Vlani MI6 a CIA naplánovali útok na ruských turistov na krymskej pláži Uškujevka a na krymský Kerčský most, pri ktorom v čase vrcholiacej turistickej sezóny čakalo na prechod na Krym okolo 2000 aut denne. Iniciátorom útokov – tzv. operácie „Moon Hail“ bol Zelenskij, ktorého priviedol do hystérie rast krymského turizmu. Zelenského plán na zastrašenie turistov a na zničenie krymského mosta odsúhlasil britský premiér i americký prezident Biden.
Zámer zničiť most sa nepodaril. Turistická pláž Uškujevka bola prakticky nedotknutá. 12 strelám ATACMS a raketám Neptun sa nepodarilo zničiť vozovku a ani piliere mosta /pomocou hladinných dronov/. Silná ruská protivzdušná obrana a obrana pred morskými dronmi útok odrazila. Výsledkom úsilia banderovcov bolo iba poškodenie vozovky, ktoré ale ruskí cestári rýchlo opravili.
Tohto roku v lete sa očakáva nárast počtu ruských turistov smerujúcich na Krym o 300-400%. Ak k nemu dôjde, hystéria u Zelenského zrejme opäť prepukne. Je možné, že ATACMS budú opäť v permanencii. Ukrajinci a USA budú opäť tvrdiť, že im nejde o turistov ale o vojenského ciele: o krymské základne a krymský most, po ktorom sa údajne presúvajú autá s muníciou a pancierové vozidlá OS RF. Takéto zdôvodnenia však vyvracajú samotní ukrajinskí velitelia. Budanov, šéf GRU a veliteľ námorníctva Nejžpapa totiž potvrdili, že dnes už ruská armáda používa krymský most na logistiku len zriedka. Prečo ? Lebo existuje oveľa rýchlejšie spojenie Krymu s materským Ruskom – po cestách cez „okupované“ územia v okolí Mariupola.
Ak by sa útoky na krymský turizmus a krymský most aj v lete 2025 opakovali, OS RF budú na ne pripravené. Raketové, lietadlové a dronové útoky banderovcov budú odrazené nielen raketami BUK a TOR, ale i systémami S-300 a S-400 a Pancirmi, ako aj dômyselnou obranou pred morskými dronmi. Jej súčasťou sú špeciálne siete, výložníky, výbušné plavidlá, morské míny a pod. pripravené zničiť drony ďaleko pred ich atakom na mostné piliere. Obranu budú organizovať tiež cez hustejšiu sieť pozorovacích lietadiel a EITI, cez systémy elektronického boja a kamufláže.
Rusi sú pripravení chrániť krymské pláže a krymské pobrežie tiež prepracovanejším systémom zákopov, protitankových a protivýsadkových opevnení, mínových polí, delostrelectva, raketových systémov a letectva. Krym je dnes už akási pevnosť, chránená pred prienikom banderovcov po súši a po mori.
Pokiaľ ide o priebeh bojov na fronte, OS RF vytrvalo postupujú takmer na všetkých bojiskách. Na kursko-sumskom fronte pokračujú Rusi v eliminácii obkľúčených cca 7 tis. banderovcov v okolí Olešnja neďaleko starých rusko-ukrajinských hraníc. Likvidujú tiež ukrajinské jednotky, ktoré prenikli cez hranicu do Belgorodskej oblasti. OS UA nepomáhajú ani rakety ATACMS, MLRS či lietadlá F-16. Ukrajinské jednotky sú drvené ruskými dronmi a kĺzavými bombami FAB 3000. Plány Kyjeva obsadiť aspoň dediny Demidovka a Popovka zlyhali. OS RF postúpili za včerajší deň o 3,2 km.
Zaujímavý je priebeh bojov v smere na Dnepropetrovsk. Tu ruská armáda preráža ukrajinské línie južne od Kotljarovky a pri Bogdanovke. Cieľom OS RF je zničiť ukrajinský logistický uzol pri obci Novopavlovka a Troickoje a prekonať obrannú líniu pri Alexejevke a Andrejevke.
Na diplomatickom fronte došlo k niektorým interesantným posunom. Pod tlakom extrémnych nacionalistov Zelenskij prehlásil, že s plánom USA na ovládnutie ukrajinských nerastných zdrojov nesúhlasí. Vraj by to legalizovalo americký neokolonializmus a poškodilo hospodárske záujmy EU. Vzťahy s EU sú pre Zelenského režim kriticky dôležité, nemôže ich obetovať, veď EU je a asi aj bude jediný spoľahlivý spojenec Kyjeva.
Trumovi sa nedarí ani v rozvoji americko-ruskej spolupráce. USA sa intenzívnym kurizovaním Putinovi nepodarilo získať RF na americkú stranu a narušiť tradičné čínsko-ruské priateľstvo. Čínsko-ruské vzťahy sú vzťahmi strategických spojencov. Čínsky prezident Si Tin Pching bude /povedané slovami Putina/ hlavný hosť na prehliadke na Červenom námestí pri oslave 80. výročia Dňa Pobedy. Trump sa čertí, lebo zisťuje, že Rusko nie je naivný sprostáčik, ktorého očaria jeho simplexné obchodné triky.
Potom čo Rusko odmietlo stiahnuť s najväčšej ukrajinskej atómovej elektrárne a ďalších energetických objektov a potom, čo Rusko odmietlo silnejšie tlačiť na Irán aby prestal s podporou jemenských húsiovcov a s vývojom jadrových zbraní a potom, čo Moskva navrhla na Ukrajine náhradu Zelenského režimu provizórnou vládou pod záštitou OSN, sa Trump na Putina údajne „veľmi nahneval“. „Nahnevaný“ Trump Iráncom pohrozil strašným bombardovaním a Rusku sa vyhráža zničujúcimi clami a hrozí sankciami aj krajinám, ktoré kupujú ruské energie. Uvidíme, či sa Trumpov hnev podarí zmierniť – napr. ponukou na spoluprácu pri ťažbe vzácnych hornín na území Ruska a telefonátom, ktorý chce Trump s Putinom uskutočniť tento týždeň.
Trumpovi sa jednoducho momentálne nedarí. Doma mu súdy rušia jeho dekréty, administratíva Grónska odmieta blahobyt, ktorý USA ponúkajú ostrovanom ako odmenu za včelenenie sa do rámca USA. Zelenskij nechce odovzdať Američanom ukrajinské prírodné zdroje bez primeranej protihodnoty. A aby to nebolo málo, ukazuje sa, že Rusi sú tvrdším obchodným partnerom, než si Trump myslel. Trump sa v Rusoch zmýlil. Jeho vyhrážky na Moskvu neplatia. Rusi sú si vedomí, že v konfrontácii s Ukrajinou, ale tiež s NATO a teda aj USA víťazia. Americkú cenu útechy Putin neberie. Putin chce rokovať iba o takom mieri, ktorého výsledkom bude demilitarizovaná a denacifikovaná Ukrajina.
Rusko je aktuálne víťazom vojny s Ukrajinou a Západom. Ukrajina a Západ budú musieť prijať novú územnú resp. geopolitickú realitu. Budú musieť akceptovať „pax rusiana“.
Putin dnes Západu hovorí : Zober /ruský koncept mieru/ – alebo nechaj tak…
Tak, tak. ...
Redakcia by mala niečo urobiť, ale s tebou :))... ...
Klobásky,to je tvoj svet,ostaň radšej len v... ...
Preto ustúpila. V článku NYT sa výborne číta,... ...
Samozrejme aj Vy ste si to už všimli. ...
Celá debata | RSS tejto debaty