodných „obilninových“ rokovaniach medzi Ukrajinou a Ruskom, sprostredkovaných Tureckom sa ako jedna z podmienok uvoľnenia lodnej prepravy obilia z Odessy dohodlo, že Hadí ostrov bude demilitarizovaný, že na ňom nebudú žiadne ruské alebo ukrajinské vojská či vojenské zariadenia.
Demilitarizovanosť ostrova bola zárukou bezpečnosti vývozu ukrajinského obilia do sveta. A tiež zárukou, že sa uvoľnený režim plavby nezneužije proti Rusku. Bola to funkčná záruka – až do času, kým ho pred pár dňami polotajne nenavštívil Zelenskij. Oficiálne prišiel na ostrov demonštrovať politickú nadvládu Kyjeva nad ostrovom. Tajne však jeho sprievod na ostrov priniesol zo Západu dodaný vysoko presný radar. Radar bol zhotovený tak, aby mohol pracovať v ručnom i automatickom režime. Parametre radaru by dovoľovali monitorovať pohyb prakticky celej ruskej čiernomorskej flotily. Najmä však okolie hlavného ruského vojenského prístavu Sevastopol.
Zelenskij sa tváril, že on nič, že on muzikant. Že on na ostrov prišiel iba čisto z protokolárnych dôvodov. Iba preto, aby sa na pár chvíľ potešil pri stĺpe s ukrajinskou zástavou, čo nad Hadím ostrovom symbolicky veje – a aby sa potom vrátil na pevninu.
Ruská vzdušno-kozmická rozviedka veľmi rýchlo zistila, že Ukrajinci z ostrova neodišli úplne. Radar -porušujúci dohody o vývoze obilia-objavila. Lavrov a spol. najprv vec riešili diplomaticky. Dobrovoľným odstránením radaru chvíľu neúspešne podmieňovali ďalšie predĺženie dohody o obilí. Keď v Kremli pochopili, že požiadavky Ruska či Turecka na Kyjev nezaberajú, zariadili sa ako obvykle. Podľa bonmotu – „kto sa nechce dohodnúť s Lavrovom, bude musieť „diskutovať“ s generálom Šojgu“ – poslali pred 3-4 dňami na Hadí ostrov niekoľko rakiet. Tie potom umlčali nielen radar, ale aj ostatné obnovené vojenské zariadenia a ich posádku.
Hadí ostrov je takto opäť kompletne demilitarizovaný. A zmluva o vývoze ukrajinského obilia do zahraničia mohla byť dnes opäť predĺžená. Celý tento príbeh je ukážkovým príkladom toho, ako môže fungovať demilitarizácia Ukrajiny. Možno aj na širšej, možno až na celoukrajinskej úrovni.
Nauč sa po slovensky. ...
Slecna zbiera informacie. To je je jedna z... ...
O ruských vrahoch píšu rozprávky iba... ...
Keď si myslíš... ...
Nie nebolo to tak. ...
Celá debata | RSS tejto debaty