Založ si blog

Presvedčia ruské „Kindžaly“ Američanov, aby pristúpili na mierové rokovania ?

Pol roka sľubovaná veľká ukrajinská protiofenzíva, ktorá mala vytlačiť Rusov z Novoruska, Donbasu, Charkovčiny a najmä z Krymu sa akosi nekoná. Agentúra Bloomberg už dnes píše, že potom, čo sa protiofenzíva neuskutočnila na jar a čo sa pravdepodobne neuskutoční ani v lete, môže sa posunúť až na jar roku 2024.

O príčinách meškania protiofenzívy špekulujú mnohí. Vojenskí experti sa ale v poslednom čase prikláňajú k verzii, že na odložení ukrajinskej jarnej protiofenzívny mal najväčší podiel úder nadzvukových ruských kindžalov na filiálku Pentagonu resp,. NATO, realizovaný pred pár týždňami na západe Ukrajiny. Naše médiá poskytli o tomto útoku iba veľmi sporé informácie. Pozorovatelia z Poľska a Pobaltia sú o niečo zhovorčivejší, no aj tí zvažujú každé slovo.

Asi sto kilometrov od Ľvova v karpatskom horskom masíve bolo za čias ZSSR vybudované podzemné riadiace stredisko Prikarpatského vojenského okruhu, schopné fungovať aj v podmienkach po jadrovom údere. V hĺbke 100 metrov sa nachádzali vtedy relatívne bezpečné pracoviská pre sovietsku vojenskú generalitu. Nečudo, že po 2014 sa do týchto podzemných štábnych priestorov nasťahovali dôstojníci NATO a Pentagonu. Ochranné prvky bunkrov vylepšili súčasnou opevňovacou technikou, pracoviská vybavili špičkovou spojovacou aparatúrou a v okolí bunkrov rozmiestnili silné zariadenia protivzdušnej obrany.

V takýchto relatívne bezpečných podmienkach potom vojaci NATO a Pentagonu rozpracovávali plány bojových operácií OS UA a aj akčné plány „ukrajinskej“ jarnej protiofenzívy. V bunkroch pracovalo mnoho vysokých dôstojníkov zo Západu, vrátane generálov. – No a v „predvečer“ avizovanej protiofenzívy práve do tohto bukrového komplexu udreli ruské kindžaly. Vypálené boli zo vzdialenosti asi 2000 km. Mali relatívne dlhú letovú trasu. Pri odhadovanej rýchlosti 10-15 násobkov rýchlosti zvuku však kindžaly napriek tomu nemala ukrajinsko-natovská PVO žiadnu šancu zastaviť. Do komplexu so snajperskou presnosťou 1 m trafili bojové hlavice, každá s váhou cca 500 kg. Prvá hlavica vytvorila vo vchodoch hlboký kráter a nasledujúce potom dokonali dielo skazy. Výbuchy a zničujúci požiar prenikli až do spodných úrovní komplexu. Záchranné čaty po útoku začali ihneď pracovať, no vyberali už iba mŕtve telá dôstojníkov zo Západu a Ukrajiny.

Centrum riadenia ukrajinsko-natovskej jarnej ofenzívy bolo teda zničené. Jeho obnova na inom mieste sa už začala, ale je otázka, dokedy potrvá. Navyše po odhalení tajných materiálov Pentagonu sa riadenie ofenzívy ďalej komplikuje. Súčasná akoby stabilizácia frontov, pripomínajúca zamrznutú vojnu ba dokonca akési nepísané skoro-prímerie je zjavným dôsledkom spomenutých udalostí.

Dôsledky úderu kindžalmi na upokojenie bojových činností na fronte paradoxne poukazujú na to, akú úlohu má v súdobom riešení vojnových konfliktov prevaha protivníka v istom druhu zbraní. ˇKindžaly akoby pomáhali naštartovať úvahy o miery aj v hlavách, ktoré donedávna snívali o niečom úplne inom. O dobytí Krymu a Donbasu a o povojnovom usporiadaní Ruska podľa želaní víťazného Západu.

Mier na Ukrajinu samozrejme žiadne zbrane neprinesú. Ani ruské a ani americké. Dokážu však aspoň bojujúce strany priviesť ku zdravej vojenskej logike. Dokážu utlmiť boje aspoň na istý čas. Dokážu prinútiť politikov rešpektovať status quo. A dokážu tak poskytnúť mieru aspoň akú-takú šancu.

„Potkanie“ triky banderovcov

28.09.2023

Dnes GŠ OS RF oznámil, že počet zajatých Ukrajincov presiahol 20 tisíc. V poslednom čase sa prípady vzdania sa alebo prebehlíctva Ukrajincov na stranu Rusov množia. Nie všetky pokusy o prechod do ruského zajatia sa však podaria. Vojenskí pozorovatelia boli svedkami smutnej udalosti. Potom čo sa početná skupina Ukrajincov Rusom vzdala pod Arťomovskom – stala sa terčom [...]

Vstup pozemných síl NATO do vojny proti Rusku a „ALABUGA“

26.09.2023

Tempo ukrajinskej ofenzívy dosahuje t.č. rýchlosť 1% „oslobodených oblastí“ za rok /O,25% za 3 mesiace/. Banderovci by sa takto zmocnili pôvodnej Ukrajiny za 100 rokov. Je jasné, že nejde o ofenzívu ale o krach. Medzi vojenskými analytikmi a politikmi na Západe sa preto čoraz častejšie hovorí o priamom vstupe NATO do ukrajinského konfliktu. Čoraz častejšie [...]

Ukrajinci už druhý týždeň prelamujú front.

24.09.2023

Palcové titulky v našich médiách /aj na tomto portále/ presviedčajú, že Ukrajinci prelomili prvú, druhú ba i tretiu Surovikinovu líniu pri Verbovej a prenikajú stále hlbšie a hlbšie do ruského tyla. V jednej vete sa síce nadšenie trochu brzdí, lebo vraj za treťou líniou obrany sú ďalšie línie ale to je iste iba malá prechodná komplikácia na víťaznej ceste na Krym. [...]

šafárikovo námestie, štúrova ulica, električka,

Medzi Kuchajdou a Zlatými pieskami nebudú dva mesiace jazdiť električky

02.10.2023 13:37

Dostupná bude náhradná autobusová doprava, informoval primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Voľby 2023, PS, exit pool,

Tipéri stavili na voľby takmer tri milióny eur, najvyššou výhrou je 19 600 eur

02.10.2023 13:31

Predčasné parlamentné voľby prekonali všetky rekordy. Tipéri si na ne stavili bezmála tri milióny eur.

Dmitrij Peskov

Kremeľ reaguje na slovenské voľby: Je absurdné označovať Fica za proruského

02.10.2023 13:19

Slovenskú stranu Smer je absurdné označovať za proruskú. Vyhlásil to v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

fakultná nemocnica, prešov, lekári, štrajk

Polícia vyšetruje konflikt pacientov v prešovskej nemocnici

02.10.2023 13:11

50-ročný pacient z obce Chminianske Jakubovany sa opakovane vyhrážal 75-ročnému pacientovi z Chmeľova, že ho zabije a že nedožije rána.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 324
Celková čítanosť: 1418134x
Priemerná čítanosť článkov: 4377x

Autor blogu

Kategórie