Založ si blog

Ruské nukleárne zbrane v Bielorusku.

Naše médiá sú plné komentovania ruského zámeru rozšíriť taktické nukleárne zbrane v Bielorusku. Možno by bolo zaujímavé pozrieť sa na vec aj z ruského uhla pohľadu. Aspoň kvôli úplnosti informácií.

Rusi /napr. O.Volodin, spolupracovník Politonline.ru, Pravda.ru a pod/ začínajú pri analýze veci tým, že vymedzujú taktické jadrové zbrane /TJZ/ ako zbrane, ktoré nie sú určené na ničenie celý krajín napr. v zámorí /na to slúžia strategické jadrové zbrane/ ale „iba“ na ničenie menších vojenských alebo logistických celkov; v aktívnej bojovej činnosti slúžiacich potom na zabezpečenie prelomu frontu alebo naopak na zničenie nepriateľských úderných klinov, pokúšajúcich sa o prelom frontu, na zastavenie veľkých ofenzív, na ničenie zoskupení vojenskej techniky, na likvidáciu silných opevnení, letísk, skladov, výrobní zbraní, dopravných uzlov, a pod. Rusi uvažujú, že cieľom TJZ môže byť letisko Rzesow, kam prilietajú americké lietadlá so zbraňami pre Ukrajinu, Javorský polygón na Ukrajine, cestné a železničné prechody z Poľska, Slovenska a Pobaltia na Ukrajinu. Po zásahu TJZ nezostane zničená celá krajina, ale „iba“ asi 3-4 hektáre krajiny. Samozrejme, adekvátny k tomu je i rozsah rádioaktívneho zamorenia.

Hlavice resp. odpaľovacie zariadenia ruských TJZ budú v Bielorusku umiestnené v silne fortifikovaných podzemných priestoroch. Miesta, kde sa budú nachádzať, budú silne strážené. Preto ich uvedenie do bojovej pohotovosti potrvá asi do júna-júla. Základne TJZ v Bielorusku budú podobné americkým základniam TJZ, napr.:

 • Kleine Brogel, Belgicko,
 • Buechel, Nemecko,
 • Aviano a Ghedi-Torre v Taliansku,
 • Volkel v Holandsku,
 • Incirlik v Turecku a pod.

Nosičmi alebo odpaľovacími zariadeniami ruských TJZ môžu byť napríklad:

 • lietadlá /aj bieloruské/ typu Su-24 pri hlaviciach do 30 kiloton,
 • rakety Iskander pri pri hlaviciach do 50 kiloton,
 • míny a náboje s náložami pre ruské samohybné delá 200 mm napr. Pion a Malka resp. resp. pre húfnice 150 mm Giacint – všetko pre v rozsahu 2-3 kilotony,
 • rakety Kindžal odpaľované napr. z lietadiel Mig-31…

/Pre porovnanie-hirošimská bomba mala silu 13 kiloton. Rusko má asi 2000 jadrových náloží, vhodných ako taktické jadrové zbrane/.

Dôvodom pre inštaláciu ruských TJZ v Bielorusku môžu byť podľa ruských analytikov viaceré veci. Trebárs:

 • použitie striel s ochudobneným uránom v britských tankoch Challenger a pod.,
 • prísun veľkého počtu raketometov Himars s dlhým doletom k hranici Kaliningradu,
 • osobná žiadosť Lukašenka, ktorý chce na akýkoľvek útok NATO na Bielorusko odpovedať pomocou TJZ,
 • otvorenie stálej americkej vojenskej základne v Poľsku, na ktorej sa predpokladá inštalácia amerických TJZ,
 • skrátenie času „jadrovej reakcie“ Ruska na útok zo Západu-v tomto prípade pôjde o nezanedbateľných pár kritických minút,
 • vynútená redislokácia ukrajinských síl z donbaského frontu na hranicu s Bieloruskom a tým aj oslabenie sily OS UA pre prípad nejakej ukrajinskej ofenzívy na fronte,
 • reakcia na nový svetový poriadok a nové rozloženie síl medzi veľmocami, a pod.

