Založ si blog

Volebné čriepky

Komunálne a župné voľby 2022 sa vyznačovali všeličím. Na globálnej úrovni prekvapilo, že napriek všeobecnej nespokojnosti s vládou OLaNO/Sme rodina/Za ľudí resp. SaS, dostali kandidáti týchto strán celkom slušný počet mandátov. Nevládne strany síce mali navrch, no žiaden opozičný triumf sa nekonal. Pre bežných ľudí je asi intelektovo náročné spojiť si politiku Matoviča s politikou Jurinovej, aj keď ona je to isté čo Matovič ibaže v sukni. Podobne sa to týka SaS na parlamentnej a na lokálnej úrovni príp. aj politiky Remišovej na vládnej úrovni a na úrovni činnosti jej ľudí v obciach a mestách.

Veľké veci sa ale udiali aj na úrovni obcí a regionov. Spomeniem iba zopár čriepkov z celkovej mozaiky:

  • Kontroverzný starosta Ladomirovej, ktorý poškodil cintorín ruských vojakov dôveru svojich spoluobčanov už nedostal. Ladomirová sa rehabilitovala.
  • Svoje posty si uhájili aj starosta Varína a primátorka Sliača, ktorí podporili iniciatívy za miestne referendá /na tému Tisovej ulice resp. na tému základní USA na Sliači/.
  • Občania Pribyliny poslali „do čerta“ kandidáta Hlasu na starostu, pána Kohúta a nahradili ho starostom z SNS, pánom Pokrievkom. Toto rozhodnutie voličov potešilo tatranské medvede,- menej už developerov, ktorí budú musieť prestať zasviňovať západotatranské podhorie novými chatami.
  • Jadrové slovenské územie Tekova, stredného Pohronia a stredného Ponitria, Hontu a Malohontu zostalo tvrdo pro-slovenské. Štiavnica, Nová Baňa, Zlaté Moravce, Hnúšťa, ale aj niektoré časti Kysúc a Oravy …zostali v rukách vlastencov.
  • Na druhej strane zo skúšky slovenského vlastenectva prepadli občania od Žiliny, Martina, čiastočne väčších sídiel Liptova, Oravy a Kysúc. Ľudia v tejto časti Slovenska asi trpia na národný masochizmus, asi majú príliš lacné energie a potraviny, asi jazdia na skvelých cestách a preberajú si v množstve atraktívnych pracovných príležitostí. Nuž a preto si znovu zvolili matovičkárku Jurinovú.
  • Pokiaľ ide o Východ, na župnej úrovni a na úrovni Prešova a Košíc stále platí konštatovanie starého Havla, – že tam vládne celkom iná, ne-slovenská atmosféra, odlišná od ostatku Slovenska. Toto ale neplatí pre okresné mestá ako Michalovce, Bardejov, Spišskú Novú Ves, Poprad…Tam už dujú iné, vlasteneckejšie vetry.
  • Južné Slovensko sa trochu vylepšuje. Maďarská etnická strana má síce tretí najlepší stranícky výsledok, ale ten získala predovšetkým na Žitnom ostrove. Tu sa jej podarilo zvoliť čisto maďarské zastupiteľstvá napr. aj v Kolárove, Mederi, Dunajskej Strede a Šamoríne, – hoci napr. v Šamoríne tretinu obyvateľov tvoria Slováci. Slováci kandidovali nejednotne a Slovákom sa nechcelo ísť voliť. Majú, čo si vykoledovali. Komárno, Hurbanovo, Nové Zámky, Šala, Senec, Galanta…už politizujú ako inde na Slovensku.
  • Bratislava ? Choré mesto. Nedostatok vlastenectva je totiž porucha socialneho vývoja osobnosti. Babky zo starého mesta zvolili vrkôčkatých hipsterov na kolobežkách. Volili to, čo im prišlo do poštových schránok. Kto chce kam, pomôžme mu tam.
  • No a napokon,- tieto komunálne a župné voľby sú charakteristické aj triumfom Pellegriniho nad Ficom, triumfom Hlasu nad Smerom. Je to triumf oportunizmu nad zásadovosťou, triumf pasivity a lenivosti nad aktivitou a pracovitosťou. Je to triumf ničnerobenia a zmierlivosti voči vláde nad organizovaním protivládnych demonštrácií a protivládnym odporom. Bežný slováčik-hlasáčik svoj vzťah k zlej vláde odbavuje frfľaním v úzkom kruhu priateľov. Demonštrácie a boj rád nemá, bojí sa ich.. Takémuto človiečikovi vyhovuje, že nemusí chodiť na demonštráciu, že za neho pán Pellegrini všetko ťuťu-muťu vybaví v zákulisných rokovaniach. Hlas bude mať v zastupiteľstvách okolo 2000 ľudí. Ak by sa takáto masa Hlasistov zišla pred Čaputovej palácom, bola by to celkom slušná demonštrácia. Oni by tam ale nikdy neprišli. Sú to iné typy ľudí. Sú to miestni kariéristi, oportunisti, konjunkturalisti. Túžili a túžia po úradoch, – a keďže je t.č. Hlas nová a v prieskumoch úspešná strana, s nádejou byť stranou vládnou ,- pridali sa k nej. Ak by sa však onedlho ukázalo, že PS bude ešte úspešnejšia strana ako Hlas, prejdú od Hlasu k Progresívnemu Slovensku /prípadne cez medzistanicu „nezávislých“/. Úspech Hlasu ale aj KDH je neúspechom, národnou tragédiou Slovákov. Ukazuje v plnej nahote našu malosť, nerozhodnosť, nepriebojnosť, zmierlivosť a poddanskosť. – Našťastie, ide síce o dosť veľký ale zďaleka nie väčšinový diel v štruktúre národa. Prežili sme všeličo. Prežijeme aj Hlasitov, Progresívcov a KDH-ákov. Len to trochu potrvá.

