Založ si blog

O ruskej Gerasimovovej ofenzíve píšu nezmysly

Škoda, že naše médiá /napr. RTVS ale aj tento portál / venujú taký veľký priestor dezinformačným kampaniam britského MO a britskej tajnej služby MI6. Posledným príkladom je tzv. neúspešná ruská zimná ofenzíva na Donbase. Aká je pravda ? Nuž žiadny oficiálny orgán OS RF o žiadnu zimnú ofenzívu neplánoval. Vláda RF žiadnu masovú ofenzívu nenariadila. Ciele ŠVO zostali nemenné: demilitarizácia a denacifikácia. O zimnej ofenzíve OS RF samozrejme písali ruskí a zahraniční novinári. Bola to pre nich atraktívna téma. Ale považovať novinárske chýry /alebo blogerské komentáre/ za legitímny zámer generálneho štábu nejakej armády, – to nie je najlepšia vizitka profesionality tajnej služby Jeho veličenstva.

Čo robila ruská armáda potom, ako sa prostredníctvom čiastočnej mobilizácie niektorých ročníkov vojenských záloh posilnila o 300 tis. mužov ? Na túto otázku odpovedá velenie OS RF tým, že ruská armáda postupne ale vytrvalo melie /demilitarizuje/ ľudský potenciál ukrajinskej armády. Zomlela ho do tej miery, že takmer všetci experti na Západe /vrátane českého prezidentsa gen.Pavla/ vravia, že v silách OS UA je už iba jedna masívna vojenská protiofenzíva.

Ruská armáda na Ukrajine je ako fréza na asfalt. Postupuje nenáhlivo, ale reže poriadne do hĺbky. Až na dreň.

Na túto otázku však nepriamo odpovedá aj generál Viktor Muženko, bývalý hlavný veliteľ OS Ukrajiny. Podľa neho zapojilo Rusko /či už na území UA alebo inde/ do ŠVO asi 525 tisíc vojakov. Z nich sa na bojiskách objavilo 350 tis. vojakov. O zvyšku t.j. asi o 175-215 tis. vojakov /ak sa pripočíta 40 tis. dobrovoľníkov/ , ktorí prešli náročným polročným výcvikom sa hovorilo ako o údernej sile zimnej ofenzívy. Vojaci sa ale do žiadnej ofenzívy nezapojili a na frontoch sa ani nijako inak neprejavili. Ukrajinský generál Muženko sa pýta – kam zmizli ? Podľa neho je to iba rečnícka otázka, lebo každý vojenský expert vie, že si ich Rusi šanujú na čosi veľmi dôležité. Napríklad na situáciu, keď po odrazení veľkej jarnej ofenzívy OS UA /z ukrajinských miest oficiálne avizovanej/ prejdú OS RF do zničujúcej protiofenzívy.

Ukrajinský generál Muženko upozorňuje nielen na zatajené ruské personálne rezervy, ale aj zatajenú vojenskú techniku: lietadlá, rakety, drony, delostrelectvo – a tanky. Hlavný štáb ozbrojených síl Ukrajiny odhaduje výrobnú kapacitu vojensko-priemyselného komplexu Ruska na výrobu 10 tankov denne. To je 300-310 tankov mesačne a teda asi 3600-3700 tankov ročne. Generál Muženko odhaduje, že OS UA mesačne natrvalo zničia alebo poškodia maximálne 100 ruských tankov za mesiac resp. 1200 tankov za rok. Kde je však potom tých zvyšných 2400-2500 tankov ? Čo s nimi Rusi urobili, kam ich skryli, čo s nimi zamýšľajú ?

Gen.Muženko varuje GŠ OS Ukrajiny v predvečer jarnej protiofenzívy pred nepodloženým entuziazmom. Upozorňuje na obrovské potenciálne možnosti ruskej armády – personálne i technické, – ukrajinskú jarnú ofenzívu nielen zastaviť ale na ňu aj silnou protiofenzívou účinne odpovedať.

-Možno by bolo dobré, keby si úvahy bývalého veliteľa ukrajinských ozbrojených síl prečítali nielen v Kyjeve ale aj v MO OS Veľkej Británie a v centrále bondovskej MI6. Aby sa potom napr. Briti nemuseli cítiť tak trápne, ako keď v Iraku nenašli po / CIA ale aj MI6 avizovaných/ jadrových zbraniach S. Husajna ani tú najmenšiu stopu.

Sankcie proti Rusku trafili „tesne vedľa“…

21.07.2024

Koncom tohtoročnej jari EU výrazne zvýšila nákupy ruskej ocele a železa. Import dosiahol najvyššiu úroveň od roku 2022. RF obnovila svoj status najväčšieho exportéra do EU pre túto komoditu. Iba v mesiaci máji RF exportovala do EU kovy a výrobky z nich do EU v hodnote 373,1 mil. eur. Medziročný nárast je + 1.2% a medzimesačný nárast dokonca + 29%. Polotovary zo železa a [...]

Ako to bolo s nepísanými dohodami Ruska a USA v časoch Jeľcyna

10.07.2024

Americké ministerstvá zahraničia a obrany postupne uvoľňujú niektoré donedávna ešte tajné dokumenty, týkajúce sa udalostí spred 30 rokov. Americký Národný bezpečnostný archív zverejnil v týchto dňoch časť dokumentov týkajúcich sa vzťahov USA a RF vo vtedajších časoch. Medzi nimi sú to i dokumenty, spojené s plánom rozširovania NATO na Východ. Podľa dokumentov v [...]

Rusi zasiahli riadiace centrum GRU susediace s detskou nemocnicou v Kyjeve

08.07.2024

Dnes ráno tri vlny vzdušných raketovo-dronových útokov zasiahli viaceré miesta na UA, vrátane Kyjeva. V Kyjeve sa ruské rakety trafili do rozhodovacieho centra ukrajinských bezpečnostných síl SBU/GRU, nachádzajúce sa v nenápadnej budove a v podzemných bunkroch bezprostredne susediacich s detskou nemocnicou Ochmatdet. Útok na bezpečnostné centrum sa uskutočnil v pondelok ráno, [...]

gaza

Izraelská armáda našla v Pásme Gazy telá dvoch rukojemníkov

25.07.2024 06:50

Ich smrť potvrdili úrady v uplynulých mesiacoch.

vojna na Ukrajine, Oleksander Syrskyj, Kyrylo Budanov

ONLINE: Syrskyj: Máme plán, ako opäť získať Krym. Rusi majú ohromujúce straty ľudí

25.07.2024 06:20, aktualizované: 07:14

Je realistické znovu získať Krym, tvrdí hlavný veliteľ ukrajinskej armády Syrskyj. Rusi podľa neho postupujú, lebo majú oveľa lepšie zdroje, viac všetkého.

Mikuláš Černák, výstupný oddiel

Väzni majú šancu na návrat, projektom prešiel aj Černák. Psychiater: Ako by reagovala spoločnosť na jeho prepustenie, je dilema

25.07.2024 06:00

Ak by sa Mikuláš Černák dostal na slobodu, stal by sa prvým na doživotie odsúdeným, ktorého by podmienečne prepustili.

NATO, výcvik

Môže NATO urobiť niečo, čo Rusko zabolí? Odpovedá austrálsky generál

25.07.2024 06:00

Po viac ako dvoch rokoch od invázie na Ukrajine sú Rusi skúsenejší a sú nebezpečnejším protivníkom. Myslí si to austrálsky generálmajor vo výslužbe Mick Ryan.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 471
Celková čítanosť: 2100487x
Priemerná čítanosť článkov: 4460x

Autor blogu

Kategórie