Založ si blog

Ukrajinsko-poľské / -ale aj čínsko-ruské/ vzťahy sa kazia

Publicisti v Poľsku i na Ukrajine v posledných dňoch konštatovali „isté“ zhoršenie vzťahov medzi donedávna úzkymi spojencami. Ukazuje sa, že jediné spojivo v aliancii týchto krajín je spoločné nepriateľstvo proti Rusku. Poradca šéfa Zelenského prezidentskej kancelárie – Michail Podoljak, tento vývoj zhrnul do konštatovania, že dňom skončenia ukrajinsko-ruského konfliktu sa zrejme skončí aj spojenectvo Ukrajiny a Poľska.

Skúsme zhrnúť, čo všetko dnes Poľsko a Ukrajinu čím ďalej tým viac rozdeľuje:

  • Silná konkurencia medzi Ukrajinou a Poľskom v agrokomoditách; táto konkurencia môže byť dokonca väčšou prekážkou ev.vstupu Ukrajiny do EU ako je menšinová politika Ukrajiny voči maďarskej podkarpatskej minorite.
  • Vysoké náklady Poľska na sociálnu starostlivosť, zamestnávanie, logistickú, finančnú a vojenskú pomoc Ukrajine, ktoré začínajú narúšať sociálno-ekonomickú stabilitu Poľska.
  • Ukrajinský „nevďak“, s akým Kyjev odpláca Varšave jeho pomoc a podporu.
  • Neochota Kyjeva dôrazne odsúdiť zločiny banderovcov voči Poliakom na územiach, ktoré v 1939 resp. 1941 zabrali ukrajinskí komunisti a neskôr s Hitlerom kolaborujúci banderovci.
  • Veľmocenské ambície Poľska, prejavujúce sa v sondážnych úvahách Poliakov o odtrhnutí Západu Ukrajiny, jej pripojení k Poľsku resp. o vytvorení konfederácie, v ktorej by na Pobaltí a na Ukrajine dominovalo Poľsko. a i.
  • Budovanie príliš silnej a príliš ambicioznej poľskej armády, ktorá v kruhoch ukrajinskej generality vyvoláva zmiešané pocity…

Rusko sa zhoršeniu ukrajinsko-poľských vzťahov /ale aj neochote populácie USA ďalej podporovať Ukrajinu/ škodoradostne prizerá. No ani ruské vzťahy s jeho najdôležitejšími partnermi či spojencami- Čínou a Indiou, nevyzerajú t.č. ideálne. Po Indii, ktorá spolu s Brazíliou medzi prvými vyjadrila súhlas s účasťou na „mierovej“ konferencii v Džidde teda na rokovaní o Rusku bez Ruska, vyslala svojich zástupcov do Džiddy aj Čína. Čína však okrem toho poslala do Moskvy demarš, v ktorom protestuje proti „hrubému zaobchádzaniu“ ruských pohraničiarov voči skupine čínskych občanov, usilujúcich sa dostať do Ruska cez Kazachstan. Fakt, že im Rusi odobrali víza je iba symbolické znamenie. Hlavnou príčinou zhoršenia vzťahov Moskvy a Pekingu je asi žiarlivosť Pekingu na to, aké zmluvy uzavrel ruský minister obrany Šojgu v Pchjongjangu. Čína mala donedávna exkluzivitu na obchodné vzťahy s KĽDR. Rusko ju, zdá sa, Číne prebralo.

Americký analytik Ritter nedávno napísal, že sa ukrajinská protiofenzíva natoľko zastavila, že situácia na rusko-ukrajinskom fronte pomaly začína pripomínať prímerie. Zbrane tíchnu. Konfrontácia sa mení na vzájomné ostreľovanie sa raketami, dronmi a ďalekonosnými raketometmi s kazetovou muníciou /s tým rozdielom, že OS RF ostreľujú vojenské ciele a OS UA ciele civilné/.

V takomto nervóznom tichu vzniká priestor a čas pre kadejaké intrigy, konšpirácie, klebety a podozrenia. Áno, vzniká priestor aj pre obyčajné klebety. – Lebo niet vo svete väčších klebetníkov, ako sú politici a medzi nimi najmä tzv. „tichí diplomati“…

Smrť zradcu- smrť zradcom ?

20.02.2024

Nie, nebudem písať o smrti Navaľného. Nechám na mejnstríme, nech sa na ňom odbavuje. Nech za ním ronia krokodílie slzy tí, čo ho školili, platili a využívali až za hrob. Ja mám na mysli iného ruského zradcu. Nespochybniteľného, neideologizovateľného, klasického vojenského zradcu a zbeha Maxima Kuzminova. Maxim Kuzminov bol mladý dôstojník ruských leteckých síl. Mal [...]

Ukrajinci hodnotia porážky na frontoch ako svoje úspechy

19.02.2024

Generálny štáb OS UA hodnotí porážku v boji o Avdejevku ako úspešnú operáciu OS UA. Ukrajincom sa vraj podarilo organizovane opustiť mesto a zachrániť tak tisíce vojakov. Následne sa im vraj podarilo „vyrovnať front“ a zaujať výhodnejšie pozície. Nové pozície OS UA označuje za výhodnejšie aj americký ISW. „Naša“ Pravda o nich tiež píše a [...]

Zelenskij na porážku reaguje vyhrážkami nielen Rusku ale aj USA

18.02.2024

Zúfalstvo banderovcov po porážke pri Avdejevke je nesmierne. Kyjev obvinil USA, že zastavenie finančnej a zbrojnej pomoci Ukrajine je základnou príčinou ústupu OS UA z Avdejevky. Zelenskij sa ústami svojich ľudí dal počuť, že ak Ukrajina definitívne prestane dostávať americkú pomoc, potom Ukrajina preruší strategické spojenectvo s USA. Predstaviteľ delegácie ukrajinského [...]

Ecuador Bananas

Odpor k banánom priniesol Putinovi ovocie: Ukrajina nedostane sľubované zbrane

21.02.2024 14:00

Ekvádor sa odvrátil od Kyjeva a Rusi sa nemusia obávať poloprázdnych pultov s banánmi. Juhoamerický štát sa zjavne zľakol odplaty Moskvy až tak, že úplne zmenil názor na presun svojich zbraní sovietskej výroby.

sanitka,

Na východe Holandska sa zrútil rozostavaný most, zahynuli dvaja ľudia

21.02.2024 13:49

Miestne noviny De Stentor uviedli, že robotníci v čase incidentu zdvíhali mostné oblúky.

Boris Susko

Susko: Je štandardné, že zverejnenie obsiahlych zákonov trvá niekoľko týždňov

21.02.2024 13:26

Šéf rezortu spravodlivosti odmietol, že by zverejnenie zákona bolo otázkou hodín a dní. Označil to za nezmysel.

korán, kniha, islam, moslimka, Afganistan,

Slovenka si za pálenie koránu odsedí tri roky

21.02.2024 12:08, aktualizované: 13:55

Uviedla, že sa cíti nevinná. Napriek tomu vo svojej výpovedi uvádzala, že si za svojím činom a názormi stojí.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 410
Celková čítanosť: 1848112x
Priemerná čítanosť článkov: 4508x

Autor blogu

Kategórie