Založ si blog

Leopardy horeli: dnes v noci najťažšia bitka na ukrajinskom fronte

Dnes /8.6./ v noci sa odohrala podľa mnohých vojenských analytikov /napr. Baširova/ najťažšia bitka na ukrajinskom fronte. Jej dejiskom boli priestory v okolí Záporožia: Orechovského, Malej Tokmačky a Novodanilovky. Banderovci nasadili do boja podľa ruského ministra obrany Šojgu 47. mechanizovanú brigádu, zloženú z vyše 150 kusov rôznej obrnenej techniky. Len obsluha tejto brigády činila 1500 mužov. Tanky, pancierové transportéry na prevoz pechoty- K tomu podporné jednotky, delostrelectvo, raketomety a mínomety a samozrejme množstvo dronov.

Podľa priebežných výsledkov Rusi túto pancierovú päsť poskytnutú banderovcom velením NATO ale odrazili a nepekne zmrzačili. Boje však neprestávajú a Ukrajinci na bojisko presúvajú ďalšie posily. Neúspech tejto ofenzívy ide zatiaľ na vrub amerických salvových raketometov Himars. Strely z nich sa Rusi naučili likvidovať a tak sa z nedávnej zázračnej zbrane stala iba na obsluhu náročná rároha.

Straty na živej sile Ukrajincov za noc bojov sa odhadujú na 200 až 500 mužov. Podľa Image of the Future /internet.kanála na Telegrame/ za 6 dní od spustenia Veľkej ukrajinskej protiofenzívy padlo vyše 7000 Ukrajincov a nezvestných je 2400 mužov. Podľa predsedu Výboru pre obranu ruskej Štátnej dumy gen. Kartapolova stratili Ukrajinci za posledných 24 hodín 26 tankov, 14 obrnených transportérov, 50 bojových vozidiel, 3 húfnice, 12 mínometov a jedno lietadlo. Generál Kartapolov uzatvára, že sa napriek tomu, že Kyjev nasadil do bojov výborne vycvičených a vyzbrojených vojakov, úspech pre modrožltých nedostavil. Priebeh a výsledok bojov Kartapolovovi pripomína bitku pri Rževsku /počas 2.sv.vojny/.

Na ukrajinskom Telegrame sa o príčinách neúspešnej protiofenzívy začalo všeličo konšpirovať. Hovorí sa napr. o zrade niektorých vysokých dôstojníkov OS US. Tí sa vraj rozhodli ukončiť „slávnu protiofenzívu“ ešte v zárodku tým, že pri presunoch ukrajinských vojakov na líniu boja nepoužili inokedy obvyklú dymovú clonu, ektronické či terénne maskovanie. Kolóny s technikou NATO bez krytia postupovali v kolónach /v úzkych pásoch medzi mínovými poľami/ nezmyselne vpred. Rusi potom do nich triafali ako na strelnici.

Úspešné ruské odolávanie vlnám ukrajinskej protiofenzívy pripisujú analytici umeniu „generála Armagedona“, -ako prezývajú v médiách gen.Surovikina. Surovikin je autorom taktického stiahnutia sa vojakov RF od Charkova, Kyjeva a Chersonu, s cieľom vybudovať okolo nových ruských území silné obranné línie, brániteľné s efektívnym počtom ruských vojakov a techniky. Na husto zamínovaných poliach vybuchuje teraz najmodernejšia pancierová technika NATO. Zo vzduchu ju ničia riadené vysoko výbušné bomby FAB 500, artiléria a raketomety – pričom ruskí vojaci sedia v bezpečí zákopov a bunkrov.

Pozorovatelia priebeh boja opisujú v troch cyklických fázach: v prvej fáze ofenzívna vlna ukrajinských pancierových vozidiel zaútočí -skončí však buď na mínach alebo v ohni ruskej artilérie; v druhej fáze nepoškodené tanky a BVP-čka ustúpia; v tretej fáze si doplnia muníciu a naplnia BVP-čka novými vojakmi a znovu vyrazia do útoku…

O strate viacerých tankov Leopard a doterajšom zatiaľ neúspešnom priebehu ukrajinskej protiofenzívy informoval dnes podľa kancelárie ukrajinského prezidenta gen. Zalužnij V.Zelenského. Informoval o tom, internetový kanál Telegram Resident. Aké budú nové príkazy Zelenského nevedno, no vraj majú zohľadniť situáciu po zničení kachovskej priehrady.

Pokusy o ukrajinskú protiofenzívu boli aj v okolí Arťomovska alebo Ugledaru. Aj tie odrazili tzv. „novodoneckí panfilovci“. Túto analógiu z obdobia 2.sv.vojny západní analytici dopĺňajú o ďalšiu-tentokrát z bojov na vtedajšom západnom fronte. Ukrajinská protiofenzíva dostala meno „Ofenzíva v Ardenách 2.0“. Ide o jasnú narážku na posledný nemecký pokus o protiofenzívu pred Hitlerovou konečnou kapituláciou.

