Založ si blog

Siedmy deň veľkej protiofenzívy

Vojnoví korešpondenti Ukrajiny a Ruska hlásia v siedmy /niektorí uvádzajú iba v piaty/ deň Veľkej ukrajinskej protiofenzívy plno novôt. Nie všetkým sa podarilo preniknúť aj do našich médií. Takže spomeňme aspoň niektoré /bez citácií, lebo tie sa počas vojny aj tak nedajú krížovo overovať/:

Spokojnosť s vládnutím ruského prezidenta Putina dnes podľa jedného prieskumu dosahuje 78 a podľa druhého prieskumu 80%. Nespokojnosť s Putinom sa v Rusku pohybuje medzi 8 až 10%.

Podľa ruskej rozviedky sa dnes asi 30 tisíc ukrajinských vojakov začalo sťahovať z povodňou zdevastovenej a momentálne neprístupnej oblasti okolo Chersonu do oblasti Zaporožia, kde Ukrajinci realizujú hlavný smer svoje preslávenej protiofenzívy. Tento pohyb Ukrajincov avizoval ruský minister obrany Šojgu už tesne po výbuchu kachovskej vodnej nádrže.

Ruský bojový vrtuľník počas plnenia úloh nad líniou boja pomocou tzv. technológie vajíčka zlikvidoval 16 protileteckých rakiet, ktoré na neho smerovali. Po vyplnení úloh sa vrátil nepoškodený na základňu.

Strelcovi z ukrajinského tanku Leopard sa podarilo jedným náhodným výstrelom z dela úplne zničiť iný ukrajinský tank Leopard, ktorý išiel v kolóne pred ním. Výbuch zničeného tanku zároveň poškodil aj nasledujúceho Leoparda, ktorý išiel pred ním. Ukrajinskí tankisti prešli pred nasadením do boja dlhým a kvalitným výcvikom v Poľsku a Nemecku.

Hlavný smer ukrajinskej ofenzívy sa zatiaľ ukázal na zaporožskom úseku frontu. Tu ruské sily v priebehu 24 hodín zničili ďalších 200 kusov obrnenej techniky /tankov, BVP i starších OT-čiek, ale tiež diel a raketometov.

Na základe videozáberov a informácií zvnútra OS UA analytik Podoljaka dokumentuje, že mnohé pancierované vozidlá NATO na front pri Zaporoží ani nedošli. Rozbili sa cestou, na ťažko zjazdných ukrajinských poľných a lesných cestách. Išlo o výzbroj 47 mechanizovanej brigády: napr. dva nemecké tanky Leopard 2 a niekoľko amerických bojových vozidiel pechoty značky Bradley.

Na vedľajších úsekoch frontu však boje pokračujú. Napríklad pri Chersone padlo dnes 70 ukrajinských vojakov. Zničených bolo množstvo bojovej techniky: pancierových vozidiel, ale aj aut, húfnica D-30, systém PC30Grad a systém Akacia.

Polícia dnes za konzumáciu a obchod s drogami zadržala niekoľkých inštruktorov z Holandska, ktorí zacvičovali ukrajinských vojakov na západné druhy bojovej techniky. Informáciu priniesol holandský De Telegraaf.

Poľské vojenské zdroje tvrdia, že Ukrajina dostane do bojového nasadenia prvé útočné lietadlá F-16 už do dvoch resp. troch mesiacov. Podľa periodika Mysl Polska v Poľsku rastie presvedčenie o silnom a nebezpečnom nacionalizme Ukrajincov.

Anglický Guardian informuje o veľkej nespokojnosti ukrajinských vládnych kruhov s tým, že na Západe kyjevskej verzii pretrhnutia kachovskej vodnej nádrže veľmi neveria. Väčšia viera je iba v orgánoch EK /J.Borell…/ no vládne orgány Nemecka, Francúzska …ale aj USA zostávajú /zatiaľ/ rezervované.

Ruské zdroje dnes obvinili Japoncov z dodávok vojenského materiálu na Ukrajinu. Na oplátku USA obvinili Čínu, že poskytuje vojenskú pomoc Čečencom, Kadyrovovi a teda Rusku.

