Založ si blog

Chorvátski a albánski fašisti spolubojovníkmi

Problém niektorých čitateľov blogov je ich percepčná prvoplánovosť. Články otvárajú, ak sa v titulku objavia mená vrcholných politikov alebo ak ide o klebety /napr. kto koho kde nahradí…/. Ak čítajú aj čosi iné, náročnejšie, potom aj tak v diskusii reagujú ako Pavlovove psíky-podmienenými reflexami. Napríklad na slovo „Srbi“ reagujú slovom „Srebrenica“, na slovo „vojna“ slovom „srbské zverstvá“. Nezazlievam im to, oni sa pri vyjadreniach riadia našimi masmédiami-a tie sú takmer skrz na skrz proti-srbské ba až antisrbsky rasistické.

Kvôli protisrbským stereotypom myslenia mnohých čitateľov sa dnes stalo, že na článok o spoločnom albánsko-chorvátskom vykrikovaní desiatok tisíc futbalových fanúšikov a hľadaní príčin tohto masového hejtu sa v prevažnej miere objavovali pokusy ospravedlniť príšerný jav z včerajšieho tv večera akýmisi srbskými zločinmi. Konkrétne srbskými zločinmi voči Albáncom a Chorvátom. Niektorí ako keby nevnímali písaný text článku. V ňom je napísané, že davy kričali odporné výzvy na vraždenie Srbov, obsiahnuté v hesle „Srbe na vrbe“. Toto heslo nepochádza z poslednej vojny v Juhoslávii. toto heslo je oveľa staršie. Vzniklo v časoch 2.sv.vojny, keď fašistickí Albánci a fašistickí Chorváti bok po boku bojovali proti juhoslovanským prevažne srbským antifašistickým partizánom.

V poslednej juhoslovanskej vojne pred 30 rokmi Srbsko nebojovalo proti Albánsku. Čiže albánske vyhrážky vešaním Srbov nemali a nemajú žiadne korene v tejto vojne. Áno, pred 30 rokmi bojovali Srbi s Chorvátmi, no heslo „Srbe na vrbe“ nie je výsledkom týchto bojov. Nie je reakciou na srbské zločiny. Je oveľa oveľa staršie-ako som už napísal, pochádza z čias 2.sv. vojny. Chorváti a Albánci včera toto heslo kričali spoločne, lebo pochádza z čias, keď Chorváti a Albánci boli spojencami v boji proti Srbom.

Tým, čo chcú o týchto časoch bojovej spolupráce chorvátskych a albánskych fašistoch vedieť aspoň o čosi viac, dávam do pozornosti informácie o chorvátskom vyhladzovacom tábore Jasenovac. Do tohto tábora posielali svojich srbských zajatcov aj Albánci. V tábore sa nelikvidovalo „v rukavičkách“ teda plynom ale oveľa brutálnejšie: guľkou, nožom, kladivom, klincami, tehlami, drúkmi..Likvidácia ľudí v Jasenovaci bola mimoriadne brutálna a krv pri nej tiekla potokmi. V Jasenovaci takto zahynulo približne 700 000 ľudí, z toho bola veľká väčšina Srbi.

V boji so Srbmi nasadzovala „hrvatska deržava“ trestné oddiely ustašovcov. Pri prenasledovaní Srbov neraz prešli ustašovci z okupovanej Bosny aj do Albánska, kde Srbov kántrili spoločne s miestnymi albánskymi fašistami. Hlavným proti-srbským úderným oddielom, likvidujúcim v spolupráci s ustašovcami Srbov bola 21. horská divízia Waffen SS. Mala označenie podľa albánskeho hrdinu boja s Turkami- Skanderbega. Jej hlavným operačným priestorom bolo dnešné Kosovo. Tu vykonávala etnické čistky najmä v roku 1944. V niektorých prípadoch to tu čistila spolu s ustašovcami.

