Založ si blog

Veštby Saxobanky na rok 2023

Saxobank je medzi finančníkmi známy každoročnými trochu šokujúcimi prognózami vývoja vo svete. Ani tento rok jeho analytici nezostali očakávaniam nič dlžní. Skúsme šokantnejšie prognózy /z pera investičného riaditeľa Steena Jakobsena a ostatných saxobankárov / aspoň stručne zhrnúť.

Najdôležitejším posolstvom je, že sa globálna celosvetová ekonomika v roku 2023 bude vyvíjať ako vojnová ekonomika. Nielen globálne a regionálne veľmoci, ale aj menšie štáty budú v roku 2023 posilňovať svoje armády. Budú vynakladať veľké sumy peňazí nie iba na zbrane a strelivo, ale aj na budovanie strategických rezerv surovín, potravín a energií. Infláciu s tým spojenú budú štáty zdržiavať na uzde reguláciou cien a vojnovým prídelových hospodárením.

V spojitosti s tým sa v roku 2023 v EU vytvoria organizačné a právne podmienky pre vznik spoločnej európskej armády. Pôjde hlavne o to, aby takáto armáda dala vzniknúť vojensko-priemyselnému komplexu na báze priemyslu EU, predovšetkým Nemecka. Nemecká armáda zmohutnie a tak ako v minulosti, stane sa kostrou západoeurópskej sily, namierenej prinajmenej proti Rusku.

Vo Francúzsku rezignuje prezident E. Macron. Aj Veľká Británia zmení vládu. Labouristi ziniciujú nové referendum o návrate Veľkej Británie do EU. Tým sa UK pokúsi vyriešiť nielen svoje hospodárske problémy, ale aj trenice o zotrvaní Škótska v rámci Veľkej Británie.

Čína, India a krajiny OPEC zintenzívnia svoj boj proti dolárovej totalite. Budú ďalej organizovať „vzbury“ proti doláru a nahrádzať dolárové platby platbami v domácich menách. Finančná rovnováha sveta bude vystavená mohutným turbulenciám. Japonsko však v dôsledku toho pristúpi k opačným krokom než zvyšok Ázie. Japonsko sa finančne ešte viac primkne k USA. Japonský jen sa úzko /fixným kurzom/ naviaže na dolár,-inak by neprežil. Cena zlata za trójsku uncu presiahne 300O USD.

Veda, výskum a vývoj sa ešte viac spojí s otázkami národnej bezpečnosti. Bude plniť úlohu vyzbrojovacieho tyla, zázemia pre armádu.

Enviromentalistické na zdroje náročné experimenty budú ďalej pokračovať. Saxobankári prognózujú, že sa „zelené“ výboje rozšíria z oblasti energetiky a dopravy do oblasti potravinárstva. Bližšie neurčená veká krajina si dá strategickú úlohu do roku 2030 vylúčiť mäso pochádzajúce zo živých zvierat z akejkoľvek potravinárskej produkcie.

Udalosti v roku 2023 zatrasú existenciou sveta. Svet ako ho poznáme sa dosť zmení, no prežije to.

-Aspoň jedna dobrá správa, -či nie ?

UKRImi

06.02.2023

Nemám čas a ani chuť pátrať vo verejne dostupných informačných zdrojoch po údajoch o kriminalite medzi ukrajinskými migrantmi. A ak by som sa aj dačoho dopátral, je veľmi otázne, či by blog s takýmito údajmi z portálu nezmizol. Preto len niekoľko postrehov z posledných pár týždňov. Prípad ukrajinského študenta, ktorý zavraždil svoju ukrajinskú spolužiačku, lebo mu [...]

Chválim SRo – za Mons.Gavendu a kardinála J.Ch.Korca

05.02.2023

V inak prevažne oportunistickej relácii Š.Chrappu si dnes /nedeľa, 5.2./ vynikajúci slovenský katolícky kňaz, devínsky farár Mons. M. Gavenda spomenul na najväčšiu slovenskú cirkevnú osobnosť druhej polovice 20.storočia a začiatku 21.storočia -na kardinála Jána Chryzostoma Korca. Na veľkého slovenského národovca, cirkevného činiteľa a duchovného otca obnovy slovenskej [...]

Chválim SRo -to je zázrak!

04.02.2023

Asi nedopatrením sa dnes do živého vysielania na SRo dostal rozhovor redaktorky K.Martinkovej s mladou slovenskou fotografkou /tuším sa volá sl.Bašnáková ale môžem sa mýliť/. Fotografka nemala najkrajšiu slovenskú fonetiku a bola tak trochu slniečkárka, no napriek tomu väčšina toho, čo povedala „sedela“ a jej uzávery boli smelé a presné. Fotografka prežila [...]

ZSSK, vlak, zeleznice, IC, stanica, lokomotiva, pracovnik

Necestuje vlakom bez dokladu totožnosti. S digitalizáciou rastie kontrola cestujúcich

06.02.2023 18:00

Kým iný dopravcovia používajú osobné údaje na kontaktovanie zákazníkov, ZSSK sa obáva falšovania.

329584144 864076384875946 6361829030630482625 n

Ľadová kryha z kamióna zranila 12-ročného chlapca, poranila mu tvár

06.02.2023 17:40

Vodiči sú pred jazdou povinní odstrániť z vozidla a z nákladu kusy ľadu a snehu, ktoré by sa počas jazdy mohli uvoľniť.

pellegrini a kollar

Pellegrini s Kollárom ovládli politické diskusie. Fico zostal na chvoste

06.02.2023 17:20

Prezidentka Čaputová hosťovala takmer v každej zo sledovaných relácií jedenkrát.

Epsom College

Riaditeľku elitnej britskej školy našli mŕtvu spolu s jej manželom a dcérou

06.02.2023 17:10

Telá 45-ročnej Emmy Pattisonovej, 30-ročného manžela George a ich sedemročnej dcéry boli objavené v nedeľu ráno v škole.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 402277x
Priemerná čítanosť článkov: 2853x

Autor blogu

Kategórie