Založ si blog

Zelenskij posvätil výstavbu Zalužného obrannej trasy

Je na počudovanie, akých povrchností sa naše médiá, bohužiaľ aj Pravda, chytia z množstva tých správ čo k nám denne prichádzajúcich z Kyjeva. Hajlajtom dneška je napr. simplexný hekerský útok SBU na lokálne krymské televízne stanice. Je to bezvýznamná „srandička“, ktorá nijako neovplyvní situáciu na fronte. A pritom Zelenskij včera resp. dnes oznámil aj inú, oveľa závažnejšiu vec. Vec ktorá odzrkadľuje pochopenie reálnej situácie na fronte konečne aj u pána Zelenského a ktorá radikálne mení stratégiu Ozbrojených síl Ukrajiny v boji s Rusmi.

-O čo ide ? Ide o to, že Zelenskij dôrazne vyzval armádu a ostatné zložky štátu, aby urýchlene pristúpili k budovaniu trasy zákopov, bunkrov a pevnôstok, zaručujúcich Ukrajine, že si OBRÁNI územie, ktoré v súčasnosti ovláda. Obranná línia, obratom medzi ukrajinskou generalitou a analytikmi nazvaná ako tzv. „Zalužného trasa“ má byť neuveriteľne dlhá. Dlhšia ako ruská Surovikinova obranná línia. Zalužného trasa má začínať na Donbase a končiť až pri Užgorode. Má pozostávať podobne ako paralelná ruská Surovikinova línia z troch pásiem. Prvé pásmo /zákopy a jednoduchšie fortifikačné stavby/ majú na miestach priameho kontaktu s Rusmi vybudovať príslušníci ukrajinskej armády. Druhé a tretie pásmo postavia špecializované stavebné organizácie, ktoré pre tento účel vytvorí ukrajinská vláda. Majú sa venovať zložitejším obranno-inžinierskym projektom.

Oznámenie Zelenského o nutnosti budovať obranné zariadenia je prelomové. Ukrajinský prezident prvýkrát prestáva blúzniť o úspešných protiofenzívach. Zelenský priznáva, že jeho predošlé slová o neotrasiteľnom úmysle „oslobodiť Krym“ a Donbas majú dnes už iba rétorickú hodnotu. Ukrajina prechádza do strategickej obrany. Vybuduje si akúsi dočasnú vojenskú hranicu, lemovanú z druhej strany podobnou vojenskou hranicou Rusov. Vznikne tak neoficiálna nová hranica medzi Ukrajinou a Ruskom. Vznikne materiálna základňa na začatie možných budúcich rokovaní o prímerí a mieri. Kyjev bude samozrejme /minimálne z ideologickej a reputačnej zotrvačnosti/ ďalej hovoriť o požiadavke obnovy plnej územnej celistvosti štátu, no v praktickej rovine už s územiami obsadenými Rusmi rátať nebude.

„Zalužného obranná trasa“ poskytne hmatateľnú bázu aj pre vyjednávanie Kyjeva o vstupe do EU. Brusel existenciou takejto vojenskej hranice získa predstavu o skutočnom ekonomickom potenciále Ukrajiny. Bude môcť s väčšou istotou rátať s územiami využiteľnými na agroprodukciu, vytvorí si obraz o teritoriálnej a demografickej sile Ukrajiny, jej priemyselných objektoch a surovinových zdrojoch. EU bude môcť presnejšie kalkulovať potrebu financií na povojnovú obnovu Ukrajiny.

Zalužného obranná trasa má samozrejme aj svoje problémové miesta. V prvom rade na jej výstavbu budú potrebné obrovské množstvá zdrojov: peňažných, personálnych i technicko-technologických. Kvôli nedostatku peňazí skrachoval už jeden podobný projekt -tzv. Jaceňukova obranná línia. Problémom neboli iba nedostatočné finančné vstupy ale aj množstvo korupčných schém, cez ktoré sa už investované peniaze stratili v nenávratne. -Pri Zalužného projekte bude získavanie peňazí a korupcia asi tiež najväčším nepriateľom jeho realizácie.

Druhým problémom zrejme bude reakcia Ruska na výstavbu de facto novej vojenskej hranice medzi Ruskom a Ukrajinou. Rusi môžu projekt buď neoficiálne podporovať resp. aspoň tolerovať, -ale môžu ho svojimi vojenskými aktivitami znemožniť resp. výrazne spomaliť a modifikovať. Ak by Rusi boli proti, potom výstavba najmä na kupjanskom, krasnolimanskom, avdejevskom a chersonsko-nikolajevskom úseku frontu môže byť veľmi veľmi ťažká, či priam nemožná.