-Takže odtiaľto začína tradícia albánsko-chorvátskej spoločnej borby so Srbmi. Tu sa Albánci osvojili chorvátske heslo „Srbe na vrbe“. Príkoria, aké pred 30 rokmi zažili Chorváti od Srbov boli o niečom inom. Boli to regulárne vojenské zrážky. A áno boli to aj špeciálne operácie jednej či druhej strany, v ktorých jední odpovedali na zločiny druhých a tí druhí následne odpovedali potom rovnakou mincou. Rýpanie sa vo vzájomnom ubližovaní je bolestivé na strane Srbov i Chorvátov. A nikam nepovedie. Iba ak k reprodukcii etnickej nenávisti. Prípadne k príprave ďalšej vojny.

Zdá sa, že Srbi si to už uvedomili a viackrát sa Chorvátom pokúsili podať ruku na zmierenie. Včerajší rev krvilačných chorvátskych davov na futbalových ME v Nemecku bohužiaľ ukázal, že mnohí Chorváti do štádia zmieru a obnovy normálnych vzťahov ešte nedospeli. Je to škoda. Veľká škoda. Najväčšia škoda však je, že sa z pretrvávania nepriateľstva teší aj niekto tretí. Kto ? Nuž Slovan to určite nie.

Sankcie proti Rusku trafili „tesne vedľa“…

21.07.2024

Koncom tohtoročnej jari EU výrazne zvýšila nákupy ruskej ocele a železa. Import dosiahol najvyššiu úroveň od roku 2022. RF obnovila svoj status najväčšieho exportéra do EU pre túto komoditu. Iba v mesiaci máji RF exportovala do EU kovy a výrobky z nich do EU v hodnote 373,1 mil. eur. Medziročný nárast je + 1.2% a medzimesačný nárast dokonca + 29%. Polotovary zo železa a [...]

Ako to bolo s nepísanými dohodami Ruska a USA v časoch Jeľcyna

10.07.2024

Americké ministerstvá zahraničia a obrany postupne uvoľňujú niektoré donedávna ešte tajné dokumenty, týkajúce sa udalostí spred 30 rokov. Americký Národný bezpečnostný archív zverejnil v týchto dňoch časť dokumentov týkajúcich sa vzťahov USA a RF vo vtedajších časoch. Medzi nimi sú to i dokumenty, spojené s plánom rozširovania NATO na Východ. Podľa dokumentov v [...]

Rusi zasiahli riadiace centrum GRU susediace s detskou nemocnicou v Kyjeve

08.07.2024

Dnes ráno tri vlny vzdušných raketovo-dronových útokov zasiahli viaceré miesta na UA, vrátane Kyjeva. V Kyjeve sa ruské rakety trafili do rozhodovacieho centra ukrajinských bezpečnostných síl SBU/GRU, nachádzajúce sa v nenápadnej budove a v podzemných bunkroch bezprostredne susediacich s detskou nemocnicou Ochmatdet. Útok na bezpečnostné centrum sa uskutočnil v pondelok ráno, [...]

Atentátnik Thomas Matthew Crooks

Strelec, ktorý sa pokúsil o atentát na Trumpa, si vyhľadával informácie o atentáte na Kennedyho

25.07.2024 09:07

To je vyhľadávanie, ktoré je významné z hľadiska duševného stavu útočníka, skonštatoval riaditeľ FBI.

tanker

Pri pobreží Filipín sa prevrátil a potopil ropný tanker. Na mieste sa vytvorila ropná škvrna dlhá takmer štyri kilometre

25.07.2024 08:46

Podarilo sa zachrániť 16 zo 17 členov posádky, jeden je nezvestný.

Trump

Trump označil Harrisovú za radikálneho ľavicového blázna

25.07.2024 07:40

Republikánsky exprezident USA Donald Trump na predvolebnom podujatí v Severnej Karolíne slovne útočil na viceprezidentku USA Kamalu Harrisovú.

gaza

Izraelská armáda hlási nájdenie tiel piatich rukojemníkov v Pásme Gazy

25.07.2024 06:50, aktualizované: 08:25

Militantné hnutie Hamas ich unieslo počas útoku na Izrael zo 7. októbra 2023.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 471
Celková čítanosť: 2100601x
Priemerná čítanosť článkov: 4460x

Autor blogu

Kategórie