Založ si blog

Poďakovanie Pravde za pravdu o poškodenom ruskom cintoríne

Na úvod upozornenie: v tomto článku nejde z mojej strany o žiadne tvrdenie. Opieram sa výlučne iba o svoj názor a úsudok, ktorý som si spravil z fotografií v Pravde.

Nestáva sa to často, ale teraz to musím urobiť. Pravda síce asi musela poinformovať o názore polície /zrejme miestne príslušného oddelenia/ o tom, že sa na cintoríne ruských vojakov v Ladomirovej nič nestalo. Dokonca to ozdobila nadpisom, dosť zjavne útočiacim na GP za jeho zákonný záujem o stav veci, -no súčasne prezentovala fotografie, ktoré JEDNOZNAČNE dokazujú, že sa v Ladomirovej predsa len čosi stalo. Na fotkách Pravdy vidieť stav cintorína pred 8 rokmi a dnes. Úhľadné hroby s betónovými obrubami sa zmenili čosi strašné- na rumovisko s kusmi betónu, rozjazdené okolie hrobov, jednoducho spúšť.

Fotografie svedčia o tom, že v Ladomirovej naozaj došlo k veľkej nehoráznosti. Pod rúškom rekonštrukcie bolo asi zničené dielo, na ktorom sa finančne podieľala RF a ktoré bolo nielen pietnym miestom pre potomkov padlých ale aj zaujímavou turistickou zastávkou. Starosta tvrdí, že vraj betónové ohrady boli silno narušené a bolo ich treba BÁGROM odstrániť. Každý normálny človek, ktorý aspoň raz robil s cementom vie, že po 8 rokoch sa s betónom prakticky nič nedeje. Ale to nie je podstatné. Podstatné je, že starosta zjavne porušil medzinárodnú i národnú legislatívu, viažúcu sa k starostlivosti o vojenské hroby. Zjavne porušil medzinárodný dohovor o tejto téme medzi SR a RF. Starosta mal požiadať Veľvyslanectvo RF o súhlas s akoukoľvek rekonštrukciou. Podľa veľvyslanca RF to ale neurobil. Evidentne bez potrebného súhlasu slovenských a ruských autorít dal príkaz bagrovať…

Policajt, ktorý vec okomentovať ako hoax zjavne fotky z miesta činu nevidel, na mieste nebol a dohodu o starostlivosti o vojenské hroby medzi RF a SR vysoko pravdepodobne neštudoval. Už toto stojí za pozornosť generálnej prokuratúry. Takže pán Žilinka ničomu a nikomu nenaletel. Drží sa svojich práv a povinností, opiera sa o zákon. Prešetriť skutkový stav veci je jedna z jeho základných povinností. GP Žilinka koná a to je dobre. Vďaka nemu zostali v SR aspoň posledné zvyšky právneho štátu.

Prokuratúra by sa však možno mala zaujímať aj o názory, vyslovené v článku Pravdy, ktoré kritizujú zákonný záujem GP o vec. A tiež by sa možno mala zaujímať aj o autora názorov, podľa ktorých by sa veľvyslanec cudzieho štátu nemal, ba nesmel slobodne pohybovať po území krajiny, v ktorej má diplomatickú misiu. Tak takúto nehoráznosť si nedovolili vysloviť ani súdruhovia z ÚV KSČ a súdruhovia z ŠTB v 50-tych rokoch 20.storočia. – Ak by toto platilo, potom by u nás žiadne veľvyslanectvá neboli. Veď domáce väzenie pre veľvyslanca,-to tuším bolo iba v Iráne v čase Chomejního. – Alebo to autor tejto myšlienky tak univerzálne nemyslel – a zakáz pohyb mimo ambasádu chce uplatňovať výlučne proti veľvyslancovi Ruska ? Ak áno, tak potom by to bol casus belli a autor tejto chorej idey by bol vojnový štváč.