Inokedy také veľkohubé Centrum informačných a psychologických operácií /CIPSO/ pri SBU o bolestivej nočnej bitke pri Zaporoží mlčí. Nečudo, niet sa čím chváliť. Otvorený boj na fronte nie je pre banderovcov ich silná stránka. Banderovci a ich britskí tréneri radšej ničia Nord Stream v Baltiku, priehrady, ostreľujú raketami Storm Shadow obytné panelákyv Lugansku a pripravujú nový útok na krymský most. Ukrajinské propagandistické médiá a bohužiaľ aj po nich sa opičiace slovenské médiá miesto udalostí na fronte dokola píšu o zničenej priehrade Kachovka. A s vážnou tvárou presviedčajú svetovú verejnosť o takom nezmysle, akože si tam Rusi sami zaplavili a zničili svoje obranné línie a čo je ešte komickejšie, že si Rusi sami zlikvidovali prívod vody z Dnepra na Krym.

Západní predstavitelia sú z neúspechov Zelenského ofenzívy dosť zúfalí. Nečudo, že mnohí z nich-ako napr. bývalý generálny tajomník NATO A.F. Rasmussen už strácajú nervy a hrozia priamym vstupom vojakov z krajín NATO na ukrajinské bojisko. Najväčšiu ochotu zabojovať si proti Rusom priamo majú vraj v Poľsku a Pobaltí.

Nie všetci sa ale na ukrajinskú propagandu dajú namotať. Demokratický prezidentský kandidát na prezidenta USA R.Kennedy mladší včera napr. znovu kritizoval Zelenského ale aj vládu vo Washingtone. Biely dom podľa neho zmenil Ukrajinu na jeden veľký bitúnok. Príkladom je najnovšia „samovražedná“ ofenzíva Američanmi vyzbrojených Ukrajincov v Záporoží a Donbase.

Iným náznakom zmeny postoja Západu k dianiu na Ukrajine je, že sa včera ich predstaviteľom nepodarilo zhodnúť na ďalšom kole protiruských sankcií. Je zjavné, že stále viac politikov aj na Západe odmieta liať nové a nové doláre a eurá do bezodného kyjevského koša…

Sankcie proti Rusku trafili „tesne vedľa“…

21.07.2024

Koncom tohtoročnej jari EU výrazne zvýšila nákupy ruskej ocele a železa. Import dosiahol najvyššiu úroveň od roku 2022. RF obnovila svoj status najväčšieho exportéra do EU pre túto komoditu. Iba v mesiaci máji RF exportovala do EU kovy a výrobky z nich do EU v hodnote 373,1 mil. eur. Medziročný nárast je + 1.2% a medzimesačný nárast dokonca + 29%. Polotovary zo železa a [...]

Ako to bolo s nepísanými dohodami Ruska a USA v časoch Jeľcyna

10.07.2024

Americké ministerstvá zahraničia a obrany postupne uvoľňujú niektoré donedávna ešte tajné dokumenty, týkajúce sa udalostí spred 30 rokov. Americký Národný bezpečnostný archív zverejnil v týchto dňoch časť dokumentov týkajúcich sa vzťahov USA a RF vo vtedajších časoch. Medzi nimi sú to i dokumenty, spojené s plánom rozširovania NATO na Východ. Podľa dokumentov v [...]

Rusi zasiahli riadiace centrum GRU susediace s detskou nemocnicou v Kyjeve

08.07.2024

Dnes ráno tri vlny vzdušných raketovo-dronových útokov zasiahli viaceré miesta na UA, vrátane Kyjeva. V Kyjeve sa ruské rakety trafili do rozhodovacieho centra ukrajinských bezpečnostných síl SBU/GRU, nachádzajúce sa v nenápadnej budove a v podzemných bunkroch bezprostredne susediacich s detskou nemocnicou Ochmatdet. Útok na bezpečnostné centrum sa uskutočnil v pondelok ráno, [...]

Trump

Trump označil Harrisovú za radikálneho ľavicového blázna

25.07.2024 07:40

Republikánsky exprezident USA Donald Trump na predvolebnom podujatí v Severnej Karolíne slovne útočil na viceprezidentku USA Kamalu Harrisovú.

gaza

Izraelská armáda našla v Pásme Gazy telá dvoch rukojemníkov

25.07.2024 06:50

Ich smrť potvrdili úrady v uplynulých mesiacoch.

vojna na Ukrajine, Oleksander Syrskyj, Kyrylo Budanov

ONLINE: Syrskyj: Máme plán, ako opäť získať Krym. Rusi majú ohromujúce straty ľudí

25.07.2024 06:20, aktualizované: 07:14

Je realistické znovu získať Krym, tvrdí hlavný veliteľ ukrajinskej armády Syrskyj. Rusi podľa neho postupujú, lebo majú oveľa lepšie zdroje, viac všetkého.

Mikuláš Černák, výstupný oddiel

Väzni majú šancu na návrat, projektom prešiel aj Černák. Psychiater: Ako by reagovala spoločnosť na jeho prepustenie, je dilema

25.07.2024 06:00

Ak by sa Mikuláš Černák dostal na slobodu, stal by sa prvým na doživotie odsúdeným, ktorého by podmienečne prepustili.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 471
Celková čítanosť: 2100504x
Priemerná čítanosť článkov: 4460x

Autor blogu

Kategórie