Mierové rokovania medzi RF a UA budú údajne pokračovať až na jeseň. Dovtedy bude o novej rusko-ukrajinskej hranici miesto ministra diplomacie Lavrova rozhodovať veliteľ ruskej pozemnej armády, generál Mordvičev. Čo sa Rusku nepodarí dosiahnuť na rokovaniach o mieri, to dosiahne ruský generál, povestný svojou tvrdosťou.
V týchto dňoch začala jarno-letná ruská ofenzíva. Jej operatívnym cieľom je Krasnoarmejsk /Pokrovsk/ a Konstantinovka. Strategickými cieľmi sú ale Kramatorsk, Slavjansk, Zaporožie príp. vstup do Dnepropetrovskej oblasti ev. do Nikolajevska a Odessy. Okrem toho sa OS RF sústredia na vybudovanie asi 30 km nárazníkovej zóny v oblasti Sumy a i.
Posledné pohyby na frontoch sú prvými krokmi ku dosiahnutiu operačných a strategických cieľov. Ruská armáda dostala v poslednom čase nielen nových a vycvičených vojakov, ale na front začali nepretržite prúdiť aj dodávky kĺzavých bômb, dronov a rakiet. Rusi sa vďaka tomu tlačia južným krídlom z Alexandropolu a Romanovky do Jablonovky a Alexandro-Kalinova /čo je predmestie Konstantinovky/. Západným krídlom napredujú na Malinovku, Novopoltavku, Novoekonomickoje až po Mirnograd /čo je predmestie Pokrovska/. V oboch miestach hrozí Ukrajincom vznik kotlov /operačných obkľúčení/. Do Pokrovska sa Rusi súčasne snažia dostať z Dzeržinska /Torecka/ po železnici. Analytici očakávajú dobytie Pokrovska a Konstantinovky v letných mesiacoch /do júla až augusta/. Následne sa začne ofenzíva na Kramatorsk. Ukrajinci sa už dnes na ňu pripravujú budovaním tzv. dronových ochranných sietí resp. zón konštantnej dronovej paľby.
O účinnosti tejto obrany pochybujú ukrajinskí dôstojníci, medzi ktorými sa šíria porazenecké nálady, -no pochybujú o tom aj dôstojníci z krajín NATO, usmerňujúci ukrajinské vojenské úsilie. Najviac ale pochybujú o súčasnej obranyschopnosti Ukrajincov Američania. Preto začal Washington horúčkovitú diplomatickú aktivitu. Viceprezident Vance prehováral dnes Zelenského, aby predsa len pristúpil na diplomatické riešenie ruských územných požiadaviek. Prezident Trump chce na druhej strane v telefonáte s Putinom nakriatnuť Rusov, aby svoje územné nároky zmenšili a pristúpili na dlhšie prímerie.
USA hádžu Ukrajine diplomatické záchranné koleso. Prímerie, trvajúce min. 30 dní by umožnilo USA a NATO, aby pomohli Ukrajine vyhnúť sa letnej ruskej ofenzíve, aby vytvorili priestor na dozbrojenie OS UA najnovšími západnými zbraňami, na odpočinok a redislokáciu ukrajinských vojakov a pod.
Putin v chystanom rozhovore s Trumpom zrejme nevylúči možnosť dosiahnuť ruské ciele nebojovými diplomatickými prostriedkami. Teda i skorším obnovením rusko-ukrajinských rokovaní. Ak však z americkej a ukrajinskej strany bude „ponuka“ nedostatočná, nebude o budúcej línii prímeria rozhodovať diplomacia ale ruské zbrane.
O budúcich rusko-ukrajinských hraniciach tak nebude rozhodovať Lavrov ale generálplukovník Andrej Mordvičev.
USA stále podporuje vojnu na Ukrajine, aj keď... ...
Neverím, že sa podarí V. Putina ukecať k... ...
Ale no vidím tú tvoju textovú provokáciu,... ...
Celkom realny popis skutočnosti... ...
Tento bloger zviedol na internete už množstvo... ...
Celá debata | RSS tejto debaty