A ešte poznámka na záver. V Ladomirovej som bol viackrát. V časoch ČSSR jej obyvatelia -Rusíni, tu a tam využívali ochrannú ruku rusínskeho tatka Biľaka,-aby si to či to po známosti vybavili. Tvárili sa ako najväčší priatelia ZSSR a bratského ruského ľudu. Bol to však asi iba číry oportunizmus a konjunkturalizmus. Teraz badám u niektorých Rusínov inú tendenciu. Preorientovali sa z Moskvy na Kyjev a Washington. To im prináša väčšie výhody. Zrazu už nie sú RUSíni ale iba Rusíni-Ukrajinci, ba možno už iba Ukrajinci. Som zvedavý, kedy začnú nepokryto banderizovať – a žiadať Ukrajinu od Ladomirovej cez Prjašiv až po Piprad resp. až po hranicu Slovenska s Moravou.

Zatiaľ sa, našťastie, nič také nedeje. Ale vandalizmus, ktorý sa stal s ruskými hrobmi v Ladomirovej by do tohto trendu celkom slušne pasoval.

Putin už teraz môže použiť taktické jadrové zbrane

03.10.2022

Rozdiel medzi konšpiráciou a politickou scenáristikou je v tom, že kým autor podáva konšpiráciu ako zaručene pravdivú a jedine možnú, tvorca scenárov budúceho politického vývoja ich ponúka ako pravdepodobné a variantné. Toto, čo tu ponúkam je jeden z možných scenárov. Ako variant k tomu, čo predložil bloger G.Murín. Jeho článok je skvelý, záver neutešený,-no no [...]

Ako vznikol vtip o Rómoch čo podporujú Hegera ?

02.10.2022

Jednoducho. Dnes mi bol pri jesenných prácach v záhrade pomáhať jeden môj rómsky známy. Mám ho rád, lebo je nielen zabávač. ale aj vyznávač osobitého humoru. Pri robote, naladený na túto nôtu sa ma spýtal, či viem, prečo Rómovia podporujú Hegerovu a Matovičovu vládu. Vedel som, že neuhádnem a tak som sa vzdal. „No to je jasné“ prezradil Róm. [...]

Prečo Rómovia podporujú Hegera ?

02.10.2022

Na túto otázku je jednoduchá odpoveď. Rómovia podporujú vládu prezidenta Hegera, lebo je to konečne ich vláda. MENŠINOVÁ vláda. Vybavili im ju otec a syn Pollákovci. Hegera podporujú aj iné menšiny. Napríklad maďarská. Maďarský poslanec Gyímesi jej robí medzi maďarskou menšinou PR. Otázka je, či pozitívny alebo negatívny. Dala by sa spomenúť aj židovská menšina. [...]

Ruský okupant / Ruský vojak / Russ /

Šéf ukrajinskej rozviedky: Putinova mobilizácia je „darom“ pre Ukrajinu

05.10.2022 11:10

Podľa Kyryla Budanova sa Kremeľ ocitá v „slepej uličke“ medzi svojimi zlyhaniami a odhodlaním udržať si to, čo na Ukrajine získal.

Ukrajina Rusko vojna uarus

Prieskum: Väčšina Slovákov si želá víťazstvo Ukrajiny. Podpora Ruska klesá

05.10.2022 11:00

Podpora Ruska na Slovensku klesla o viac ako 30 percent.

debata kosice zupani

Košický kraj potrebuje audit a vyriešiť kauzy

05.10.2022 10:30

V Košickom kraji chce byť županom 12 kandidátov.

nehoda1

Vodič oľutoval svoju alkoholickú jazdu, pri ktorej zabil päť študentov. Prokurátor žiada väzbu

05.10.2022 10:00, aktualizované: 11:20

Dědeček čelí obvineniu z trestného činu všeobecného ohrozenia. V prípade preukázania viny mu hrozí trest odňatia slobody až na doživotie.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 112635x
Priemerná čítanosť článkov: 3313x

Autor blogu

Kategórie