Časov Jar na spadnutie-maskovanie dronovými a izraelskými útokmi čosi naznačuje

2. apríla 2024, trikopce, Nezaradené

OS RF sa dnes nadránom dostali už iba na 300 metrov od obranných pozícií OS UA v strategickom meste Časov Jar. Do tohto mesta sa uchýlili hlavné sily OS UA po páde Avdejevky.

S blížiacom sa pádom Časov Jaru sa však deje čudná vec. V rozboroch ukrajinských a západných analytikov hodnota mestečka rapídne klesá. Už nie je až tak strategicky významné, už je iba takticky významné a ak by padlo, stane sa z neho pre kyjevských expertov asi len obyčajná hromada rozvalín.

Boje o Časov Jar sa dnes zvádzajú v Bogdanovke, Krasnom, Kleščevke a v poslednom páse lesa pre činžiakmi Časov Jaru. Časov Jar je zaujímavý tým, že je na plochom teréne predsa len istou vyvýšeninou a tým, že otvára cestu na Kramatorsk a Slavjansk. Rusi pri jeho dobývaní postupujú krok za krokom, podľa GŠ OS UA zatiaľ na útoky použili čaty a iba nedávno pechotu v sile roty.

Eventuálny pád Časov Jaru asi Kyjevom zase riadne zamáva. Preto GRU a SBU zorganizovali niekoľko hybridných akcií. Teda akcií, kde popri istom vojenskom význame do popredia vystupuje ako určujúci – význam propagandistický. Troma bezpilotnými lietadlami s dlhým doletom napadli včera Ukrajinci dva objekty na území Tatarstanu. V jednom prípade poškodili fasádu ubytovne pre robotníkov energozávodu a v druhom prípade zariadenie rafinérie. Obete na životoch neboli, iba 12 zranených a škody na budovách tiež nie sú „devastačné“ /v rozpore s tým, čo o tom píšu Ukrajinci a aj Pravda/. Podstatné na akcii je jej propagandistické vyznenie /išlo o prienik cca 1000 km na ruské územie/ a odlákanie ukrajinskej verejnej mienky od frontových nepríjemností smerom ku úspechom diverznej činnosti banderovcov.

Vývoj na ukrajinských frontoch nie je dobrý. Preto kyjevský šéf Zelenskij, – trochu bokom od pozornosti našich médií – minulý týždeň popustil z podmienok na mierové rokovanie. Už nechce od Rusov, aby sa stiahli na hranice z 1991. Na začiatok mu postačí už aj ústup na pozície spred začiatku ŠVO /február 2022/. Publicisti na Západe sa tiež trochu posunuli. Už nie sú kategoricky proti akejkoľvek zmene hraníc. Už zdôrazňujú, že neakceptovateľná je iba násilná a jednostranná zmena hraníc. To značí, že zmena hraníc mierovou diplomatickou cestou, na ktorej sa obe strany dohodnú rokovaním, by bola predsa len čosi iné…

V tieni udalostí na ukrajinskom fronte sa prudšie vyvinuli aj veci na akoby paralelnom bojisku – na Blízkom východe. Izrael si včera a predvčerom dovolil čosi, za čo by iný národ a iný štát zaplatil jednoznčným odsúdením BR OSN a dosť možno aj intervenciou vojsk OSN do krajiny. Izraelu však humanitárne bombardovanie medzinárodnou koalíciou nehrozí. -Hoci to, čo Izrael urobil, – podnikol raketový útok na diplomatické zastúpenie Iránu v Sýrii a povraždil členov humanitárneho tímu OSN, ktorý priniesol do Gazy potraviny, – takéto dva nehorázne vojnové zločiny – by boli dôvodom k vyhláseniu vojny. Nielen vojny Izraela s Iránom ale aj vojny Izraela s celým civilizovaným medzinárodným spoločenstvom. Ide však o Izrael a o vyvolený národ Židov, ktorí v ňom žijú. -A tak sa nič, okrem pár tvrdších diplomatických vyjadrení, ale že úplne nič nedeje.

No malo by sa. Aj na úrovni slovensko-izraelskej by sa malo. Toto je minimálne na prerušenie diplomatických vzťahov medzi Izraelom a SR. Avšak nič také nebude. Čo bude ? Dá sa napríklad očakávať, že Irán sa pokúsi o odvetu prostredníctvom Hizballáhu a Húsiov a to bude všetko.

Irán a jeho spojenec Rusko sa na dnes na viac nezmôžu. Vedia, o čo USA ide. Aj v Sýrii či Gaze ide v prvom rade o Rusko. Ide o to, vyprovokovať v Palestíne a Sýrii druhý front. Ide o to, aby Irán, ktorý je dôležitým spojencom Ruska, začal bojovať vo vlastnej vojne a na pomoc a dodávky Šáhidov a inej munície Rusom nemal čas.

Rusi a Iránci to vedia. Preto ich kroky budú síce tvrdé ale aj tentoraz najmä strategicky rozvážne. Rusi a Iránci vedia, že aj tu čas napokon hrá v prospech konečného všestranne vyváženého mieru. Na Ukrajine i v Palestíne a v Sýrii.