Doterajšie výsledky ukrajinskej protiofenzívy zhrnula publicistka Stepušová do 8 konštatovaní: 1/ Ukrajincom sa napriek vytrvalému sondovaniu ruskej obrany nikde nepodarilo nájsť ruské slabé miesto a k plánovanému prielomu frontu nedošlo; 2/ Koordinácia ruskej obrany a tyla, zabezpečovaná priamo ministrom obrany gen.Šojgu je zatiaľ prekvapivo funkčná; psychologickí výhoda zo stabilizovanosti frontu je na strane Ruska a ukrajinské CIPSO nemá na čom robiť propagandu; 3/ vďaka ruským nástrojom rádio-elektronického sa darí odkláňať ukrajinské drony od objektov vojenskej infraštruktúry v ruskom tyle /najmä od letísk/; 4/ Zelenskij plytvá ľudskými zdrojmi a to v situácii neúspechu vedie k demotivácii vojakov, dokonca k ich odmietaniu ísť na front; 5/ v kuloároch sa hovorí o tom, že ešte pred prezidentskými voľbami v USA sa v Amerike pokúsia uhrať na Ukrajine prímerie – remízu, ktorú by USA vydávali za „víťazstvo“ a ktorá im umožní zachrániť si na Ukrajine za kopejku získané majetky /systém BlackRock/; 6/ zdroje a rezervy stačia Ukrajine zhruba na týždeň pokračovania v ďalšej ofenzíve; 7/ v Rusku sa možno zmenia ciele špec.voj.operácie na jednoduchý cieľ „víťazstvo nad nepriateľom“; 8/ aby zvrátila priebeh bojov, pokúsi sa Ukrajina po zničení kachovskej priehrady o ďalšie provokácie-napr. o výbuch v sklade jadrového paliva, príp. v sklade chemikálií, – z čoho by Zelenskij obvinil ako inak-Rusko.

-Tak si z toho vyberte, čomu budete veriť a čomu nie.

„Potkanie“ triky banderovcov

28.09.2023

Dnes GŠ OS RF oznámil, že počet zajatých Ukrajincov presiahol 20 tisíc. V poslednom čase sa prípady vzdania sa alebo prebehlíctva Ukrajincov na stranu Rusov množia. Nie všetky pokusy o prechod do ruského zajatia sa však podaria. Vojenskí pozorovatelia boli svedkami smutnej udalosti. Potom čo sa početná skupina Ukrajincov Rusom vzdala pod Arťomovskom – stala sa terčom [...]

Vstup pozemných síl NATO do vojny proti Rusku a „ALABUGA“

26.09.2023

Tempo ukrajinskej ofenzívy dosahuje t.č. rýchlosť 1% „oslobodených oblastí“ za rok /O,25% za 3 mesiace/. Banderovci by sa takto zmocnili pôvodnej Ukrajiny za 100 rokov. Je jasné, že nejde o ofenzívu ale o krach. Medzi vojenskými analytikmi a politikmi na Západe sa preto čoraz častejšie hovorí o priamom vstupe NATO do ukrajinského konfliktu. Čoraz častejšie [...]

Ukrajinci už druhý týždeň prelamujú front.

24.09.2023

Palcové titulky v našich médiách /aj na tomto portále/ presviedčajú, že Ukrajinci prelomili prvú, druhú ba i tretiu Surovikinovu líniu pri Verbovej a prenikajú stále hlbšie a hlbšie do ruského tyla. V jednej vete sa síce nadšenie trochu brzdí, lebo vraj za treťou líniou obrany sú ďalšie línie ale to je iste iba malá prechodná komplikácia na víťaznej ceste na Krym. [...]

zuzana čaputová

Čaputová: Poverenie dostane Fico, stretnem sa aj so Šimečkom a Pellegrinim. Voľby boli demokratické a zákonné

02.10.2023 14:09

Prezidentka sa stretne s Ficom a odovzdá mu poverenie na zostavenie novej vlády.

Robert Fico

Diplomati v Bruseli majú obavy z návratu Fica, píšu servery

02.10.2023 14:05

Robert Fico sa vrátil a diplomati v Bruseli majú obavy.

parlamentné voľby 2023, voliči, Žilina, volebná miestnosť, urna

Špeciálna prokuratúra dozoruje viacero prípadov volebnej korupcie

02.10.2023 13:45

Ide aj o podozrenia z kupovania hlasov v rómskych osadách na východnom Slovensku.

trikopce

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 324
Celková čítanosť: 1418168x
Priemerná čítanosť článkov: 4377x

Autor blogu

Kategórie