Všimli ste si to iste aj vy. Svetový obchod krváca a Číňanov to už prestáva baviť. Zisky z globalizovaného obchodného modelu začínajú klasať. Čína musí začať konač. Čínsky emisár preto prichádza do Moskvy a Kyjeva s textom námetov na uzavretie prímeria príp. dokonca na uzavretie trvalejšieho mieru.
Väčšina analytikov je k tejto pekingskej iniciatíve dosť skeptická. Niektorí dokonca vravia o čínskej naivite. Naivite podobnej naivnosti Turkov, ktorí s podobnými mierovými iniciatívami už tiež viackrát prišli. – Zbytočne, lebo na Donbase sa bojuje ďalej.
Myslieť si o Číňanoch , že ich mierová ofenzíva je naivná si ale môže iba naivný človek. Číňania nie sú naivní romantici. Naopak, Čínska politika je realistická a na viac krokov dopredu premyslená. Číňania vedia, čo chcú a prečo to chcú práve teraz. Svoje návrhy majú navyše čím podoprieť. Voči Rusom použijú nátlakový argument, že sú jedným z posledných a pritom rozhodujúcich obchodných partnerov Ruska. Ak by v sankčnom obkolesení Rusi o Čínu prišli, mohlo by to byť pre nich fatálne.
Voči Ukrajine/USA použijú iný nátlakový argument: Naznačia, že ak by sa mierové kroky zo strany UA a USA ignorovali, mohla by Čína podstatne zvýšiť svoju obchodnú, ale aj technicko-technologickú ba i vojenskú pomoc Rusku.
Čínska ofenzíva pri hľadaní mierového, diplomatického riešenia konfliktu na Ukrajine však nie je iba takáto prvoplánová. Za celým mierovým humbugom Pekingu je možno získanie alibi pred začiatkom otvorenejšej čínskej pomoci Rusku. Po mierovej iniciatíve, ktorá je iste aj podľa Číńanov t.č, odsúdená na neúspech- bude možno nasledovať to hlavné: otvorená čínska podpora Rusku. Vrátane podpory v podobe zbraní a munície, ba možno aj napr.IT-špecialistov v centrách riadenia modernej raketovej, dronovej a protileteckej techniky.
Za týmito dvoma plánmi ale môže byť aj ďalší. Číňania majú v ukrajinskom konflikte svoje vlastné geopolitické záujmy. Chcú zoslabiť USA, ale zase nie až tak, aby to narušilo jeho schopnosť byť dôležitým odberateľom čínskeho tovaru. Posilniť Rusko, ale zase nie až tak, aby sa stalo totálnym víťazom nad USA a Západom. Čína imituje veľmocenské správanie USA v posledných dvoch svetových vojnách. Byť kvázi neutrálny a nezúčastnený, no popri tom tajne pomáhať jednej zo strán vojny. A potom, keď už začne by jasné, ako vojna dopadne, zasiahnuť, vstúpiť do vojny priamo, na strane predpokladaného víťaza. Ukradnúť mu kus slávy, no najmä veľký kus z ceny pre víťaza.
Ale je tu ešte jeden špecificky čínsky problém: Tajvan. Čína si na Ukrajine potrebuje otestovať svoje vlastné zbrane, ich odolnosť voči zbraniam USA. Chce si otestovať svoju taktiku v konfrontácii s taktikou USA. A chce si otestovať aj rozhodnosť USA v event. boji o Tajvan a limity, po ktoré by USA v boji proti Číne boli ochotné ísť. Boj o Tajvan pre Čínu do istej miery začína na Ukrajine.
Víťazom vojny na Ukrajine, viťazom zápasu USA/NATO proti Rusku môže byť prekvapujúco – ČÍNA ! Po obchodno-finančnej ale možno do istej miery aj po vojenskej stránke. Možno začíname byť svedkami prepriahania koní. ktoré doteraz ťahali káru sveta americkým smerom. Onedlho zistíme, či na Ukrajine bude Čína triumfovať svojou mierovou ofenzívou alebo svojou vojensko-logistickou podporou Rusku.
Akokoľvek, v jednom i v druhom prípade sa ako hrdinovia dňa objavia Číňania. Uvidíme, čo to napokon svetu /a Slovensku/ prinesie.
V Poltári žijú Slováci. Tí vedia veľa. Majú... ...
som rád že si môžem takto ráno pri káve... ...
Anektované územia uzná Čína za ruské až dlho... ...
O čom chce rokovať ? O rokovaní ? Nech sa páči... ...
Zelensky sa doprosuje, ze chce jednat s Cinou... ...
Celá debata | RSS tejto debaty