Sankcie proti Rusku trafili „tesne vedľa“…

21.07.2024

Koncom tohtoročnej jari EU výrazne zvýšila nákupy ruskej ocele a železa. Import dosiahol najvyššiu úroveň od roku 2022. RF obnovila svoj status najväčšieho exportéra do EU pre túto komoditu. Iba v mesiaci máji RF exportovala do EU kovy a výrobky z nich do EU v hodnote 373,1 mil. eur. Medziročný nárast je + 1.2% a medzimesačný nárast dokonca + 29%. Polotovary zo železa a [...]

Ako to bolo s nepísanými dohodami Ruska a USA v časoch Jeľcyna

10.07.2024

Americké ministerstvá zahraničia a obrany postupne uvoľňujú niektoré donedávna ešte tajné dokumenty, týkajúce sa udalostí spred 30 rokov. Americký Národný bezpečnostný archív zverejnil v týchto dňoch časť dokumentov týkajúcich sa vzťahov USA a RF vo vtedajších časoch. Medzi nimi sú to i dokumenty, spojené s plánom rozširovania NATO na Východ. Podľa dokumentov v [...]

Rusi zasiahli riadiace centrum GRU susediace s detskou nemocnicou v Kyjeve

08.07.2024

Dnes ráno tri vlny vzdušných raketovo-dronových útokov zasiahli viaceré miesta na UA, vrátane Kyjeva. V Kyjeve sa ruské rakety trafili do rozhodovacieho centra ukrajinských bezpečnostných síl SBU/GRU, nachádzajúce sa v nenápadnej budove a v podzemných bunkroch bezprostredne susediacich s detskou nemocnicou Ochmatdet. Útok na bezpečnostné centrum sa uskutočnil v pondelok ráno, [...]

Trump

Trump označil Harrisovú za radikálneho ľavicového blázna

25.07.2024 07:40

Republikánsky exprezident USA Donald Trump na predvolebnom podujatí v Severnej Karolíne slovne útočil na viceprezidentku USA Kamalu Harrisovú.

gaza

Izraelská armáda našla v Pásme Gazy telá dvoch rukojemníkov

25.07.2024 06:50

Ich smrť potvrdili úrady v uplynulých mesiacoch.

vojna na Ukrajine, Oleksander Syrskyj, Kyrylo Budanov

ONLINE: Syrskyj: Máme plán, ako opäť získať Krym. Rusi majú ohromujúce straty ľudí

25.07.2024 06:20, aktualizované: 08:20

Je realistické znovu získať Krym, tvrdí hlavný veliteľ ukrajinskej armády Syrskyj. Rusi podľa neho postupujú, lebo majú oveľa lepšie zdroje, viac všetkého.

Mikuláš Černák, výstupný oddiel

Väzni majú šancu na návrat, projektom prešiel aj Černák. Psychiater: Ako by reagovala spoločnosť na jeho prepustenie, je dilema

25.07.2024 06:00

Ak by sa Mikuláš Černák dostal na slobodu, stal by sa prvým na doživotie odsúdeným, ktorého by podmienečne prepustili.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 471
Celková čítanosť: 2100525x
Priemerná čítanosť článkov: 4460x

Autor blogu

Kategórie