Umiestnenie TJZ Ruska na území Bieloruska má aj svoje riziká. Napr. hra niektorých bieloruských politikov na „jadrovú veľmoc“ /medzi zopár bieloruskými žurnalistami to už začalo/. Alebo obava, čo sa stane s TJZ, ak by v Bielorusku došlo k štátnemu prevratu /potom by malo Rusko na Západe ďalšiu Ukrajinu, ibaže ozbrojenú jadrovými zbraňami/. No a napokon vyššie personálne a finančné náklady na vybudovanie a prevádzkovanie ruskej základne s TJZ v Bielorusku.

Z pohľadu Slovenska znamená rozmiestnenie ruských TJZ v Bielorusku priblíženie TJZ na niekoľko stoviek km od slovenských hraníc. Potenciálnym cieľom TJZ Ruska na Slovensku môže byť cestný prechod pri Michalovciach /Vyšné Nemecké/, železničný uzol v Čiernej nad Tisou a letisko Užgorod, vzdialené iba pár km od SR. Pri zvažovaní cieľa úderu TJZ zohrá zrejme úlohu politika toho-ktorého štátu voči RF a rozsah zbraní a munície, dopravovaných na Ukrajinu cez Slovensko alebo iný štát NATO.

Cieľotvorným faktorom ruských TJZ bude bezpochyby aj kvalita vzťahov, aké má alebo bude mať tá-ktorá krajina ku Ruskej federácii a jej ľudu. – Alebo sa mýlim ?

Biden a Su-25 na zemi: čo sa do našich novín nezmestilo

01.06.2023

Naše médiá obšírne komentujú dianie na ukrajinskom fronte. Hovoria napr. o tom, ako sa protiputinovskí bojovníci prebojúvajú div že nie do Moskvy. O tom, ako sa Moskva chveje strachom od ukrajinských dronov. O tom, ako všetky členské krajiny NATO sa už tešia na Ukrajinu ako svojho nového spolučlena. O tom, ako ukrajinská PVO zostrelila z 11 rakiet letiacich na Kyjev všetkých [...]

Hrdinský útok Ukrajincov na ruskú slepačiareň !

31.05.2023

Rusi sa dnes chvália, že zničili poslednú vojnovú loď Ukrajiny – stredne veľkú výsadkovú loď „Jurij Olefirenko“. Loď kotvila v prístave v Odesse. Rusi už na ňu dávno poľovali, lebo ostreľovala civilné ciele v chersonskej oblasti a podľa niektorých zdrojov bola zodpovedná aj za vypustenie hladinových dronov proti ruskej výzvednej lodi „Ivan [...]

Rusi zničili hlavné sídlo vojenského spravodajstva Ukrajiny /GUR/

30.05.2023

V posledných 24 hodinách zasadili raketové a vzdušné sily Ruska Ukrajine silné rany. . Ruské útoky mali zdrvujúcu silu a zasiahli tzv. centrá prijímania rozhodnutí ukrajinskej armády. Išlo o budovy, podzemné bunkre, sklady a logistické zariadenia. Vo všetkých týchto centrách pracovali okrem ukrajinských dôstojníkov aj dôstojníci z krajín NATO. Je pravdepodobné, že [...]

Andrej Danko, Ide o pravdu

Danko v Ide o pravdu: Neriešime diaľnice či penzie, ale hádame sa, kto je so Západom a kto s Východom

03.06.2023 12:00

Chcem dobrý vzťah s Ukrajinou aj Ruskom, nech si to vyriešia medzi sebou, uviedol šéf SNS Andrej Danko k vojne na Ukrajine.

Ukrajina SR ČR Čaputová Pavel Návšteva

Pokračovanie slovenskej podpory Ukrajine je ohrozené, varovala Čaputová

03.06.2023 11:52

Prezidentka to uviedla v rozhovore s bruselským webom Politico. Slovensko je zatiaľ významným spojencom Kyjeva.

Vitalij Kličko

Nezhody medzi Kličkom a Zelenským sú dlhodobé. Naposledy ich prehĺbil prípad zamknutého krytu

03.06.2023 11:02

Incident, pri ktorom sa dve ženy a deväťročné dievča nedostali do krytu počas ruského ostreľovania, vyvolal na Ukrajine vlnu rozhorčenia.

Li Šang-fu

Iba krátke podanie rúk. Čínsky generál odmietol rokovať s Austinom na fóre v Singapure

03.06.2023 10:30

Americký minister obrany varoval, že tento postoj môže prispieť k nedorozumeniam a konfliktom.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 251
Celková čítanosť: 905006x
Priemerná čítanosť článkov: 3606x

Autor blogu

Kategórie