Nezanedbateľným faktorom realizácie projektu môže byť aj časový stres. Ak má projekt aspoň v náčrte fungovať od jari-leta 2024, potom sa Kyjev nevyhne časovému stresu. Surovikinovu obrannú líniu Rusi zvládli za 6 mesiacov. Aby uchránili stavbárov pred útokmi ukrajinskej armády, museli vtedy Rusi prikročiť k zvýšeniu stavov vojsk, t.j. museli urobiť čiastočnú mobilizáciu záložníkov. Bez podobného opatrenia asi projekt ani Ukrajinci nezrealizujú.

Nech je akokoľvek, už samotné Zelenského apelovanie na urýchlené budovanie obrannej línie signalizuje zmenu. Signalizuje posun bojov od horúčkovitých a krvavých útokov k pokojnejšej, menej vražednej fáze obrany. Signalizuje však možno aj perspektívu prímeria a – nechcem to však zakríknuť,- aj perspektívu mierových rokovaní ako takých.

-Dal by boh, aby sa Zelenskij definitívne dal presvedčiť /Zalužným no najmä ministrom obrany USA Austinom/ o definitívnom príklone k strategickej obrane. Dal by boh, aby sa aspoň takto podarilo počet mŕtvych a ranených vojakov na fronte znížiť. Dal by boh, aby na Ukrajine v roku 2024 zasvietilo svetielko nádeje na lepšie mierovejšie časy.

Smrť zradcu- smrť zradcom ?

20.02.2024

Nie, nebudem písať o smrti Navaľného. Nechám na mejnstríme, nech sa na ňom odbavuje. Nech za ním ronia krokodílie slzy tí, čo ho školili, platili a využívali až za hrob. Ja mám na mysli iného ruského zradcu. Nespochybniteľného, neideologizovateľného, klasického vojenského zradcu a zbeha Maxima Kuzminova. Maxim Kuzminov bol mladý dôstojník ruských leteckých síl. Mal [...]

Ukrajinci hodnotia porážky na frontoch ako svoje úspechy

19.02.2024

Generálny štáb OS UA hodnotí porážku v boji o Avdejevku ako úspešnú operáciu OS UA. Ukrajincom sa vraj podarilo organizovane opustiť mesto a zachrániť tak tisíce vojakov. Následne sa im vraj podarilo „vyrovnať front“ a zaujať výhodnejšie pozície. Nové pozície OS UA označuje za výhodnejšie aj americký ISW. „Naša“ Pravda o nich tiež píše a [...]

Zelenskij na porážku reaguje vyhrážkami nielen Rusku ale aj USA

18.02.2024

Zúfalstvo banderovcov po porážke pri Avdejevke je nesmierne. Kyjev obvinil USA, že zastavenie finančnej a zbrojnej pomoci Ukrajine je základnou príčinou ústupu OS UA z Avdejevky. Zelenskij sa ústami svojich ľudí dal počuť, že ak Ukrajina definitívne prestane dostávať americkú pomoc, potom Ukrajina preruší strategické spojenectvo s USA. Predstaviteľ delegácie ukrajinského [...]

izrael, palestína, hamas

Militanti z Hamasu pri útoku na Izrael podľa krízového centra znásilňovali a mrzačili ženy

21.02.2024 16:07

Vo viacerých prípadoch došlo k znásilneniu pred inými ľuďmi vrátane partnerov, rodiny či priateľov.

polícia, NAKA, mimoriadne1, mim1

NAKA v rámci akcie Nájomca 2, zameranej na drogy, zadržala 16 osôb, obvinila 13

21.02.2024 15:35

Vykonaných bolo viac ako 20 domových a iných prehliadok, pri ktorých boli zaistené omamné a psychotropné látky a hotovosť.

Alexej Navaľnyj, pamätník,

Typická technika KGB. Premrznutého Navaľného zabili úderom do srdca, tvrdí aktivista

21.02.2024 15:00

Technika zabitia spočíva v tom, že obeť najskôr na niekoľko hodín vystavia mrazu.

Ecuador Bananas

Odpor k banánom priniesol Putinovi ovocie: Ukrajina nedostane sľubované zbrane

21.02.2024 14:00

Ekvádor sa odvrátil od Kyjeva a Rusi sa nemusia obávať poloprázdnych pultov s banánmi. Juhoamerický štát sa zjavne zľakol odplaty Moskvy až tak, že úplne zmenil názor na presun svojich zbraní sovietskej výroby.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 410
Celková čítanosť: 1848221x
Priemerná čítanosť článkov: 4508x

Autor blogu

Kategórie